respublika.lt

Kas atsakys už klaidingus testus?

(0)
Publikuota: 2021 sausio 17 12:04:07, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 2 nuotr.
Gyventojai piktinasi klaidingais koronaviruso testų atsakymais. Eltos nuotr.

Toks klausimas kankina vilnietę Aureliją. Ji susidūrė su situacija, kai įrodyti sistemai, jog pasitaiko ir klaidingų koronaviruso testų rezultatų, nėra galimybių. Klaidų pripažinti nesiryžtama, o dėl to kenčia žmonių sveikata ir gerovė. Aurelijai dėl klaidingo testo teko atidėti operaciją, o virusą ji pasigavo ligoninėje.

 


Suabejojo testo rezultatu

„Vakaro žinios" lapkričio mėnesį pasakojo Aurelijos istorijos pradžią, kai ji, laukdama sudėtingos stuburo išvaržos operacijos ir atlikusi koronaviruso testą mobiliajame punkte, gavo teigiamą atsakymą. „Kadangi jokių simptomų nėra, nepatikėjau ir tą pačią dieną pasidariau net 2 PGR (polimerazinės grandininės reakcijos) tyrimus privačiose klinikose: „Kardiolitoje" ir „Antėjoje". Jie abu - neigiami! Patalpinti e.sveikatos portale. Aš nesergu ir esu tuo tikra. Niekas nesusirgo ir neturi jokių simptomų mano artimoje aplinkoje. Sesuo, sūnus, draugai pasidarė testus ir jie - neigiami!" - tuomet sakė Aurelija.

Deja, moteris vis tiek buvo priskirta prie sergančių statistikos ir operacijos jai teko laukti dešimt dienų, kenčiant skausmus. Tuo metu Aurelija baiminosi, kas bus, jeigu operacijos metu ligoninėje ji iš tiesų užsikrės koronavirusu?

Kaip „Vakaro žinioms" paaiškino Sveikatos apsaugos ministerija, asmuo laikomas pasveikusiu nuo COVID-19 ligos ir gali nutraukti izoliaciją tik gydančio gydytojo sprendimu. Izoliaciją nutraukti anksčiau galima, jeigu pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip 3 dienas, nevartodamas vaistų, mažinančių pakilusią kūno temperatūrą, susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai. Be to, tarp sąlygų yra ir tai, kad, atlikus tyrimus PGR metodu du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu, jie turėtų būti neigiami. Atrodo, Aurelija atitiko visus reikalavimus, tačiau jos operacija vis tiek buvo atidėta.

„Pasveikusi" susirgo iš tikrųjų

Išlaukusi 10 dienų saviizoliacijos, kurios taikomos esant besimptomei ir lengvai koronaviruso formai, Aurelija buvo operuota gruodžio 7 d. Prieš operaciją jai vėl atliktas COVID-19 testas (jau ketvirtas) ir jis buvo neigiamas. Ligoninėje ji praleido kelias dienas, o po operacijos iš ligoninės ji buvo išrašyta gruodžio 11 d. ir turėjo vykti reabilitacijai į Druskininkus. Prieš išvykstant į reabilitaciją, privaloma vėl atlikti testą. Aurelijos nuostabai, gautas testo atsakymas buvo teigiamas. „Aš buvau pakeliui į Druskininkus, kai atsidariusi e.sveikatos sistemą pamačiau, kad testas teigiamas. Gydytojas telefonu paaiškino, kad tai gali būti po pirmo teigiamo atsakymo organizme užsilikęs virusas, o sanatorijos turėtų mane priimti. Tačiau nė viena nepriėmė, teko apsisukti ir grįžti namo.

Dabar džiaugiuosi, kad nepriėmė, nes grįžus pakilo temperatūra ir prasidėjo galvos skausmas. Supratau, kad tikrai susirgau COVID-19. Aukšta temperatūra iki 39 laipsnių kilo 2 savaites, vėliau pradėjau kosėti. Kitų simptomų nebuvo, tačiau ilgas temperatūros kilimas labai nuvargino organizmą", - pasakoja Aurelija.

Ji įsitikinusi, kad tai įrodo, jog pirmasis teigiamas testas, dėl kurio jai buvo atidėta operacija, buvo klaidingas. Tuomet ji tai bandė įrodyti medikams, tačiau niekas nesiklausė.

Dabar jai tenka spręsti naują iššūkį - gauti reabilitaciją. Tam reikia vėl pereiti sudėtingus biurokratinius labirintus. „Dabar privalau iš naujo tvarkytis siuntimą į reabilitaciją, nes pirmasis nustojo galioti, kol sirgau. Taigi, man reikėjo gauti šeimos gydytojo siuntimą pas reabilitologą, pas jį apsilankyti, kad šis iš naujo atliktų vertinimą ir parašytų išvadas, jog reabilitacijos reikia. Tada šeimos gydytojas turėjo raštu kreiptis į ligonių kasas, dar nusiųsti gydytojų komisijos išvadą. Ligonių kasos apsvarstė ir suteikė šeimos gydytojai teisę rašyti siuntimą ne į ambulatorinę (pirminę) reabilitaciją, o į stacionarinę (antrinę) reabilitaciją. Visa tai užtruko per 2 savaites. Kiek žinau, dėl COVID-19 ligos yra daug panašių, kaip mano istorijų. SAM reikėtų į tai reaguoti", - pasakoja Aurelija.

Moteris piktinasi, kad dėl jos situacijos neliko kaltų. Ji įsitikinusi, kad valdant pandemiją, specialistams trūksta atsakomybės: „Neaišku, kas už ką yra atsakingi. Norėdama pasiskųsti dėl viso šito absurdo, aš nelabai žinau, į ką turėčiau kreiptis: SAM, NVSC? Gal tiesiai į teismą?

Suprantu, situacija yra ypatinga, bet atsakingi specialistai jau po pirmojo karantino turėjo būti pasimokę ją valdyti tinkamai. Ir nesuprantu, kodėl dėl tokių klaidų turėjau tiek kentėti ir fiziškai, ir emociškai, ir finansiškai. Jeigu būtų tokia susivienijusi grupė žmonių, nukentėjusių dėl prasto pandemijos valdymo ir bandančių kovoti už savo teises, prisijungčiau."

Beje, po pirmojo karantino Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija prie Sveikatos apsaugos ministerijos buvo gavusi kelis skundus su prašymais atlyginti žalą, patirtą, kai gyventojai ar jų artimieji gydymo įstaigoje užsikrėtė koronavirusu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s