respublika.lt

Kada turėjo trauktis ministras R.Palaitis?

(0)
Publikuota: 2011 rugpjūčio 10 09:19:55, Valdas KVEDARAS, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
PRIKLAUSOMYBĖ. Raimundui Palaičiui ministro postą nesunkiai pavyksta išsaugoti, nes jam pasitraukus turėtų atsistatydinti visa Vyriausybė

Karą su kelių ereliais deklaruojančio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio tarnybinis automobilis sekmadienį užfiksuotas lekiantis maždaug 160 km per valandą greičiu. Įžūlumo viršūnė: ministras dėl šio chuliganiško įvykio kelyje jaučiasi visiškai teisus ir nė neketina pasiaiškinti visuomenei.

Į pajūrį - su svita

Dar penktadienį ministras R.Palaitis su gausia ministerijos svita išsiruošė pajūrio link. Jei tikėtume oficialia ministerijos informacija, R.Palaitis lankėsi Tauragės apskrityje, kur apžiūrėjo vykdomus ES lėšomis finansuojamus projektus pagal ministerijos administruojamas 2007-2013 m. veiksmų programų priemones, domėjosi Tauragės regiono pasiekimais ir problemomis juos įgyvendinant. Kitaip tariant, vidaus reikalų ministras su mandagumo vizitu lankėsi apskrityje.

Kad tai būta ne įprasto mandagumo vizito, galima spręsti iš ministro svitos gausos ir valstybės klerkų svorio. R.Palaitį vizito metu lydėjo viceministrai Sigitas Šiupšinskas ir Mindaugas Ladiga, patarėjai Gintaras Sodeika ir Saulius Lapėnas, Regioninės politikos departamento direktoriaus pavaduotojas Sergejus Krišpinovičius, Regioninės politikos departamento Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos skyriaus vedėja Jūratė Jurevičienė, Regioninės politikos departamento Sanglaudos skatinimo veiksmų programos skyriaus vyr. specialistė Eglė Šarkauskaitė, Protokolo ir viešųjų ryšių skyriaus vadovė Audra Keniausytė-Petraitienė, Viešųjų pirkimų tarnybos Kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotojas Laimis Kuklierius, VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros Struktūrinės paramos departamento Vietinės ir urbanistinės plėtros projektų skyriaus viršininko pavaduotoja Laura Mieldažytė, VšĮ Europos socialinio fondo agentūros Projektų valdymo skyriaus programos vadovė Rita Krikščiukaitytė.

Vidaus reikalų ministerijoje netyla kalbos, kad svita buvo išsiruošusi ne tik pažintinėn kelionėn į Tauragę, bet ir paminėti viceministro Gintaro Stepono Vyšniausko penkiasdešimtmečio.

Kad ir kaip būtų, ministerija praneša, kad praėjusį penktadienį R.Palaitis dalyvavo „pasieniečių surengtame renginyje apie istorines valstybės sienas Nidoje, kuriame dalyvavo ir nemažai istorikų“.

Praėjusį penktadienį 17 val. Nidoje, pasienio užkardoje, išties vyko renginys. Tačiau ne apie istorines valstybės sienas, kaip teigia ministerija, o Mažajai Lietuvai paminėti. Tai - jau keletą metų vykstantis ir pasieniečių šefuojamas renginys.

Kaip „Respublikai“ pasakojo pusantros valandos vykusio renginio dalyviai, jiems vidaus reikalų ministro matyti neteko.

„Ministras renginyje dalyvavo svečio teisėmis“, - „Respublikai“ teigė Valstybės sienos apsaugos tarnybos vyriausiasis specialistas Rokas Pukinskas, tačiau negalėjo pasakyti, kiek laiko svečias išbuvo ir iš kurios vietos renginį stebėjo, jei buvo nematomas.

Iš Nidos, jei joje jis tikrai buvo, vidaus reikalų ministro maršrutas tarnybiniu automobiliu nusidriekė į Palangą, gimtuosius namus. Šiame kurorte politikas yra dirbęs, vienu metu buvęs meru.

