respublika.lt

KGB traukinys važiuoja toliau (34)

2018 kovo mėn. 30 d. 12:02:44
Danas NAGELĖ

„Vakaro žinios“ tęsia žurnalistinį tyrimą, kodėl iki šiol pačias aukščiausias pareigas Lietuvoje gali užimti asmenys, turėję ryšių su KGB, nors šią organizaciją Seimas dar 1998 m. pripažino nusikalstama. Vadovaujančias pareigas gali užimti net savo ryšius su KGB slėpę veikėjai. Ir net tuo atveju, jei buvo demaskuoti. Vienai tokių asmenų grupei - KGB rezervistams - žalią šviesą dalyvauti Lietuvos valdyme uždegė pats Seimas. Ir seniai - dar 2005-aisiais. Nuo to laiko niekas nepasikeitė.

×
nuotr. 1 nuotr.
KGB traukinys važiuoja toliau

 

Garsiausi trys prieš daugiau nei dešimtmetį demaskuoti buvę KGB rezervistai - Arvydas Pocius, tuomet vadovavęs VSD, tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis ir tais laikais Seimo vicepirmininku dirbęs Alfredas Pekeliūnas. Tačiau net ir po gėdingo demaskavimo trijulė liko savo postuose. Tai nulėmė 2005 m. kovą darbą baigusi Seimo laikinoji komisija minėtų asmenų buvimo KGB rezervo sąrašuose faktams ir aplinkybėms ištirti, priėmusi trijulei palankias išvadas. O šioms išvadoms mielai pritarė ir visas Seimas. Trijulę „išteisinus“, nebeliko jokio teisinio pagrindo neprileisti prie valdžios ir kitų KGB rezervistų.

Minėtai komisijai vadovavo tuometinis parlamentaras „darbietis“ Skirmantas Pabedinskas, o komisijoje dar dirbo Audronius Ažubalis, Andrius Baranauskas, Rimantas Bašys, Vytautas Čepas, Rimantas Dagys, Vaclovas Karbauskis, Valentinas Mazuronis, Algirdas Paleckis, Algimantas Salamakinas, Rimantas Smetona bei Raimondas Šukys.

Pagrindinė išvadų esmė - A.Pekeliūnas, A.Pocius bei A.Valionis „nebuvo kadriniai KGB darbuotojai“, todėl jų skyrimas į atitinkamas pareigas nepažeidė jokių teisės aktų. Komisija konstatavo, kad vadinamas Liustracijos įstatymas „suponuoja tai, kad pripažinti, jog asmuo slapta bendradarbiavo su buvusios SSRS slaptosiomis tarnybomis, galima tik tuo atveju, jeigu asmuo faktiškai veikė vykdydamas specialiųjų tarnybų užduotis ir pavedimus pagal rašytinį arba nerašytinį įsipareigojimą slapta bendradarbiauti“. O komisija nusprendė, kad nėra duomenų, jog minėta trijulė „vykdė kokias nors užduotis ar pavedimus“.

„Atitinkamai nei A.Valionis, nei A.Pekeliūnas, kandidatuodami į Seimą, neprivalėjo nurodyti apie savo įrašymo į KGB rezervo sąrašus fakto“, - komisija savo išvadomis tikrai mokėjo šokiruoti.

KGB rezervistus išbalinusioms išvadoms nepritarė vienintelis V.Mazuronis, o V.Čepas pritarė, tačiau prie savo sprendimo pridėjo pastabą: „Keisčiausia yra tai, kad aukščiausi valstybės vadovai tuo metu gerai žinojo apie abiejų pretendentų (į Seimą, - aut. past.) santykį su Lietuvoje nusikalstama pripažinta organizacija, betgi nematė reikalo apie tai informuoti Seimą“.

Kodėl KGB rezervistai buvo išbalinti? Komisijos pirmininkas S.Pabedinskas vakar su „Vakaro žiniomis“ apie tai kalbėjo ne itin atvirai.

