respublika.lt

Kaip cenzūra gali pagimdyti revoliuciją (25)

2021 sausio 14 07:00:05
Ričardas ČEKUTIS

„Google" priklausanti vaizdo įrašų dalijimosi platforma „YouTube" pasekė kitų internetinių kompanijų pavyzdžiu ir užblokavo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) kanalą. „Demokratinėje" Amerikoje įsigali visuotinė cenzūra „neteisingai" nuomonei, tačiau „neteisingai" mąsto pusė šalies. Kuo visa tai gresia likusiam pasauliui?

×
nuotr. 1 nuotr.
JAV viceprezidentas Maikas Pensas liko ištikimas prezidentui Donaldui Trampui ir nepasidavė primityviam demokratų šantažui. EPA-Eltos nuotr.


„Nerimaudami dėl tebesitęsiančio smurto galimybės, dėl mūsų taisyklių pažeidimo pašalinome į Donaldo Trampo kanalą įkeltą naują turinį", - sakoma oficialiame „YouTube" pranešime. Kanalui šiuo metu „draudžiama įkelti naują turinį mažiausiai 7 dienas", teigia „YouTube".

„Facebook" praeitą savaitę užblokavo D.Trampo paskyras feisbuke ir instagrame. „Twitter" ėmėsi dar griežtesnio sprendimo ir visam laikui užblokavo D.Trampo paskyrą, taip atskirdamas prezidentą nuo jo mėgiamiausio socialinio tinklo. D.Trampo paskyras užblokavo taip pat „Snapchat" ir „Twitch".

Tuo metu JAV viceprezidentas Maikas Pensas (Mike Pence) Atstovų rūmų lyderiams pareiškė nepalaikantis 25-osios Konstitucijos pataisos taikymo D.Trampui nušalinti, todėl tikėtina, kad Atstovų rūmai pradės kadenciją baigiančio prezidento apkaltos procesą.

„Likus vos aštuonioms prezidento kadencijos dienoms, jūs ir demokratų frakcija reikalaujate, kad Kabinetas ir aš pasitelktume 25-ąją pataisą", - Atstovų rūmų pirmininkei Nensei Pelosi (Nancy Pelosi) rašo M.Pensas, turėdamas omenyje procesą, kuomet JAV vyriausybė gali paskelbti D.Trampą netinkamu eiti savo pareigas ir laikinai, iki kadencijos pabaigos, perduoti prezidento įgaliojimus viceprezidentui. „Nemanau, kad tokie veiksmai būtų geriausi mūsų tautai ar atitiktų mūsų Konstituciją", - teigė jis.

Demokratai per šią savaitę mobilizavosi pradėti apkaltos procesą. N.Pelosi mėgino šantažuoti viceprezidentą, esą jei M.Pensas atsisakys inicijuoti 25-osios Konstitucijos pataisos procesą, iškart bus pradėtas apkaltos procesas. Savo ruožtu viceprezidentas tikino, kad 25-oji pataisa yra skirta „spręsti prezidento nesugebėjimą eiti pareigų ar negalią", o ne „būdą nubausti ar uzurpuoti valdžią".

M.Pensas taip pat akcentavo, kad, nepaisant savo partijos spaudimo panaikinti rinkikų rezultatus svyruojančiose valstijose, kuriose pergalę neva pasiekė Dž.Baidenas, jis įvykdė savo konstitucinę pareigą patvirtinti rezultatus.

„Nenusileisiu Atstovų rūmų bandymams žaisti politinius žaidimus tokiu svarbiu mūsų tautos gyvenime metu", - rašė viceprezidentas. Užvakar pats D.Trampas sakė, kad 25-osios pataisos procesas nekelia jam „jokios rizikos".

Tačiau ir respublikonų gretose vis atsiranda išdavikų. Antai JAV Atstovų rūmų narė, respublikonė Liz Čeini (Liz Cheney) paskelbė ketinanti balsuoti už prezidento D.Trumpo apkaltą. Kiek anksčiau apkaltai paramą išreiškė žemesnio rango Atstovų rūmų nariai respublikonai Džonas Katko (John Katko) iš Niujorko ir Adamas Kinzigeris (Adam Kinziger) iš Ilinojaus.