Namo - su vėjeliu

Praėjusį sekmadienį autostrada Klaipėda-Vilnius važiuojantys vairuotojai buvo šokiruoti: net ir maksimaliu greičiu važiuojančius automobilius lenkė tamsios spalvos „Audi A6“, kuria paprastai važinėja pats vidaus reikalų ministras R.Palaitis. Liudininkų teigimu, automobilis skriejo maždaug 160 km per valandą greičiu.

Tiesa, policija tvirtina, kad autostradoje įrengti automatiniai greičio matuokliai neužfiksavo, jog jų viršininką (ministrą) vežantis automobilis būtų viršijęs greitį.

Turi ką slėpti R.Palaitis ir pavaldiniai

„Respublika“ klausė R.Palaičio, kaip pats vertina chuliganišką Vidaus reikalų ministerijos automobilio kelionę. Tačiau karą su kelių ereliais deklaruojantis veikėjas apie saugų eismą ir greitį tarnybinėse kelionėse viešai kalbėti kategoriškai atsisakė. Paprašė klausimų raštu, tačiau pats į juos atsakyti nesugebėjo.

„Ministro teigimu, jį vežantis automobilis visada važiuoja griežtai laikantis Kelių eismo taisyklių“, - „Respublikai“ teigė ministro patarėja Ramunė Hazir. Tačiau ir ji neįveikė klausimo: ar sekmadienį vairavo pats ministras, ar jo vairuotojas Laimonas Ciūnys.

Kelionės tapo tradicija

Vidaus reikalų ministro kelionės į pajūrį valdišku transportu savaitgaliais jau tapo įprastos. Vidaus reikalų ministerijos tinklalapyje anksčiau buvo galima rasti informacijos apie jas, tačiau dabar ne tik ši informacija slepiama, nepranešama net ministro darbotvarkė.

„Pas mus vyksta reorganizacija“, - paklausta, kur dingo ši informacija, sakė ką tik sukurto Protokolo ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Audra Keniausytė-Petraitienė.

Moteris prisipažino ką tik priimta į darbą pakaitine valstybės tarnautoja ir pretenduojanti užimti šio skyriaus vedėjos pareigas - konkursas paskelbtas prieš jai įsidarbinant. Iki šiol ji organizuodavo muzikinius-kultūrinius renginius, Registrų centro duomenimis, dar ir dabar vadovauja trims viešosioms įstaigoms.

Būdamas ministru R.Palaitis į pajūrį savaitgaliais važinėjo maždaug 20 kartų. Pakeliui susitikdavo tai su policininkais, tai su gaisrininkais, tai tikrindavo, kaip pamarys pasiruošęs pavasario potvyniui. Gal kelionės specialiai rengiamos penktadieniais, kad R.Palaitis galėtų sykiu ir savaitgalį namuose praleisti?

Į tokį klausimą nei vidaus reikalų ministras, nei patarnautojai atsakymo nežino: „Į šį klausimą atsakys Vyriausioji tarnybinė etikos komisija“.

Ministerija - intrigų maišas

Vidaus reikalų ministerija anksčiau buvo vadinama Madrido dvaru - čia tvyrojo intrigos, darbuotojai vieni kitus skundė viršininkams.

„Gal per stipriai pasakyta, tačiau intrigų apstu, darbuotojai vienas kitą skundžia. Gal taip norima pabrėžti lojalumą? Tačiau tiesa - kuris ministrui nekrito į akį, tam tenka ieškotis darbo. Jei nesusipranta, bus panaikintas etatas“, - „Respublikai“ pasakojo Julius Jasaitis, ilgą laiką ministerijoje dirbęs generaliniu inspektoriumi ir buvęs tiesiogiai pavaldus ministrui. J.Jasaitis sako dirbęs su šešiais ministrais, o septintajam, R.Palaičiui, neįtikęs, nes tyrimus atlikęs ne taip. Tad buvo panaikintas generalinio inspektoriaus etatas kaip „neteisėtai įsteigtas“.

„Pamenu, buvo vienas iš paskutinių pavedimų, kodėl viena tarnyba pavėlavo atsiųsti pastabas dėl tarnybinių bazinių stočių, - buvo ruošiamasi jas reorganizuoti. Tarnybos vadovas laužo rankas - negi būsiu nubaustas dėl tokio biurokratinio menkniekio. Tačiau esmė kita - atlikus tyrimą paaiškėjo, kad ne visi ministerijos padaliniai tokias stotis turi, o jei ir turi, jų reorganizuoti techniškai negalima. Vadinasi, klausimas turėtų būti kitoks - koks kvailys ministrui šią temą pamėtėjo“, - pasakojo J.Jasaitis.

