respublika.lt

Klausimas A.Verygai: ką veikia ministerijos klerkai, jei tenka samdytis brangius ekspertus?

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 28 07:00:00, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nuo kadencijos pradžios iki šių metų liepos Vyriausybė buvo pasižadėjusi įvykdyti 609 pažadus, tačiau 74 iš jų iki šiol atidėti į šoną. Ypač įdomus pažadas, kurio neįvykdė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) - ji turėjo įvykdyti projektą dėl perteklinės infrastruktūros atsisakymo, tačiau to nepadarė, nes tik pernai lapkritį pavyko nusipirkti ekspertų paslaugas. Jos kainavo net 250 tūkst. eurų. Už ką tada algas gauna ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų klerkai, jei už juos turi dirbti kiti ir už tai gauti užmokestį?


Pažadas, kurio iki šiol neįvykdė SAM, skamba labai valdiškai, todėl nesuprantamai - „Perteklinės infrastruktūros atsisakymas, antrinio lygio stacionarinių paslaugų regioninio planavimo ir valdymo modelio sukūrimas ir įdiegimas, vykdant antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugų teikimo pertvarką“. Pažadų vykdymo ataskaitoje prie šios priemonės SAM pateikia trumpą komentarą: „Veiksmo įvykdymas vėluoja, nes tik 2019 lapkričio mėn. pavyko nupirkti ekspertų, kurie konsultuos Lietuvą, paslaugas.“

„Vakaro žinios“ kreipėsi į SAM, kad ši paaiškintų, kas tai per priemonė, kiek kainuos ekspertų paslaugos, kam reikėjo jas pirkti - negi ministerija pati neturi kompetentingų darbuotojų, o jei turi, už ką jiems mokamos algos, jei reikia papildomų specialistų iš šalies. Deja, atsakymus gavome ne į visus klausimus. Kodėl pirktos paslaugos iš šalies ir ar nėra kompetentingų savų darbuotojų - be komentarų.

„SAM šiuo metu vykdo techninės pagalbos projektą „Ligoninių tinklo pertvarka“, kuris yra finansuojamas bei prižiūrimas Europos Komisijos pagal Struktūrinių reformų rėmimo programą. Atkreipiame dėmesį, kad šio projekto tikslas yra apibrėžti ir išbandyti veiksmingą ir praktiškai įgyvendinamą ligoninių bendradarbiavimo modelį, ir tai niekaip nesusiję su gydymo įstaigų pertvarka. Tai yra į gerosios praktikos sklaidą orientuotas pilotinis projektas.

Taip pat atsakydami į jūsų užklausą informuojame, kad SAM pateikė paraišką per Vyriausybę Europos Komisijai (EK). Paraiška buvo atrinkta ir EK organizavo paslaugų pirkimą, prižiūri įgyvendinimą ir pati moka ekspertams. „Ernst&Young“ ekspertų paslaugoms pirkti skirta 250 tūkst. eurų“, - toks buvo SAM atsakymas.

Taip pat priduriama, kad viešojoje erdvėje pasirodė informacija apie neva planuojamą šalies gydymo įstaigų reformą. Tokias kalbas esą paskatino įvykęs nesusipratimas.

„Norėtume nuraminti, kad SAM neplanuoja jokių reformų sveikatos sektoriuje, t.y. gydymo įstaigų sujungimo, apjungimo, prijungimo, nes tam nėra jokio pagrindo. Akivaizdu, kad įvyko nesusipratimas, dėl kurio labai apgailestaujame: sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir projektą koordinuojančių darbuotojų atostogų metu regionų gydymo įstaigoms buvo išsiųstas klaidinantis raštas. Situaciją išsiaiškinome - įvyko žmogiškoji klaida. Europos Komisijos (EK) skelbtą paslaugų pirkimą laimėjusi ir projektą koordinuojanti įmonė „Ernst&Young“, ėmusis tokios iniciatyvos, atsakingai neįvertino nei rašto turinio, nei galimos reakcijos ir pasekmių“, - paaiškino A.Verygos patarėja Lina Bušinskaitė.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys Kęstutis Masiulis pašiurpo, iš „Vakaro žinių“ išgirdęs, kad ministerija perka paslaugas iš šalies ir dar už tokią kainą.

„Dieve mano. 250 tūkst. eurų? Už tiek gerą pastatą galima pastatyti - ambulatoriją kur nors ar dar kažką, suremontuoti kokios nors poliklinikos aukštą. Tačiau ne, geriau tuos pinigus iššvaistyti. Sako: kai ne savo, tai ir negaila. Tačiau kaip ne savo? Kas, kad jie skirti Europos Komisijos? Tai yra mūsų pinigai, kuriuos galėjome išleisti ne ekspertams, o sveikatos apsaugai. Kodėl taip elgiamasi? Norint atsikratyti atsakomybės. Jei kas bus padaryta blogai, klerkai ir politikai galės sakyti: čia ne mes, čia ekspertai pridarė, priprojektavo. O veikiausiai bus taip, kad į tų ekspertų išvadas niekas net nekreips dėmesio, nes jos bus bevertės. Kai kažką nusamdai iš šalies ir tas kažkas nėra įsigilinęs į situaciją, vis tiek jiems turi surinkti visą medžiagą, viską sugromuliuoti. O jei ekspertai pasakys tai, ko nenorima išgirsti, vis tiek į jų išvadas niekas nekreips dėmesio“, - įsitikinęs K.Masiulis.

Anot parlamentaro, tokiems klausimams spręsti turi būti naudojami ministerijoje turimi žmogiški ištekliai.

„Ministerijoje dirba žmonės, kurie geriausiai žino situaciją savoje srityje. Na, gerai, jei SAM trūksta teisininkų, o jų reikia projekto rengimui, galima paprašyti, pavyzdžiui, Teisingumo ministerijos pagalbos. Arba sudaryti darbo grupę iš įvairių ministerijų atstovų. Ministerijos privalo bendradarbiauti, o ne švaistyti mūsų pinigus, taip duodant uždirbti ekspertams iš šalies“, - akcentavo Seimo narys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s