Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos štabo atstovai paskelbė, kad prašys Lietuvos Generalinės prokuratūros pradėti baudžiamąją bylą dėl nusikaltimų Baltarusijoje. Lietuva savo ruožtu neatmeta galimybės Vilniuje kurti koordinacinį štabą, kuris padėtų teisininkams, siekiantiems iškelti baudžiamąsias bylas represijų vykdytojams Baltarusijoje. Ar neperžengtume jurisdikcijos ribų? Ar Lietuva norėtų, jog kokios nors svetimos šalies teisėsauga spręstų, ką Lietuvoje reikia teisti, ką nubausti? Ar to nevadintų kišimusi į suverenios valstybės reikalus?
Anot Baltarusijos opozicijos atstovų, siekiama, kad asmenys, vykdantys žmonių kankinimus Baltarusijoje, būtų įtraukti į tarptautinius Interpolo sąrašus bei nubausti. Vienas iš planuojamų veiksmų - kreipimasis į Lietuvos Generalinę prokuratūrą, kad ji pradėtų tyrimą dėl galimų nusikaltimų žmoniškumui. Lietuvos advokatas Giedrius Danėlius teigia, esą Lietuva turi galimybių imtis bylų, kuriose kaltinamieji gyvena ne Lietuvoje, vykdymo.
„Buvo paduotas pareiškimas Generalinei prokuratūrai dėl baudžiamosios bylos iškėlimo. Lietuvos įstatymai numato galimybę pradėti teisinį persekiojimą net tada, kai pats kaltininkas nėra Lietuvos teritorijoje", - tikina G.Danėlius.
Situaciją komentuoja teisininkas, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Egidijus BIČKAUSKAS:
„Nesinori įžeisti jokios valstybės, bet, tarkime, paimkime Botsvaną. Įsivaizduokime: Botsvanos pilietis kreipiasi į mūsų Generalinę prokuratūrą, nes vietiniai jo gentį išžudė. Prašo Lietuvos Generalinės prokuratūros iškelti bylą dėl genocido ar ko nors panašaus. Logika ta pati, kaip ir Baltarusijos atžvilgiu. Tik, mano galva, tokiu atveju iš Botsvanos piliečio juoktųsi ir mūsų Generalinė prokuratūra, ir kas tik nori. Iš Baltarusijos atvejo kažkodėl nesijuokia. Bet su mūsų užmojais, kai sugebame net už akių teisti, senatis konstruoti, kaip mums reikia tam tikru momentu, neatmetu galimybės, kad pradėsime tirti ir Baltarusijos reikalus. Nors tai tėra propagandinis politinis šou, o ne teisinis dalykas", - sakė E.Bičkauskas.
Pasak jo, jei net Generalinė prokuratūra pradėtų bylą, o teismas priimtų sprendimą, beveik jokios teisinės galios tai neturėtų, nes Lietuvos institucijos viršytų savo kompetencijas - tikri ar tariami nusikaltimai vykdyti ne Lietuvos teritorijoje, nukentėjusieji ir tikri ar tariami nusikaltėliai nėra Lietuvos piliečiai.
„Tik Lietuvos teritorijoje tokie sprendimai turėtų teisinę galią. Galėtume kreiptis į Interpolą, kad sulaikytų tą ar kitą pilietį, kertantį vieną ar kitą sieną. Tokių galimybių turime. Tačiau jei imtumėmės jomis naudotis, tas pats Interpolas atitinkamai perspektyvoje į mus imtų žiūrėti. Nes teisę naudotume grynai politiniais klausimais. Tai, apie ką kalba Sviatlana Cichanouskaja, turi spręsti ne kitų šalių nacionaliniai teismai. Lietuvai nepatiktų, jei kas nors taip elgtųsi jos atžvilgiu - koks nors Baltarusijos teismas imtų ir nuspręstų, kad Lietuvoje Lietuvos pilietis padarė nusikaltimą. Yra jurisdikcijos, kurių negalima pažeisti, yra teisinės normos, tačiau politiniais klausimais mes tas normas kartais padarome guminėmis", - apgailestavo teisininkas.