Buvusio inspektoriaus teigimu, naujam ministrui teks ilgai kuopti R.Palaičio paliktas šiukšles, keičiant kvalifikuotais kadrais į ministeriją pagal partinę liniją priimtus valstybės tarnautojus.

Atsistatydinti - krūva priežasčių

„Kada atsistatydinsite?“ - „Respublika“ vakar klausė R.Palaičio. Gal savaitgalinis pasivažinėjimas „su vėjeliu“ bus paskutinis lašas, perpildęs jo paties kantrybės taurę?

„Kadangi esu politinio pasitikėjimo valstybės tarnautoja, atsistatydinsiu kartu su ministru, kai baigsis jo kadencija - maždaug 2012 m. gruodį“, - už R.Palaitį atsakė jo atstovė spaudai R.Hazir.

R.Palaičio ir jo aplinkai įžūlumo netrūksta. Štai šių metų žiemą ties Elektrėnais girtas Trakų rajono policininkas pražudė tris žmones. Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas atsistatydino, o R.Palaitis sakė tokio žingsnio nežengsiantis - ne jo pavaldinys buvo girtas.

Netrukus įkaušęs prie vairo įkliuvo Vidaus reikalų ministerijos Turto valdymo ir ūkio departamento direktoriaus pavaduotojas Linas Pukis. Ministras tylėjo. Tylėjo net paaiškėjus, kad jo pavaldinys įsipainiojęs į baudžiamąją bylą ir yra kaltinamas svetimo turto pasisavinimu.

Šių metų balandžio 1-osios naktį Vilniuje girtas siautėjo R.Palaičio patarėjas Arūnas Armalis, į policijos rankas pakliuvęs net dukart. Ryte ministerija informavo, esą patarėją spėta atleisti dar prieš jam siautėjant.

Ministras R.Palaitis privalo atsistatydinti

Julius SABATAUSKAS - Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas:

Visi pamename - kai buvęs Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavaduotojas Algis Kašėta automobiliu viršijo greitį, rado drąsos atsistatydinti.

Aišku, oficialiai neužfiksuota, kad ministro Raimundo Palaičio automobilis viršijo greitį. Pagaliau ministerija neatskleidžia, kas - pats ministras ar jo vairuotojas - vairavo automobilį. Tačiau tie, kuriuos tas automobilis savaitgalį pralenkė, vargu ar patikės ministerijos dėlionėmis, kad Kelių eismo taisyklės nebuvo pažeistos.

Matau kitą problemą - labai abejoju ministro kompetencija. Dar daugiau, pastebiu, kad ministerijoje įsigali vienintelės ir teisingos nuomonės doktrina. Kam jinai nepriimtina arba kas bando suabejoti nuomonės teisingumu, tą ministras bando pašalinti.

Ministrui neįtiko Valstybės tarnybos departamento direktorius Osvaldas Šarmavičius. Greičiausia norėdamas juo atsikratyti, R.Palaitis nutarė departamentą panaikinti. Nesulaukus tam pritarimo, į departamentą buvo nusiųsta tikrintojų brigada. Gavęs kelis ministro papeikimus, O.Šarmavičius buvo atleistas. Ministras aprimo - naujos direktorės vadovaujamas departamentas jam jau tinka.

Kiek žinau, teisme buvęs departamento direktorius jau laimėjo vieną ieškinį. Jei netrukus teismas pripažins, kad O.Šarmavičius buvo atleistas neteisėtai - o kad taip bus, požymių yra, - kas bus atsakingas už klaidingą sprendimą? Ar ministras kaltę prisiims?

Manau, R.Palaičiui būtina kuo greičiau atsistatydinti. Visų labui.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Už ką balsuosite antrajame prezidento rinkimų etape?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +20 C

+11 +19 C

+13 +19 C

+16 +26 C

+16 +25 C

+20 +24 C

0-6 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s