respublika.lt

Kaip cenzūra gali pagimdyti revoliuciją (25)

2021 sausio 14 07:00:05
Ričardas ČEKUTIS

„Google" priklausanti vaizdo įrašų dalijimosi platforma „YouTube" pasekė kitų internetinių kompanijų pavyzdžiu ir užblokavo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) kanalą. „Demokratinėje" Amerikoje įsigali visuotinė cenzūra „neteisingai" nuomonei, tačiau „neteisingai" mąsto pusė šalies. Kuo visa tai gresia likusiam pasauliui?

×
nuotr. 1 nuotr.
JAV viceprezidentas Maikas Pensas liko ištikimas prezidentui Donaldui Trampui ir nepasidavė primityviam demokratų šantažui. EPA-Eltos nuotr.


„Nerimaudami dėl tebesitęsiančio smurto galimybės, dėl mūsų taisyklių pažeidimo pašalinome į Donaldo Trampo kanalą įkeltą naują turinį", - sakoma oficialiame „YouTube" pranešime. Kanalui šiuo metu „draudžiama įkelti naują turinį mažiausiai 7 dienas", teigia „YouTube".

„Facebook" praeitą savaitę užblokavo D.Trampo paskyras feisbuke ir instagrame. „Twitter" ėmėsi dar griežtesnio sprendimo ir visam laikui užblokavo D.Trampo paskyrą, taip atskirdamas prezidentą nuo jo mėgiamiausio socialinio tinklo. D.Trampo paskyras užblokavo taip pat „Snapchat" ir „Twitch".

Tuo metu JAV viceprezidentas Maikas Pensas (Mike Pence) Atstovų rūmų lyderiams pareiškė nepalaikantis 25-osios Konstitucijos pataisos taikymo D.Trampui nušalinti, todėl tikėtina, kad Atstovų rūmai pradės kadenciją baigiančio prezidento apkaltos procesą.

„Likus vos aštuonioms prezidento kadencijos dienoms, jūs ir demokratų frakcija reikalaujate, kad Kabinetas ir aš pasitelktume 25-ąją pataisą", - Atstovų rūmų pirmininkei Nensei Pelosi (Nancy Pelosi) rašo M.Pensas, turėdamas omenyje procesą, kuomet JAV vyriausybė gali paskelbti D.Trampą netinkamu eiti savo pareigas ir laikinai, iki kadencijos pabaigos, perduoti prezidento įgaliojimus viceprezidentui. „Nemanau, kad tokie veiksmai būtų geriausi mūsų tautai ar atitiktų mūsų Konstituciją", - teigė jis.

Demokratai per šią savaitę mobilizavosi pradėti apkaltos procesą. N.Pelosi mėgino šantažuoti viceprezidentą, esą jei M.Pensas atsisakys inicijuoti 25-osios Konstitucijos pataisos procesą, iškart bus pradėtas apkaltos procesas. Savo ruožtu viceprezidentas tikino, kad 25-oji pataisa yra skirta „spręsti prezidento nesugebėjimą eiti pareigų ar negalią", o ne „būdą nubausti ar uzurpuoti valdžią".

M.Pensas taip pat akcentavo, kad, nepaisant savo partijos spaudimo panaikinti rinkikų rezultatus svyruojančiose valstijose, kuriose pergalę neva pasiekė Dž.Baidenas, jis įvykdė savo konstitucinę pareigą patvirtinti rezultatus.

„Nenusileisiu Atstovų rūmų bandymams žaisti politinius žaidimus tokiu svarbiu mūsų tautos gyvenime metu", - rašė viceprezidentas. Užvakar pats D.Trampas sakė, kad 25-osios pataisos procesas nekelia jam „jokios rizikos".

Tačiau ir respublikonų gretose vis atsiranda išdavikų. Antai JAV Atstovų rūmų narė, respublikonė Liz Čeini (Liz Cheney) paskelbė ketinanti balsuoti už prezidento D.Trumpo apkaltą. Kiek anksčiau apkaltai paramą išreiškė žemesnio rango Atstovų rūmų nariai respublikonai Džonas Katko (John Katko) iš Niujorko ir Adamas Kinzigeris (Adam Kinziger) iš Ilinojaus.

2019 m. gruodį surengtos D.Trampo apkaltos metu nė vienas iš Atstovų rūmų respublikonų nepalaikė apkaltos, o Senate
D.Trumpo nušalinimui pritarė vienintelis respublikonų senatorius Mitas Romnis (Mitt Romney).

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos ažvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Pastatykime save į JAV demokratų partijos ir vadinamosios „Big Data", t.y. stambiųjų transnacionalinių kompanijų - „Google", „Yahoo", „Amazon", „Facebook", „Twitter" ir pan., padėtį ir pasvarstykime, ką mes jų vietoje darytume su tokiu D.Trampu, už kurio - pusė Amerikos, kuriai jis yra kaip vėliava. Kitaip sakant, tos vėliavos turi nelikti - kitokios logikos tiesiog negali būti.