E.Bičkauskas tikisi, kad ateis laikas ir toje pačioje Baltarusijoje santykiai normalizuosis, ir kaltieji bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn būtent Baltarusijoje.
Taip pat situaciją komentuoja profesorius, teisininkas Alfonsas VAIŠVILA:
„Jei Lietuva pradės bylą dėl reikalų Baltarusijoje, bus didžiulis nesusipratimas. Gerai, tarkime, Baltarusijos teisėsauga, kol A.Lukašenka tebėra valdžioje, neturi galimybių pradėti bylos. Bet tada tai yra ne kitos valstybės, o tarptautinės teisės sritis. Tuo turėtų užsiimti Hagos tribunolas, kuris yra aukščiau nacionalinės teisės ir kuriam priskirta atitinkama tarptautinė kompetencija. Jis turi teisę persekioti asmenis, įtariamus nusikaltimais žmoniškumui", - pastebėjo profesorius.
Anot jo, Lietuvos teisiniai veiksmai dėl nusikaltimų kitos valstybės teritorijoje būtų iš dalies pateisinami tik tuo atveju, jei juos padarė Lietuvos piliečiai. Pavyzdžiui, lietuvis Anglijoje ką nors nužudė. Tačiau ir tai esą tirti tokius nusikaltimus yra Anglijos teisėsaugos reikalas, mūsų teisėsauga gali tik bendradarbiauti.
„Tikiuosi, kad mūsų prokuratūra nepasimaus ant šio kabliuko. Tačiau advokatai gali bandyti lįsti į Baltarusijos reikalus, nes jiems teisė nerūpi. Jiems rūpi tik kliento nauda ir gauti pinigus už atstovavimą klientui. Advokatai veikia ir šalia teisės, prokuratūra, manau, nesiims tokios kazuistinės bylos. Bet jei prokuratūra pradėtų tyrimą, baigtų bylą ir ją atiduotų Lietuvos teismui, šis tokios bylos nepriimtų. Toks teorinis kazusas neįmanomas, nes tokios bylos nėra mūsų teismų jurisdikcijoje. Jei mūsų prokurorai kreiptųsi į Interpolą, kad būtų persekiojami kitos valstybės piliečiai, tai būtų visiškas nesusipratimas. Norime padėti Baltarusijai, tačiau apsijuoktume kaip rodantys nepagarbą teisei neišmanėliai. Kaip besikišantys į kitos valstybės reikalus net ne politiniu, bet teisiniu oficialiu lygmeniu. Nekorektiška keliais atžvilgiais. Ne tik iš teisinės pusės. Ir ne tik apsijuoktumėme, bet ir sukeltumėme nereikalingą konfliktą su kaimynais. Ir kitos valstybės į Lietuvą pradėtų žiūrėti nerimtai, kaip į nesuvokiančią skirtumų tarp nacionalinės ir tarptautinės teisės. Mūsų Generalinė prokuratūra, tikiuosi, neims pretenduoti į tarptautinės institucijos statusą. Nors, kita vertus, mūsų politikai pretenduoja į Baltarusijos Vyriausiosios rinkimų komisijos statusą, nes jie ėmėsi spręsti, kas per Baltarusijos prezidento rinkimus buvo išrinktas", - stebėjosi A.Vaišvila.