2019 m. gruodį surengtos D.Trampo apkaltos metu nė vienas iš Atstovų rūmų respublikonų nepalaikė apkaltos, o Senate
D.Trumpo nušalinimui pritarė vienintelis respublikonų senatorius Mitas Romnis (Mitt Romney).

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos ažvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Pastatykime save į JAV demokratų partijos ir vadinamosios „Big Data", t.y. stambiųjų transnacionalinių kompanijų - „Google", „Yahoo", „Amazon", „Facebook", „Twitter" ir pan., padėtį ir pasvarstykime, ką mes jų vietoje darytume su tokiu D.Trampu, už kurio - pusė Amerikos, kuriai jis yra kaip vėliava. Kitaip sakant, tos vėliavos turi nelikti - kitokios logikos tiesiog negali būti.

Prasidėjo žūtbūtinis informacinis karas. Čia galima prisiminti vieną seną filmą ir jame nuskambėjusį tokį posakį: „Po to, kas nutiko, arba tu mane vedi į Santuokų rūmus, arba aš tave vedu į prokuratūrą..." Taigi, jeigu laimi D.Trampo linija, tai jis neišvengiamai turės kelti bylas visoms šitoms internetinėms kompanijoms už visiškai neteisėtas represijas viešojoje erdvėje bei už rinkimų rezultatų falsifikavimą. O ana pusė savo ruožtu taip turi eiti iki galo...

Kodėl jie blokuoja internetą D.Trampui ir jo šalininkams? Jeigu jie būtų tokie balti ir pūkuoti, tokie gražūs ir nekalti, tuomet ko reikėtų bijoti? O jie bijo informacijos sklaidos, kuri vis didesniam kiekiui žmonių atveria akis. Informacijos blokavimas visada yra silpnojo pozicija, o stipriam nieko blokuoti nereikia, ypač jeigu tu tikrai žinai, jog esi akivaizdžiai teisus...

Bet su tomis „Big Data" kompanijomis yra rimtesnis klausimas. Valstybingumas egzistuoja tol, kol prievartos mechanizmas, įvedant tvarką, yra valstybės monopolis. Jeigu šis monopolis yra pažeidžiamas, neišvengiamai iškyla ir ateities valstybingumo klausimas. Pažvelgus šiuo kampu į JAV, tai praėjusiais metais kelis mėnesius tvarką Amerikos miestuose nustatinėjo BLM ir „Antifa" riaušininkai, o jiems buvo leidžiama siautėti, kaip tik jie norėjo. O tai, ką „Big Data" kompanijos daro informacinėje erdvėje dabar, yra cenzūros įvedimas net ne valstybės lygmeniu, o pasauliniu mastu. Visos tos kalbos, kad esą tai yra privačios kompanijos ir gali daryti, ką nori, yra juokingos, nes tokiu atveju ir privatūs bankai gali ką tik panorėję atjungti nuo sąskaitų arba privačios elektros tiekimo kompanijos jiems nepatikusiems žmonėms gali išjungti elektrą be jokio teismo sprendimo... Čia reikia pridėti, kad Jungtinėse Valstijose nėra valstybinės televizijos, todėl visi šitie „jūtūbai" ir feisbukai jau įgauna pasaulinį lygmenį, nes JAV valdžia neturi jokio alternatyvaus kanalo. Taigi, tai yra pasaulinės reikšmės informacinė erdvė ir jeigu ją gali valdyti atskiri neaiškūs fiziniai asmenys, tai kelia grėsmę ne tik valstybingumui, bet ir visam likusiam pasauliui. Ne veltui juk tiek Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron), tiek Angela Merkel, tiek kiti rimtesni Europos vadovai jau iškėlė dideles abejones, kaip reikė elgtis?

Yra ir dar vienas niuansas. Dabartinėje respublikonų ir demokratų bei pastarųjų sąjungininkų iš transnacionalinių kompanijų kovoje respublikonus gana greitai sudoros (tai vyksta visu pajėgumu jau dabar). Tačiau, kai tik respublikonų įtaka bus pažabota, iškils klausimas demokratams: ar jie gali leisti egzistuoti tokiai privačiai jėgai, kuri valdo tas internetines kompanijas? Nes netrukus ji ims grasinti lygiai taip pat ir demokratams. Jeigu jie gali blokuoti D.Trampą ir jo šalininkus, kodėl negalėtų to paties padaryti ir su Dž.Baidenu? Juo labiau kad Amerikos Kongrese jau keletą mėnesių guli įstatymų projektai, kuriuose yra siūloma suskaldyti šitas internetines monopolijas. Konfliktas tarp „Big Data" ir jau nugalėjusių demokratų yra neišvengimas. Arba demokratai privalės silpninti Amerikos valstybingumą tų korporacijų atžvilgiu.

