respublika.lt

Karantininiai įstatymai Lietuvai gali atsirūgti

(0)
Publikuota: 2020 liepos 08 07:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 6 nuotr.
Keliautojams gali tekti labai ilgai laukti sumokėtų pinigų už kelionę. EPA-Eltos nuotr.

Europos Komisiją supykdė mūsų Seimo užmojis prailginti laikotarpį, per kurį kelionių organizatoriai keliautojams turi grąžinti pinigus už neįvykusias keliones. Ar nebus, kad likusiems be atostogų lietuviams dar teks „susimesti“ ir baudai už nekokybiškus įstatymus?

 

Lietuvoje gegužės pabaigoje buvo pakeistas teisinis reguliavimas ir įvedus kelionių kuponus, įteisintas ir ilgesnis pinigų susigrąžinimo terminas. Jis nuo 14 dienų prailgintas iki 90 dienų.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba jau sulaukė apie 600 vartotojų prašymų dėl ginčų su kelionių organizatoriais, susijusių su COVID-19. Liepos pirmosiomis dienomis Lietuvą pasiekė raštas iš Europos Komisijos. Jame raginimas laikytis ES teisės aktų dėl vartotojų ir keliautojų teisių apsaugos. Dėl karantino metu Lietuvoje priimto įstatymo EK pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą.

Komisiją supykdė, kaip kai kuriose šalyse buvo sprendžiama situacija dėl pandemijos metu atšauktų kelionių. „Per šią krizę Europos Komisija nuolat aiškino, kad ir dabartinėmis ypatingomis aplinkybėmis vartotojų teisės tebegalioja ir kad nacionalinės paramos priemonės jų niekaip neturi sumenkinti.

2020 m. gegužės 13 d. Europos Komisija priėmė specialią rekomendaciją dėl čekių, kad dabartinėmis aplinkybėmis padėtų valstybėms narėms kurti patrauklias, patikimas ir lanksčias čekių sistemas. Pagal ES įstatymus, keleiviai turi teisę pasirinkti, ar atgauti pinigus, ar gauti kompensaciją kitu pavidalu, pavyzdžiui, čekiais“, - informuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.

Atkreipiamas dėmesys, kad pinigų grąžinimui, net ir tokiu atveju, turi galioti tas pats 14 dienų terminas kaip ir iki pandemijos.

Tiesa, Lietuva ne vienintelė šalis, pažeidusi ES teisę. Kartu su Lietuva pranešimą dėl pažeidimo nagrinėjimo procedūros gavo ir Čekija, Graikija, Italija, Kipras, Kroatija, Lenkija, Portugalija, Prancūzija ir Slovakija, nes jų nacionalinės taisyklės pažeidžia ES teisę dėl vartotojų ir keliautojų teisių.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo pavaduotoja Agnė Kazlauskaitė „Vakaro žinias“ informavo, jog Lietuvai, kaip ir kitoms įspėtoms šalims, skirtas 2 mėnesių terminas. „Tai yra laikas valstybei pranešti, kokių veiksmų ji imsis, kad trūkumai būtų pašalinti. Kitas etapas būtų pagrįstoji nuomonė. Tai yra dialogas su valstybe. Bauda yra kraštutinė priemonė. 95 proc. visų pažeidimo atvejų situacijos išsprendžiamos iki prašymo taikyti sankcijas. Retai prieinama prie to. EK tikslas - ne skirti baudas, o padėti išspręsti esamus trūkumus.“

Taigi gavus EK raginimą, regis, įstatymai vėl keisis.

Kaip „Vakaro žinias“ informavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovė Ieva Jonilienė, įstatymo pakeitimai bus daromi kaip įmanoma greičiau: „Nauji teisės aktų projektai bus teikiami Vyriausybei ir Seimui. Kaip įmanoma greičiau bus koreguojamos Civilinio kodekso nuostatos.“

Situaciją komentuoja Kęstutis KUPŠYS, Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso tarybos narys:


- EK raginimas vartotojų teisių gynėjams buvo staigmena?

- Tikėjomės, kad EK pradės pažeidimo procedūrą. Apie tai buvome įspėję Vyriausybę ir atsakingas ministerijas. Tad buvo tikimasi, kad sulauksime sankcijų. Lengviau, kad tokių valstybių, kaip mes, yra ir daugiau. Visi kartu dalijamės tą gėdą.

Suprantame, kad pandemija yra visiems sudėtingas laikotarpis, tačiau nereikia versti vartotojo perdėtai ilgam laikui skolinti pinigus. Iš pradžių Seimas siūlė atsiskaitymus su vartotojais nukelti pusmečiui, nesvarbu dėl kokių aplinkybių kelionė neįvyko. Dabar įteisintas terminas - 90 dienų, kuris yra laikina priemonė. Vartotojai pralaimėjo, nes terminas skaičiuojamas nuo aplinkybių pasibaigimo datos. Atrodo, jog galėtume skaičiuoti 90 dienų nuo karantino pabaigos datos. Bet ekstremali situacija šalyje vis dar paskelbta. Kada ši situacija bus atšaukta, mes nežinome. Manau, ji gali išlikti iki Seimo rinkimų, o gal ir iki naujos Vyriausybės suformavimo. Sakyčiau, politika čia irgi turi tam tikrą vaidmenį.

- Iki šiol tylima, kad Seimo priimtas įstatymas pažeidžia vieną esminių teisės normų - įstatymas negali galioti atbuline data. Dabar išeina, jog priimtas įstatymas ėmė galioti ir kelionėms, kurios neįvyko dar iki naujų pakeitimų priėmimų?

- Pritariu. Tai yra viena silpniausių įstatymo pusių - įstatymas sprendė problemą, kuri susidarė dar iki įstatymo priėmimo. Taip, dėl to vartotojai pralaimėjo. Jeigu reikėtų, vartotojai galėtų ginti savo teises, keldami klausimą dėl įstatymo teisėtumo.

- Teisme?


- Pavyzdžiui, Konstituciniame Teisme. Galbūt to dabar neprireiks, kai iš EK gautas aiškus signalas. Ko gero, Seimas taisys įstatymą. Klausimas, kada?

Jeigu Seimas susirinks rugsėjo mėnesį, 2 mėnesių terminas, kurį davė EK, jau bus pasibaigęs. Logiška būtų per tuos du mėnesius atsižvelgti į pastabas ir pateikti naują teisės aktą. Ir tai padaryti nėra sudėtinga. Tereikėtų pakeisti vieną priimtą įstatymą ir grįžti į prieškarantininę nuostatą.

- Seimas gali paskelbti neeilinę sesiją vasaros metu?

- Labai rezervuotai žiūrėčiau į galimybę, kad Seimas vasarą imtų svarstyti šį klausimą vien dėl EK pradėtos procedūros. Manau, taisymas bus rudenį.

- Vartotojai liko pralaimėję visomis prasmėmis. Verslas, turi rizikos draudimus, gaus Vyriausybės paramą. Vartotojai neišvyko į keliones, įšaldžius jų pinigus, neformaliai dotavo kelionių agentūras ir tikriausiai dar turės per mokesčius sumokėti Lietuvai skirtą baudą.

- Taip. Gali būti, kad vartotojai prarado darbus, neteko pajamų ir jiems reikia kuo greičiau atgauti pinigus. Organizatoriai privalo į tai atsižvelgti. Matome, jog šiuo metu situacija gerėja ir atsiskaitymai pradėti išmokėti. Priklausomai nuo to, kaip šiuo metu elgsis organizatoriai, priklausys, ar jie išsaugos vartotojų pasitikėjimą ateityje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s