„Be abejo, tai buvo politinis sprendimas, nes komisijoje dirbo politikai“, - vienintelio dalyko neslėpė S.Pabedinskas, tačiau nepanoro detalizuoti, ką konkrečiai turi mintyje.

Belieka priminti tuometinę politinę situaciją. Tuo metu valdančiąją koaliciją sudarė Darbo partija, Naujoji sąjunga, socialdemokratai bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga. Visi trys svarstytieji buvo valdančiųjų žmonės: A.Pocius į VSD pirmininkus paskirtas Naujosios sąjungos įkūrėjo, tuometinio laikinojo prezidento Artūro Paulausko siūlymu, A.Valionis buvo vienas artimiausių pastarojo bendražygių, o A.Pekeliūnas buvo valstiečių atstovas. Komisijos daugumą sudarė valdantieji.

S.Pabedinskas dabar tvirtina, kad tada buvo padaryta klaida: komisijai buvo pavesta spręsti tik trijų asmenų, o ne visų KGB rezervistų likimą, nors nustatyta, kad pastarieji užėmė ir politikų, ir teisėjų, ir valdininkų postus. Buvęs komisijos pirmininkas teisinasi, esą jai Seimas buvo pavedęs labai siauras funkcijas, kurių ribų neva nebuvo galima peržengti. Pavyzdžiui, pasiūlyti visus rezervistus prilyginti kagėbistams.

„Iš pradžių net nežinojome, kas yra tie rezervistai, kol nebuvo atvežti dokumentai iš Latvijos. Juose paaiškinta, kas jie buvo, ką veikė, kuo yra pavojingi. Vertinant iš dabartinės perspektyvos, galiu pasakyti, kad tokie asmenys yra pažeidžiami. Tau bet kada gali paskambinti ir, grasinant paviešinti informaciją, ieškoti kokio nors susitarimo. Bet tada taip balsavome todėl, kad įstatyme buvo spraga, o ir komisijai užduoti klausimai buvo griežtai apibrėžti. Jei ką nors bandydavome papildomai aiškintis, mums pasakydavo: tai jums nepavesta“, - teisinosi S.Pabedinskas.

Prieš KGB rezervistų išbalinimą balsavo vienintelis V.Mazuronis, kuris pateikė ir atskirąją nuomonę. Visų pirma joje politikas pareiškė, kad KGB rezervistai, užimantys aukštus postus, kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, nes gali būti šantažuojami.

- Komisija, kuriai priklausėte ir jūs, priėmė KGB rezervistams palankų sprendimą. Gal buvo patirtas spaudimas? - „Vakaro žinios“ teiravosi Valentino MAZURONIO.

- Neabejotinai buvo. Visų pirma priminsiu, kad komisijai vadovavo S.Pabedinskas, o tuo metu jo sūnus dirbo VSD. Komisija nagrinėjo ir VSD vadovo A.Pociaus klausimą. Manau, tuo viskas ir pasakyta. Antras dalykas - komisijos tikslas buvo ne tiek ką ištirti, kiek pateisinti. Nors komisija patvirtino, kad „KGB rezervas buvo neatsiejama KGB struktūrų dalis“, dabar A.Valionis rašo nesąmones. Esą net nežinojo, jog buvo įtrauktas į rezervistų sąrašą. Ir A.Pocius negalėjo nežinoti. Buvo pateiktos jų, kaip rezervistų bylos, o jose - šių asmenų kariniai bilietai. Iš kariavusių SSRS kariuomenėje kariniai bilietai būdavo priimami, o rezervistams išduodami atskiri bilietai. Kaip to įmanoma nežinoti? Be to, kiek pamenu, A.Valionis buvo ne tik CK narys, atsakingas už tuos visus reikalus, bet ir atsakingas už jūreivių (tada dar turėjome laivyną) išplaukimus. Tai šį tą pasako.