Bet ir tai dar ne viskas. Kai tik išsispręs šis konfliktas, atsiras konfliktas pačioje Dž.Baideno šalininkų terpėje. Nes jau dabar tai matyti: Nensi Pelosi pirmadienį pateikė projektėlį, pagal kurį Amerikoje turi būti pasiekta lygybė visose srityse... Yra ir daugiau „įdomių" jos siūlymų: antai norima uždrausti žodžius „brolis", „sesuo", „motina", „tėvas"... Jeigu yra toks visuotinės lygybės noras, tai nelygybė pirmiausia yra matoma turtinėje srityje. Dauguma demokratų partijos šalininkų nėra labai turtingi, o dažnai - ir visiški skurdžiai. Jeigu jiems bus pasiūlyta „visuotinė lygybė", tai vidinis konfliktas tiesiog užprogramuotas, tarsi Rusijoje 1917 m. spalio revoliucijos metu... Tada taip pat susikaupė kritinė masė žmonių, kurie buvo paveikti „pasaulio pertvarkymo" idėjomis. O kai kritinė masė žmonių pradeda mąstyti viena kryptimi, jie tas idėjas pradeda įgyvendinti - ir visiškai nesvarbu, ar tos idėjos teisingos, ar ne...

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (25)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • LAIVYBA: Penktadienio vakarą, apie 22 val., laivyba Klaipėdos jūrų uoste atnaujinta, laivai plaukia kaip įprasta.
  • PASIENIS: Per praėjusią parą, nuo penktadienio vidurnakčio iki šeštadienio, pasieniečiai neleistinose vietose iš Baltarusijos neleido patekti 36 migrantams.
  • VAGYSTĖ: Savotišką vagystės rekordą pasiekė nenustatytas vagišius, tą pačią parduotuvę Šiaulių rajone apvogęs 16 kartų: turtinė žala - 362,56 eurų.
  • PATIKROS: Per savaitę matomas žymus nusižengimų sumažėjimas – drastiškiausiai krito pažeidimų, nustatytų viešajame transporte, skaičius, pastebi kassavaitinę ekstremalios situacijos metu taikomų apribojimų laikymosi kontrolę vykdančios institucijos.
  • ŠALYS: Nuo pirmadienio, rugsėjo 27 d., kas savaitę skelbiamame paveiktų šalių sąraše raudoną zoną paliko net trys šalys – Danija, Suomija, Liuksemburgas ir dvi teritorijos – Maljorka (Ispanija) ir Reunjonas (Prancūzija) - kartu su iš žalios zonos perėjusia Čekija jos papildė geltoną zoną.
  • BRANGSTA: Ekonomistas Marius Dubnikovas sako, kad dabar ekonomika yra priešaušryje, kur brangsta ir žaliavos, ir elektra bei dujos, o kainos dar didės.
  • KONKURSAI: Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, Kauno miesto savivaldybė šiemet turėjo įvykdyti 45 vadovų konkursus (26 - į bendrojo ugdymo mokyklas, 14 - į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, 4 - į neformalaus vaikų ar suaugusiųjų švietimo įstaigas ir 1 - į švietimo pagalbos įstaigą).
  • KAMEROS: Rūpindamasi gyventojų saugumu, sostinė prie jau turimų 153 vaizdo stebėjimo kamerų įrengia dar 70.
  • BEDARBIAI: Ilgalaikiai bedarbiai sudaro 44 proc. visų Užimtumo tarnyboje registruotų darbo neturinčių asmenų.
  • PRATYBOS: Savaitgalį Raseiniuose vyks civilinės saugos kompleksinės pratybos ir mokymai „Tauras 2021“.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gerai, kad verslininkai bylinėsis su valstybe, jei gaus baudas, jog veikia be Galimybių paso?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +10 C

+3 +9 C

 

+5 +10 C

+12 +17 C

+11 +16 C

 

+11 +12 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos