respublika.lt

Kas įsisavino pusę milijono eurų?

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 04 11:00:49, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Kas įsisavino pusę milijono eurų? Irmanto Sidarevičiaus, Stasio Žumbio nuotr.

Pernai žemės ūkio ministro pareigas ėjęs Giedrius Surplys pristatinėjo fantastišką idėją, kaip ūkininkai, gavę iki 120 tūkst. eurų paramos, savo produkcija galės prekiauti be tarpininkų. Esą dėl to kainos kris, be to, bus įvairių nuolaidų daugiavaikėms šeimoms. Dabar ministerijai vadovauja Andrius Palionis. Jis sako, kad priemonė pasiteisino puikiai, tačiau jo žodžius paneigia Nacionalinė mokėjimų agentūra - kol kas padalinta tik 0,5 milijono eurų. O kur tos parduotuvės, iš viso niekam nerūpi!

 

Ne viskas išpildyta

Dar pernai tuometinis žemės ūkio ministras Giedrius Surplys Seime pasigyrė idėja, esą bus mažinamos maisto produktų kainos. Pernai nuo kovo 4 dienos ūkininkai kviesti teikti paraiškas ir dalyvauti projekte, kurio metu tikėtasi sukurti apie 100 naujų maisto produktų prekybos vietų. Tai turėjo būti mažos parduotuvėlės, kampas turgavietėje, furgonas ir t.t., kur ūkininkas galėtų be jokių tarpininkų realizuoti produkciją.

Tuometinis ministras tikino, kad tokios prekybos vietos bus populiarios, o tai didžiuosius prekybos tinklus vers mažinti kainas. Esą išloš ir ūkininkai, nes nenubyrės pinigai 3-5 tarpininkams: juos pasidalins pirkėjas ir ūkininkas.

„Maža to, mes darome papildomą paskatą ne tik pardavėjams steigtis, bet ir pirkėjui ateiti į tas mažas parduotuvėles.

Priemonėje suteikta galimybė ūkininkams ar parduotuvių savininkams, dalyvausiantiems šitoje priemonėje, 10 proc. išlaidų skirti, kaip mėgstu sakyti, pokemonams.

Vadinasi, jei pas mane ateina pirkėjas ir įsigyja prekių už 10 eurų, aš jam papildomą sūrio gabalėlį, dešros gabalėlį galiu padovanoti. Tada, teikdamas ataskaitą NMA, atnešu faktą-įrodymą, kad tikrai tą padariau. Ir tada tos dovanos kainą atgaunu į savo sąskaitą.

Mes ne tik duodame pinigų ūkininkui įsisteigti parduotuvę, bet ir duodame pinigų prisivilioti pirkėją. Norime pažiūrėti, ar tikrai tos trumposios grandinės pritrauks daug pirkėjų“, - aiškino ministras.

Skatinant mažųjų ūkininkų parduotuvėlių steigimą, kiekvienam steigėjui žadėta 120 tūkst. eurų parama. Pirkėjai į jas, kaip minėta, iš pradžių turėjo būti viliojami dovanėlėmis. O jau pernai vasarą planuota papildomai finansuoti mažąsias parduotuvėles, leidžiant pirkėjams, turintiems mažamečių vaikų, džiaugtis 10 proc. nuolaida (pinigus pardavėjas irgi susigrąžintų iš NMA).

Pažadai gražūs. Tačiau pasirodo, tik dalis jų įgyvendinta. Ūkininkai (ir juridiniai asmenys, ir privatūs) iš tikrųjų galėjo gauti iki 120 tūkst. eurų, tačiau nei minėtos 10 proc. nuolaidos šeimoms, nei sūrio gabalėlių ar dešrelių, kaip dovanų, taip ir neliko.

Galima tik su partneriu


Dabartinis žemės ūkio ministras Andrius Palionis „Vakaro žinioms“ sakė, kad paramos paraišką pareiškėjas privalėjo teikti su partneriais. Parama galėjo būti suteikta smulkiųjų ir vidutinių ūkio subjektų bendradarbiavimui, užtikrinant aktyvesnį žemės ūkio produktų paklausos augimą, tinkamą žemės ūkio produktų propagavimą bei gamintojų integraciją į maisto tiekimo grandinę. Parama skiriama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu.

Pareiškėjai ir partneriai pinigus gali investuoti į statinius, susijusius su žemės ūkio produkcijos gamyba ir sandėliavimu, įsigyti fasavimo ar pakavimo arba perdirbimo ir paruošimo realizacijai įrangos, taip pat investuoti į steigiamas prekybos vietas, į internetinės parduotuvės ar svetainės sukūrimą ir palaikymą, skirti lėšų savo veiklos populiarinimui.