Kai rezervistai sako, kad nieko nedarė... Jie buvo paruošti valandai X, kuriai atėjus turėjo prisijungti su visa jėga. Komisija išsiaiškino: asmenys sutikdavo būti įrašyti į KGB rezervą dėl įvairių motyvų, tarp jų - dėl karjeros galimybės, siekdami išvengti karinės tarnybos. Tačiau akcentuoju: atsisakymas būti įrašytu į KGB rezervą jokių pasekmių nesukeldavo (o ir per jėgą niekas į sąrašus neįrašinėdavo). Bet nei A.Pocius, nei A.Valionis prašymų išbraukti juos iš sąrašų nepateikė. Mano nuomone, tokie žmonės gali dirbti šiaip kokius nors darbus - ūkininkauti ar panašiai. Tačiau vadovauti URM ar VSD - jokiu būdu. Dabar taip pat atrodo, nes tokie žmonės yra pažeidžiami. Tačiau 2005-aisiais įvyko KGB rezervistų išbalinimo procesas.

- Kaip tokie žmonės patenka į atsakingus postus nepriklausomoje Lietuvoje?


- Minčių yra daug, sąmokslo teorijų gali būti įvairių, bet... Tačiau kai dabar A.Valionis dedasi didžiu valstybininku, tai yra keista.

- Galima konstatuoti, kad laikinosios komisijos išvados, kurioms pritarė ir Seimas, leido ir toliau KGB rezervistams užimti svarbias pareigas? Ir dabar leidžia?

- Pasakyčiau kiek kitaip: ne leido, bet neužkirto kelio. Todėl man išvados visai nepatiko: esą rezervistai nekelia jokios grėsmės, lyg ir nieko nedarė, lyg ir nieko nesušaudė. Gal ir nesušaudė, bet buvo rezerve, kurio atstovų uždaviniai buvo aiškūs. Gaila, bet Seimas buvo veikiamas ne tų jėgų, kurių turėjo būti veikiamas. Dar keisčiau, kad tiek A.Pocius, tiek A.Valionis, kandidatuodami į atsakingus postus, melavo, jog neturėjo jokių sąsajų su KGB. Tačiau net paaiškėjus tiesai neatsistatydino. Paaiškėjus tiesai A.Pocius aiškino, kad rezervistai nėra KGB. Absurdas.

***

Vito Tomkaus komentaras:

Anušauskų sūnelis Arvydukas ir panelės Linos seneliukas kaip visada net susiriesdamas meluoja tiesiai į akis. Per interviu LTV laidoje jis viešai užgarantavo, kad KGB agentai ne tik neturi jokių šansų eiti į politiką, bet ir būti renkami į atsakingas pareigas. Belieka priminti, kad karininkas iš KGB rezervo Antanas Valionis, kurį A.Anušauskas pervadino į KGB bendradarbį, ne tik išėjo į politiką, bet į Didžiąją Politiką, ir ministeriavo Nepriklausomos Lietuvos Užsienio reikalų ministerijoje, kurioje knibždėte knibžda KGB "stukačių", skundikų ir bildukų. O kitas KGB bendradarbis (pasak Anušausko), o iš tikrųjų - užsislaptinęs KGB majoras Arvydas Pocius, pateko į atsakingas renkamas pareigas ir pradėjo vadovauti Valstybės saugumo departamentui (VSD). Ar beįmanoma įsivaizduoti dar didesnę šventvagystę? Deja, prieš A.Anušausko demagogiją ir valdžios bukaprotiškumą mano fantazija yra bejėgė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (34)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar iškritęs sniegas sudarė nepatogumų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar šiuo metu gyvenate fiziškai aktyvų gyvenimą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9  -7 C

 -8  -4 C

 

 -8  -9 C

-3  -1 C

 -4  -2 C

 

   -5  -2 C  

0-5 m/s

  0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2114 PLN - 4.5520
RUB - 91.7258 CHF - 1.0759
GBP - 0.8840 NOK - 10.4555

Nuorodos