respublika.lt

Kardinolo V.Sladkevičiaus garbės seimūnai negina visas tekstasnuotraukos (46)

2020 rugsėjo mėn. 13 d. 08:00:30
Danas NAGELĖ

Seime atidaryta paroda, skirta 100-osioms kardinolo Vincento Sladkevičiaus metinėms. Negana to, parlamentas pritarė siūlymui kitus metus paskelbti V.Sladkevičiaus metais. Taip lyg ir išreiškė pagarbą šiam Lietuvos dvasiniam lyderiui. Tačiau tų pačių seimūnų sąžinės nė kiek negraužia faktas, kad parlamentui atskaitingo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) valdomame tinklalapyje kardinolo pavardė toliau minima tarp buvusių KGB agentų.

×
nuotr. 5 nuotr.
Kardinolas Vincentas Sladkevičius. Eltos archyvo nuotr.

 

Dviveidiškumas

Rugsėjo 2 d. Seimo Vitražo salėje buvo iškilmingai atidaryta paroda „Padaryk mane gerumo ženklu“, skirta kardinolo V.Sladkevičiaus 100-osioms gimimo metinėms. Parodos, kuri veiks iki rugsėjo 14-osios, rengėjai - Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos vyresnysis bibliotekininkas Evaldas Timukas, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarė Irena Andrukaitienė ir kardinolo V.Sladkevičiaus memorialinio buto-muziejaus vadovė Irena Petraitienė. Parodą globoja Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubas.

Parodoje apžvelgiamas J.E. kardinolo V.Sladkevičiaus gyvenimo kelias, pristatomi jo biografijos faktai. Išskiriami svarbesni jo dvasinės tarnystės metų momentai: sudėtingas pokario metų laikotarpis, vyskupystė, 23 metus trukusi tremtis Nemunėlio Radviliškyje ir Pabiržėje, vyskupo V.Sladkevičiaus vaidmuo Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos leidime, kardinolystė, popiežiaus Jono Pauliaus II vizitas Lietuvoje, atskleidžiama kardinolo, kaip tautos santarvės garanto, veikla.

Atrodytų, viskas gražu: Seimas įsileido parodą, taip parodydamas pagarbą šiai iškiliai asmenybei. Tačiau tas pats Seimas ir toliau ignoruoja faktą, kad jam atskaitingas LGGRTC juodina V.Sladkevičiaus vardą, minėdamas jį tarp kitų KGB agentų. Kaip, beje, ir Donato Banionio bei Sauliaus Sondeckio. Tačiau pastarųjų garbę bent jau bando apginti artimieji. O V.Sladkevičius artimųjų, kurie galėtų apginti, nebeturi.

Pažadėjo pasirūpinti

„Vakaro žinių“ žurnalistai apsilankė Seime ir kelių parlamentarų tiesiai paklausė, ką jie padarė, kad kardinolo vardas nebebūtų teršiamas ir ką jie mano apie veidmainystę: iš vienos pusės V.Sladkevičiui rodoma pagarba minėta paroda, iš kitos - tyčiojamasi šmeižikiškais įrašais.

„V.Sladkevičius buvo KGB persekiojamas ir tardomas. Remiantis kitais agentų registracijos žurnalais, saugomais Lietuvos ypatingajame archyve, agentas „Alksnis“ užverbuotas 1958 metais, bet agentūriniame tinkle buvo kiek daugiau nei metus ir 1959 m. vasarą iš agentų išbrauktas“, - skelbiama tinklalapyje kgbveikla.lt.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas teisino LGGRTC.

„Centre dabar vyksta didžiuliai pertvarkymai. Ką tik atėjo naujas vadovas Adas Jakubauskas, mūsų komisija informaciją apie jūsų minėtus asmenis, minimus šalia KGB agentų, jam perdavė ir manau, kad tie darbai bus atlikti. Kol kas yra laiko stoka, nes yra didelių problemų su darbo planais, A.Jakubauskas paveldėjo didžiulį ūkį. Be abejonės, ir jūsų minima problema yra reikšminga, todėl bus prieita iki jos. Dar kartą naujai vadovybei priminsiu šį klausimą ir visi nesusipratimai bus ištaisyti“, - pažadėjo A.Gumuliauskas.

Neaktualu

Parlamentaras Robertas Šarknickas pareiškė, esą A.Jakubauskas vadovauti centrui pradėjo tik liepą, todėl dar negalėjo taip greitai spėti iš interneto išimti šmeižikiškos informacijos.

„Spontaniškai niekas nieko negali padaryti. Naujas vadovas turi naujai peržiūrėti medžiagą, ją išanalizuoti, įvertinti. Eskaluoti temą apie tokią asmenybę, kaip V.Sladkevičius, būtų labai negerai.

Kai Seimas svarstė A.Jakubausko kandidatūrą, nė vienam Seimo nariui nekilo klausimas dėl V.Sladkevičiaus išbraukimo, nes buvo ir kitų svarbių klausimų. Gal eigoje šis klausimas atsiras.

O ką aš šiuo klausimu padariau? Kol neturiu galutinių vertinimų, negaliu daryti išvadų apie jokį žmogų, kad ir labai tituluotą“, - miglotai kalbėjo R.Šarknickas.

Kiti seimūnai šiuo klausimu buvo nekalbūs. Aišku, juk ne apie Baltarusijos reikalus paklausėme.

