Prezidentūra, siekdama supaprastinti ir paspartinti teisėjų paskyrimo procedūrą, rengia teismų įstatymo pataisas. Šalies vadovo Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja teisės klausimas ir Teisės grupės vadovė Jūratė Šovienė teigia, kad rengiamomis pataisomis bus siekiama, jog pretendentas į teisėjus galėtų kandidatuoti ne į konkrečius teismo rūmus, o į konkrečią grandį. Taip pat, anot šalies vadovo patarėjos, bus siekiama neorganizuoti atrankų tais atvejais, kai teisėjas siekia persikelti iš vienų to paties teismo rūmų į kitus.
„Pirmiausiai siekiame supaprastinti ir pagreitinti teisėjų skyrimo procedūrą, šiuo metu ji yra gana komplikuota, neefektyvi ir trunka ilgai - net iki 6 ir daugiau mėnesių. Tačiau jau keletą dešimtmečių taip vyksta. Atrankos organizuojamos į kiekvieną teismą atskirai. Ir jeigu, pavyzdžiui, apylinkės teismas susideda iš rūmų, taip vadinami teismo filialai, tai į tuos rūmus (atrankos organizuojamos - ELTA) atskirai", - LRT radijui sakė J. Šovienė.
Prezidento patarėja taip pat akcentuoja, kad net tais atvejais, kai pretendentui į teisėjus yra nesvarbu, kokiame apylinkės teisme ar kuriuose apylinkės teismo rūmuose dirbti, kandidatas turi dalyvauti atrankose į kiekvieną iš šių pozicijų.
„Pavyzdžiui, yra atsilaisvinusios 6 vietos į apylinkių teismus ar jų rūmus. Jeigu pretendentui nėra svarbu, kokiuose rūmuose ar kokiame apylinkės teisme dirbti, jis ir dalyvauja tose 6 atrankose. Ir tai labai apkrauna komisijos darbą, kuri iš esmės dirba visuomeniniais pagrindais ir labai užsitęsia atrankos procedūra", - paaiškino ji.
J. Šovienės teigimu, Prezidentūra rengiamais įstatymo pakeitimais sieks, kad kandidatas į teisėjus galėtų kandidatuoti ne į konkrečius teismo rūmus, o į konkrečią grandį.
„Pagal planuojamus įstatymo pakeitimus atrankas organizuosime ne į konkrečius teismus ar rūmus, o į atitinkamą teismų grandį, tai yra, pavyzdžiui, į apylinkių ar apygardų. Ir jų pagrindu formuosime tokius bendrus į tą grandį nuolatinius atrinktų pretendentų sąrašus ir teisėjus į konkretų teismą skirsime pagal pretendentų nurodytus prioritetus", - sakė ji.
Prezidento patarėjos teigimu, įstatymo pataisomis taip pat bus siekiama nevykdyti atrankų tais atvejais, kai teisėjas siekia persikelti iš vienų teismo rūmų į kitus.
„Tai labai komplikuoja teismo darbą, bylų paskirstymo visą procesą, krūvių vienodinimo klausimus ir pagaliau galimybes specializuotis. Turime suprasti, kad dvidešimt pirmame amžiuje teisėjas, sprendžiantis visas bylas, yra neabejotinai keistina praktika", - teigė ji, akcentuodama, kad Prezidentūros rengiami įstatymo pakeitimai nuimtų nereikalingą krūvį nuo teisėjų atrankos komisijos bei paspartintų teisėjų skyrimo procedūrą.
Šalies vadovo patarėja viliasi, kad šios įstatymų pataisos Seimą pasieks šioje rudens sesijoje.