respublika.lt

Kadenciją baigiantis Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys: Į buvusius parlamentarus žiūrima kaip į dvejetukininkus

(0)
Publikuota: 2016 spalio 12 11:16:17, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Kęstutis Daukšys

Ilgametė praktika rodo, kad į naują Seimą neperrenkama apie 60-70 kadenciją baigiančių Seimo narių. Štai 2012 m. ieškotis kito darbo teko 63 parlamentarams, 2008 m. buvo neperrinkti 67. Maždaug to paties tikimasi ir šiemet. Tiesa, kol kas garantuotai bus neperrinkta tik apie 30 besibaigiančios kadencijos seimūnų. Dar antra tiek šiokių tokių vilčių gali dėti į antrąjį balsavimo vienmandatėse apygardose turą. O neperrinktieji jau dairosi kito darbo, nes po mėnesio papildys bedarbių gretas. Savo planais jie pasidalijo su „Vakaro žiniomis“.

 

Nauji bedarbiai

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys rodo, kad į Seimą tikrai nebus perrinkta apie 30 dabartinių parlamentarų. Tiksliau pasakyti neįmanoma, nes tie duomenys keitėsi ir antrą dieną po rinkimų. Tačiau jau aišku, kad laikinų bedarbių gretas labiausiai papildys Darbo partijos, neperžengusios 5 proc. barjero daugiamandatėje apygardoje, nariai, kurie pralaimėjo ir vienmandatėse apygardose: Vytautas Gapšys, Artūras Paulauskas, Mečislovas Zasčiurinskas, Loreta Graužinienė, Vydas Gedvilas, Zita Žvikienė, Šarūnas Birutis, Audronė Pitrėnienė ir kiti. Tikrai nebus perrinkti (nebent VRK skaičiuodama balsus itin suklydo) neseniai pas liberalus perbėgę Saulius Bucevičius bei Jolita Vaickienė, taip pat „tvarkietė“ Ona Valiukevičiūtė, buvę konservatoriai Vida Marija Čigriejienė, Arimantas Dumčius ir t.t. Tiesa, kai kurie parlamentarai, kurie, remiantis VRK duomenimis, jau tikrai nepateko į Seimą, dar viliasi, kad mandatą išsaugos perskaičiavus balsus vienmandatėse apygardose.

Dalis parlamentarų, kurių partijos perkopė 5 proc. barjerą daugiamandatėje apygardoje, dar gali išsaugoti mandatą, net jei jie ir neginčijamai pralaimėjo vienmandatėse apygardose. Jiems belieka tikėtis, kad vienmandatėse laimėtų aukščiau už juos sąraše po rinkėjų reitingavimo esantys kolegos arba kad kas nors iš jų pats atsisakytų mandato. „Vakaro žinios“ primena, kad į Seimą renkamas 141 deputatas, 70 iš jų - daugiamandatėje apygardoje, 71 - vienmandatėse.

Privilegijas nusistatė patys

Beje, seimūnų išeitinėms kompensacijoms jau yra atidėta 1,4 mln. eurų. Mat Seimo statutas, kurį patys parlamentarai ir patvirtino, numato, kad į parlamentą neperrinktam politikui priklauso tiek vidutinių mėnesio algų išeitinė išmoka, kiek metų nepertraukiamai jis dirbo Seimo nariu. Tiesa, ne daugiau nei šešių mėnesių, bet ir ne mažiau nei dviejų (išskyrus atvejus, kai dirbo ne visą kadenciją). Eilinio parlamentaro, nevadovaujančio komitetui, frakcijai ir pan., pareiginė alga šiuo metu yra 2531,7 euro. Tačiau išeitinės kompensacijos bus skaičiuojamos ne nuo šios, o nuo gerokai didesnės sumos, mat Seimo nario algą sudaro ne tik pareiginė alga, bet ir priedas už valstybei ištarnautus metus. Todėl neperrinktiems seimūnams neturėtų būti tokio streso, kaip paprastam darbo netekusiam žmogui: išeitinių kompensacijų užteks ilgam. Beje, pagal naująjį Seimo patvirtintą Darbo kodeksą paprastam iš darbo atleistam žmogeliui išeitinė išmoka - tik 2 mėnesių algos dydžio. Ir tik tuo atveju, jei jis darbovietėje dirbo ilgiau nei pusmetį.

Pirmiausia paatostogaus


„Vakaro žinios“ kalbino parlamentarus, kuriems jau verta pradėti dairytis kitų darbų.

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys jau spėjo tapti vienu iš Parlamento senbuvių, nes jame be pertraukos nuo 2004-ųjų. Bet dabar reikės padaryti mažiausiai ketverių metų pertrauką.

„Kol kas nieko neplanuoju, bet žinau, kad kuo nors užsiimsiu, ir tai bus veikla, kuri man patiks. Konkrečiai dar nieko nesu numatęs, nes dar reikia užbaigti šitą kadenciją. Paskui ketinu 2-3 savaites paatostogauti ir per tą laiką nuspręsti, ką darysiu. Dar turiu kiek santaupų, kurios, tiesa, dirbant Seimo nariu aptirpo. Neieškosiu darbo per pažįstamus ar Darbo biržą, nes darbo vietą visada sau pats susiorganizuoju. Aišku, nenoriu prisišnekėti, o jei prisišnekėsiu, - gal avis auginsiu ar dar ką nors. Svarbiausia, kad sveikatos būtų ir noro. O tada rasti kokį nors užsiėmimą nėra sunku“, - tvirtino K.Daukšys.

Buvę seimūnai nepageidautini

Parlamentaras tvirtino nusivylęs Seimo rinkimų rezultatais ne todėl, kad dabar jam reikės ieškotis darbo.

„Man nesmagu, kad mūsų partija neperlipo 5 proc. barjero ir neturėsime savos frakcijos. Bet būna pradžia ir būna pabaiga. Rinkėjai parodė mums, kad kažką ne taip darėme. Dabar bus galimybė pasitaisyti, priimti sprendimus, kurie grąžins pasitikėjimą. Bet ne dėl savęs, kad reikės ieškotis darbo, esu nusivylęs. Tiesa, yra problema, kad į buvusius Seimo narius kreivai žiūrima. Jei būna koks nors konkursas, tai dažniausiai pasirenkamas ne buvęs Seimo narys, o kitas žmogus. Į buvusius parlamentarus žiūrima kaip į dvejetukininkus“, - apgailestavo K.Daukšys ir pridūrė, kad dar nežino, ar bandys po 4 metų ir vėl šturmuoti Seimą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +22 C

+15 +22 C

+14 +21 C

+18 +27 C

+20 +25 C

+20 +24 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s