Apšmeižtas kardinolas - apšmeižta ir Lietuva

„Vakaro žinios“ situaciją įvertinti paprašė ir parodos apie V.Sladkevičių rengėjų.

Bibliotekininkas E.Timukas baisėjosi, kad su purvais sumaišytas vardas žmogaus, kuris jau nė apsiginti negali.

„Man tai keista: parodą apie V.Sladkevičių Seimas įsileido, tačiau nieko nedaro, kad jo pavardė būtų pašalinta iš tinklalapio. Nežinau, ką jie tuo nori pasakyti, kam pataikauja.

Tačiau su tokiomis Seimo keistenybėmis esu susidūręs ir anksčiau. Ir asmeniškai. Būtent dėl mano pastangų kiti metai paskelbti V.Sladkevičiaus metais. Bet kaip pavyko to pasiekti? V.Sladkevičiaus metais turėjo būti paskelbti 2020-ieji, nes būtent šiemet minime 100-ąsias jo gimimo metines. Tačiau Seimas nusprendė, kad bus kiti metai, kai sukaks 101 metai nuo gimimo. Pasityčiojimas kažkoks“, - piktinosi pašnekovas.

E.Timukas neslepia, kad V.Sladkevičiaus atminimo išsaugojimu taip rūpinasi ne tik dėl to, kad jis buvo Tautos dvasinis autoritetas.

„Pagarba V.Sladkevičiui man persidavė iš mano šeimos, kuri artimai bendravo su V.Sladkevičiumi, kai šis buvo ištremtas į Biržų kraštą. Mano močiutė tą pagarbą perdavė iš kartos į kartą. Man atrodo, kad mano pareiga jį pagerbti, taip kartu pagerbiant ir mirusią močiutę“, - sakė bibliotekininkas.

Anot jo, keista, kad niekam nerūpi švarus iškilios asmenybės vardas, nors dvasinio lyderio apjuodinimas yra kartu ir visos Lietuvos apjuodinimas pasaulio akyse.

„Kaip pasauliui turi atrodyti Lietuva, kurios dvasinis lyderis esą bendradarbiavo su KGB? Nors iš tikro buvo kaip tik priešingai. Jei ne V.Sladkevičius, tai nei bažnyčios kronikos nebūtų buvę, nei viso kito. Apie kiekvieną žmogų galima primeluoti, kad jis - buvęs agentas. Tačiau reikia remtis tikrais įrodymais, o ne suklastotais tu pačių KGB agentų.

Bet niekam tai nerūpi. Ne tik Seimui. Patys kunigai tyli, tebegyva V.Sladkevičiaus biografė I.Petraitienė, bet ji irgi tyli“, - stebėjosi E.Timukas.

Absurdiška kovoti prieš absurdą

Pati I.Petraitienė „Vakaro žinioms“ pareiškė, kad kovoti prieš absurdą būtų absurdiška.

„Kardinolas Sigitas Tamkevičius yra parašęs, kad apie V.Sladkevičių skelbiama informacija yra netiesa.

V.Sladkevičius - šventas žmogus, jis keliasdešimt metų buvo tremtinys. Kai saugumas sužinojo, kad jis yra kandidatas į vyskupus, saugumiečiai bandė jį verbuoti, tačiau iškart išmetė pro duris. Mat V.Sladkevičius pasakė: „Jūs esate votis ant gyvenimo veido, jūs terorizuojate kunigus, todėl aš niekada nebūsiu su jumis“.

Aš ne emocijas reiškiu. Aš 20 metų tyrinėjau jo gyvenimą. O kodėl aš tyliu, kai skelbiama, esą jis buvo agentas, o Seimas nieko nedaro? Tai, kas sakoma, yra absurdas. O kaip galima su absurdu kovoti? Ką, turiu muštis su jais? Eiti į teismą?“ - klausė I.Petraitienė.

Signatarė I.Andrukaitienė atkreipė dėmesį, kad net ir V.Sladkevičiaus metų neturėtume, jei ne pilietiška iniciatyva.

„O ištrinti jo pavardę iš interneto niekam nerūpi, nors tai visai nesudėtinga, užtruktų tik kelias minutes. Matyt, kažkam labai rūpi, kad įrašas nebūtų ištrintas. Tačiau neįsivaizduoju, kas už to stovi. Tikėkimės, kad bent jau kitais metais, kurie bus V.Sladkevičiaus metai, tai pagaliau bus padaryta“, - vylėsi I.Andrukaitienė.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (46)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Vitas TOMKUS: JUOKAI JAU BAIGIASI, arba TEGYVULIUOJA PIDERALDEMOKRATIJA!
6. Globalistai atims mamą ir tėtį
7. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
8. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
9. Algimantas Rusteika: Bakalaurų vyriausybė pasiilgo Rusijos
10. Po vakcinos nuo COVID-19 - mirtis
11. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
12. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
13. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
14. Ką jie dabar pasakytų žuvusiųjų artimiesiems?
15. Prieš 30 metų dėl laisvės buvome pasiruošę viskam
16. Nesiskiepysi nuo COVID-19 - greitai lėksi iš darbo?
17. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
18. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
19. O jeigu karas?
20. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
21. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
23. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
24. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
25. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)

Dienos klausimas

Ar stebėsite išrinkto JAV prezidento Dž.Baideno inauguracijos ceremoniją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-15 -13 C

-3 +1 C

 

-2 +1 C

-3 +2 C

+2 +4 C

 

+2 +4 C

1-6 m/s

1-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos