Teisingumo ministrė Milda Vainiutė iš pareigų atleidžia Kauno tardymo izoliatoriaus vadovą Edvardą Kviatkauską, tokia pati nuobauda būtų pritaikyta ir Kalėjimų departamento vadovei Živilei Mikėnaitei, jei ji anksčiau nebūtų atsistatydinusi savo noru.
Teisingumo ministerijoje trečiadienį pristatytos patikrinimo Kalėjimų departamente ir Kauno tardymo izoliatoriuje išvados. Tyrimą atlikusi komisija konstatavo, kad abiejose įstaigose padaryti šiurkštūs viešųjų pirkimų organizavimo, lėšų naudojimo ir personalo valdymo pažeidimai.
"Komisijos vertinimu, valstybė patyrė didelės turtinės ir neturtinės žalos, kuri, tikimės, bus įvertinta teisminėse institucijose", - spaudos konferencijos metu trečiadienį kalbėjo teisingumo ministrė M. Vainiutė.
Komisijai vadovavusios ministerijos Administracinės ir baudžiamosios justicijos departamento direktorės Simonos Mesonienės teigimu, ilgus metus prie Kauno tardymo izoliatoriaus egzistavo satelitinių įmonių tinklas, susijęs su izoliatoriaus darbuotojais. Šių įmonių vienintelis klientas ir užsakovas buvo Kauno tardymo izoliatorius. Kai kuriems darbuotojams taip pat buvo nepagrįstai mokamos premijos, mažinant atlyginimus kitiems kolegoms.
"Komisijos nuomone, elgesys nėra suderinamas ir neturi būti laikomas pavyzdingu bausmių vykdymo sistemoje elgesiu", - teigė S. Mesonienė.
Pasak S. Mesonienės, palankūs sprendimai izoliatoriuje buvo priimami su Ž. Mikėnaite susijusiems asmenims, ir ji nedeklaravo savo artimų santykių su kai kuriais Kauno izoliatoriaus darbuotojais. Šių asmenų ministerijos atstovė nenorėjo įvardyti, argumentuodama nenoru pakenkti teisėsaugos institucijų vykdomiems ikiteisminiams tyrimams.
Ministerijoje savo baigto patikrinimo išvadas pristatė ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė, konstatavusi, kad Kauno tardymo izoliatoriuje viešųjų pirkimų pažeidimai buvo daromi nuolatos ir sistemiškai.
"Paprastai pasakius: netvarka, chaosas ir betvarkė, apsileidimai - visi šie apibūdinimai tiktų kalbant apie viešųjų pirkimų procedūrų vykdymą izoliatoriuje", - kalbėjo D. Vilytė.
VPT vadovės teigimu, pirkimų planavimas izoliatoriuje buvo praktiškai nevykdomas, nebuvo stengiamasi informuoti apie visus vykdomus pirkimus. Pavyzdžiui, maitinimo paslaugų pirkimai buvo organizuojami taip, kad juos laimėtų tik įmonė "Niklita", kurios vienintelis akcininkas Valdas Kutka gali būti susijęs su izoliatoriaus darbuotojais.
Komunalinių atliekų išvežimo paslaugų siūlymus, anot D. Vilytės, izoliatorius planavo pateikti 8 tiekėjams, tačiau vėliau dėl nepaaiškinamų priežasčių pasiūlymai buvo išsiųsti tik 3 įmonėms, o šiukšlių išvežimo įkainiai buvo nustatyti remiantis neaiškiais kriterijais.
"Didžioji bėda, atsikartojanti per keletą pirkimų, yra nešališkumo ignoravimas. Organizatoriai, pirkimų komisijos nariai (...) yra susiję su tiekėjais, turi akcijų vienose ar kitose įmonėse. Galima nupaišyti visą gražų tinklą, kaip jie yra susiję", - trečiadienį teigė D. Vilytė.
Ministrė M. Vainiutė neatmetė galimybės, kad panašūs patikrinimai bus organizuojami ir kitose įkalinimo įstaigose, anksčiau ji yra užsiminusi, jog informacijos apie pažeidimus gauta ir iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus.
Šiuo metu tyrimus Kalėjimų departamente tęsia Valstybės kontrolė, STT ir Generalinė prokuratūra. Apie galimai korupcijas veikas izoliatoriuje pirmoji viešai prabilo įkalinimo įstaigos finansininkė Rasa Kazėnaitė, tačiau pagal jos pateiktą medžiagą Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) iš pradžių buvo atsisakiusi atlikti tyrimą. Vasarį tiek E. Kviatkauską, tiek Ž. Mikėnaitę ministrė buvo laikinai nušalinusi nuo pareigų. Nušalinimą iš pradžių skundusi Ž. Mikėnaitė vėliau iš Kalėjimų departamento vadovės pareigų pasitraukė savo noru.