„Realiai daug tų trumpųjų grandinių jau veikia. Kiek žinau, Kaune yra. Paklausa tikrai didžiulė“, - tikino dabartinis ministras.

Maža paklausa

Tačiau NMA Komunikacijos skyriaus laikinoji vedėja Reda Kerdokienė atskleidė ką kita. Pasirodo, A.Palionis gerokai perdeda. Pasak jos, priemonė nėra populiari, žmonės ja vangiai naudojasi. 2018-2019 metais dėl paramos trumpoms tiekimo grandinėms sukurti pasirašyta vos 14 sutarčių už 1 173 836 eurus. Šiems projektams įgyvendinti jau yra išmokėti 512 664 eurai.

„2020 m. buvo trys paraiškų rinkimo etapai, visiems jiems skirta 2,9 mln. eurų: I etapas vyko karantino metu - paraiškų nebuvo gauta, II etape gauta 11 paraiškų už 1 132 337 eurus, III etape gauta 14 paraiškų už 1 573 304 eurus. Šiuo metu šios paraiškos yra vertinamos“, - dėstė R.Kerdokienė.

Tačiau, pasirodo, NMA, pasirašanti sutartis ir skirstanti pinigus, net nežino, kur tie „taškai“ veikia.

„NMA nesistemina informacijos apie „taškus“, kuriuose prekiaujama produkcija, gavus paramą pagal minimą priemonę“, - nustebino R.Kerdokienė, o priemonė nepopuliari, nes ja negali naudotis vienas žmogus, būtina susirasti partnerius, o Lietuvos gyventojų mentalitetas toks, kad partneriais jie nepasitiki.

Net nežinojo

Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkė Marijona Lukaševičienė, kuri kartu yra ir sąjungos Ignalinos rajono skyriaus pirmininkė, sako, kad bent jau jos regione žemdirbiai nekuria trumpųjų maisto grandinių.

„Pas mus nederlinga žemė, todėl žmonės nekuria jokių trumpųjų grandinių, jokių kooperatyvų. Manau, tas projektas minimaliai tikslingas. Tik pinigai „įsisavinami“, - skeptiškai projektą įvertino M.Lukaševičienė.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Teresė Šermukšnienė sako net negirdėjusi apie minėtą projektą.

„Bent jau mūsų rajone projektas nebuvo vykdomas. Mes tikrai pritartume, kad projektas reikalingas, jei būtų normaliai sutvarkytas, jei būtų galima išvengti tarpininkų. Tačiau pas mus visada kai ką nors padaro, reikalauja šimtų dokumentų. Viskas labai sudėtinga, todėl mažai kas ir apsiima dalyvauti“, - konstatavo L.T.Šermukšnienė.

Džiaugiasi parama

O štai bendrovės „Ekomarket“, kuri su partneriu dalyvavo projekte ir su NMA pasirašė sutartį, bendrasavininkė Jūratė Baršauskienė projektą labai giria ir jo vykdytojams neturi jokių priekaištų.

„Man keista, kai kas nors sako, kad apie projektą nė nežinojo, nes pernai šis projektas Žemės ūkio ministerijoje buvo prioritetinis. Mūsų bendrovė jame dalyvavo su partneriu - gavome 120 tūkst. eurų paramą. Jų iki galo dar neinvestavome, nes dar tik vykdome projektą.

Projektas labai reikalingas, nes trumposios grandinės yra trumpiausias kelias nuo ūkininko iki pirkėjo. Augintojas turi auginti, o pardavėjas prekiauti.

Sunkiausia buvo susirasti partnerį, nes lietuviai bijo kooperacijos, bendrystės“, - pasakojo J.Baršauskienė.

Tiesa, nors buvęs ministras G.Surplys sakė, kad trumposios grandinės leis mažinti maisto produktų kainą, sostinės Halės ir Benedikto turgavietėse prekybos vaisiais bei daržovėmis taškus atidariusios „Ekomarket“ bendrasavininkė sako, kad nuleisti kainų nėra įmanoma, nes reikėjo daug investuoti. Numušant kainas investicijos neatsipirktų.

„Be to, kai mes rašėme verslo planą ir pildėme paraišką, sąlygos buvo labai sudėtingos. Pirmasis šaukimas buvo neteikiantis pardavėjui daug galimybių: galėjome investuoti tik į daiktus. Vėlesniuose šaukimuose dalyvaujantys jau galėjo gauti paramą nuomai kompensuoti, pardavėjų algoms. Mes negalėjome. Todėl mūsų partneriai pirko šaldymo įrangą, mes pirkome automobilį, investavome į vėsinimo įrenginius, prekyvietėse vitrinas pasistatėme ir t.t.“ - vardino J.Baršauskienė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s