Situaciją komentuoja Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS:
„Kaip jie galvoja kelti bylas, neturėdami galimybės ištirti šito klausimo, kaip jie galvoja kelti bylas, kai Lietuvos baudžiamojo proceso kodeksas neveikia Baltarusijoje - vieni dievai žino. Bet turint mintyje tą neteisinę tvarką, kuria nuolat disponuoja Lietuvos teismai, kalbantys apie Konstitucijos dvasią ir panašius dalykus, tai visko gali būti. Šį klausimą tokiu būdu bandantys spręsti žmonės painioja tarptautinių teismų kompetencijas su atskirų valstybių teismų kompetencija. Jeigu S.Chichanouskaja nori bylinėtis - prašom. Yra Europos Žmogaus Teisių Teismas. Ji gali kreiptis, pateikti įrodymus. Tokiu atveju šio teismo sprendimai veiks ir Baltarusijoje. O jeigu nori ir baudžiamosios atsakomybės dėl nusikaltimų žmoniškumui - tam yra Tarptautinis Hagos tribunolas. Tribunolo sprendimas turėtų ne politizuotą prasmę, jis veiktų kaip teisinis svertas tarptautinėje plotmėje. Aš nesakau, kad Aliaksandras Lukašenka yra geras, kad nereikia jo bausti už perteklines priemones, kurios yra naudojamos prieš demonstrantus, bet tai jau yra kitas klausimas", - sakė A.Butkevičius.
Anot jo, Lietuva eilinį kartą veliama į konfliktą su kaimynais, neturint jokio aiškaus plano, kaip tuo pasinaudoti.
„Jeigu mes turėtume galimybę veikti karinėmis ir hibridinio karo priemonėmis ir taip prisijungti Baltarusiją, tai, žinoma, šitoks užsiėmimas būtų puikus pagrindas karui. Tada aš suprasčiau, kad būsimas mūsų užsienio reikalų ministras ruošiasi prisijungti teritorijas Rytuose ir išplėsti mūsų gyvybinę erdvę. Paskui būtų galima iškelti baltarusius už Uralo, o gerai įdirbtas baltarusių žemes apgyvendinti lietuvių kolonistais. Tada šį planą suprasčiau. Tačiau tokio plano nėra, todėl tai, ką šitie žmonės nori daryti, yra ne kas kita, kaip ketinimas pakenkti mūsų santykiams su artimiausiais kaimynais. Kam to reikia? Ar tai nesupratimas, nekompetencija? Aš ilgą laiką tokius veiksmus bandžiau nurašyti nekompetencijai. Tačiau dabar manau, kad tai yra sąmoninga provokacija prieš Lietuvos suverenumą, bandant sukurti konfliktą su kaimyninėmis valstybėmis", - įsitikinęs signataras.
Pašnekovas sako, kad A.Lukašenką labiausiai plūsta tie, kurie pateisino Lietuvos pareigūnų smurtą prieš protestuotojus prie Seimo prieš daugiau nei dešimtmetį.
Vito Tomkaus rac. pasiūlymas:
Pasaulyje, matau, nieko naujo. Kartojasi viskas, kas buvo prie sovietų. Kai milicijos pareigūnai, ypač - „obxeses-ininkai" (ekonominių nusikaltimų skyrius), besidarbuodami tarybinės liaudies labui, per daug suaugdavo su vietine komunistų partijos valdžia, Maskva nutarė pareigūnus kas penkeri metai vis perkelti į kitą rajoną, kad teisėtvarka ne tik kyšius imtų, bet kai kada pakovotų ir su vis dar pasitaikančiais trūkumais. Regis, kažką panašaus sumąstė ir Briuselio biurokratai, tarp kurių yra nemažai seno raugo pareigūnų iš sovietinio bloko - pradedant A.Merkel ir baigiant J.Paleckiu. Prisiminę, kaip prie sovietų teisėtvarką stumdė vis į kitus regionus, pradėjo stumdyti į Lietuvą, Vokietiją ir kt. ES šalis bylas, kurios priklauso Baltarusijos jurisdikcijai. Ta proga siūlau Baltarusijos prokurorams permesti iš Lietuvos ne tik politines bylas, kuomet protestuotojus valdžia apšaudė, bet ir kriminalines - dėl „Mažeikių naftos", „Independence", „Snoro"... Gal bent tada niekšai sės už grotų?