Prasidėjo žūtbūtinis informacinis karas. Čia galima prisiminti vieną seną filmą ir jame nuskambėjusį tokį posakį: „Po to, kas nutiko, arba tu mane vedi į Santuokų rūmus, arba aš tave vedu į prokuratūrą..." Taigi, jeigu laimi D.Trampo linija, tai jis neišvengiamai turės kelti bylas visoms šitoms internetinėms kompanijoms už visiškai neteisėtas represijas viešojoje erdvėje bei už rinkimų rezultatų falsifikavimą. O ana pusė savo ruožtu taip turi eiti iki galo...

Kodėl jie blokuoja internetą D.Trampui ir jo šalininkams? Jeigu jie būtų tokie balti ir pūkuoti, tokie gražūs ir nekalti, tuomet ko reikėtų bijoti? O jie bijo informacijos sklaidos, kuri vis didesniam kiekiui žmonių atveria akis. Informacijos blokavimas visada yra silpnojo pozicija, o stipriam nieko blokuoti nereikia, ypač jeigu tu tikrai žinai, jog esi akivaizdžiai teisus...

Bet su tomis „Big Data" kompanijomis yra rimtesnis klausimas. Valstybingumas egzistuoja tol, kol prievartos mechanizmas, įvedant tvarką, yra valstybės monopolis. Jeigu šis monopolis yra pažeidžiamas, neišvengiamai iškyla ir ateities valstybingumo klausimas. Pažvelgus šiuo kampu į JAV, tai praėjusiais metais kelis mėnesius tvarką Amerikos miestuose nustatinėjo BLM ir „Antifa" riaušininkai, o jiems buvo leidžiama siautėti, kaip tik jie norėjo. O tai, ką „Big Data" kompanijos daro informacinėje erdvėje dabar, yra cenzūros įvedimas net ne valstybės lygmeniu, o pasauliniu mastu. Visos tos kalbos, kad esą tai yra privačios kompanijos ir gali daryti, ką nori, yra juokingos, nes tokiu atveju ir privatūs bankai gali ką tik panorėję atjungti nuo sąskaitų arba privačios elektros tiekimo kompanijos jiems nepatikusiems žmonėms gali išjungti elektrą be jokio teismo sprendimo... Čia reikia pridėti, kad Jungtinėse Valstijose nėra valstybinės televizijos, todėl visi šitie „jūtūbai" ir feisbukai jau įgauna pasaulinį lygmenį, nes JAV valdžia neturi jokio alternatyvaus kanalo. Taigi, tai yra pasaulinės reikšmės informacinė erdvė ir jeigu ją gali valdyti atskiri neaiškūs fiziniai asmenys, tai kelia grėsmę ne tik valstybingumui, bet ir visam likusiam pasauliui. Ne veltui juk tiek Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron), tiek Angela Merkel, tiek kiti rimtesni Europos vadovai jau iškėlė dideles abejones, kaip reikė elgtis?

Yra ir dar vienas niuansas. Dabartinėje respublikonų ir demokratų bei pastarųjų sąjungininkų iš transnacionalinių kompanijų kovoje respublikonus gana greitai sudoros (tai vyksta visu pajėgumu jau dabar). Tačiau, kai tik respublikonų įtaka bus pažabota, iškils klausimas demokratams: ar jie gali leisti egzistuoti tokiai privačiai jėgai, kuri valdo tas internetines kompanijas? Nes netrukus ji ims grasinti lygiai taip pat ir demokratams. Jeigu jie gali blokuoti D.Trampą ir jo šalininkus, kodėl negalėtų to paties padaryti ir su Dž.Baidenu? Juo labiau kad Amerikos Kongrese jau keletą mėnesių guli įstatymų projektai, kuriuose yra siūloma suskaldyti šitas internetines monopolijas. Konfliktas tarp „Big Data" ir jau nugalėjusių demokratų yra neišvengimas. Arba demokratai privalės silpninti Amerikos valstybingumą tų korporacijų atžvilgiu.

Bet ir tai dar ne viskas. Kai tik išsispręs šis konfliktas, atsiras konfliktas pačioje Dž.Baideno šalininkų terpėje. Nes jau dabar tai matyti: Nensi Pelosi pirmadienį pateikė projektėlį, pagal kurį Amerikoje turi būti pasiekta lygybė visose srityse... Yra ir daugiau „įdomių" jos siūlymų: antai norima uždrausti žodžius „brolis", „sesuo", „motina", „tėvas"... Jeigu yra toks visuotinės lygybės noras, tai nelygybė pirmiausia yra matoma turtinėje srityje. Dauguma demokratų partijos šalininkų nėra labai turtingi, o dažnai - ir visiški skurdžiai. Jeigu jiems bus pasiūlyta „visuotinė lygybė", tai vidinis konfliktas tiesiog užprogramuotas, tarsi Rusijoje 1917 m. spalio revoliucijos metu... Tada taip pat susikaupė kritinė masė žmonių, kurie buvo paveikti „pasaulio pertvarkymo" idėjomis. O kai kritinė masė žmonių pradeda mąstyti viena kryptimi, jie tas idėjas pradeda įgyvendinti - ir visiškai nesvarbu, ar tos idėjos teisingos, ar ne...

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (25)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRATYBOS: vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas trečiadienį surengė tikrinimą, kaip Lietuvoje veikia gyventojų informavimo ir perspėjimo sistema - visoje šalyje 15 val. buvo įjungtos sirenos, gyventojai buvo perspėti žinutėmis į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje ištransliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos