respublika.lt

„Ji nedalyvavo posėdyje sąmoningai“. Opozicija neslepia nusivylimo Seimo pirmininke

(134)
2022 birželio 20 15:30:00
Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, Elta

Seimui vis dar nerandant susitarimo dėl bendro darbo, opozicija neslepia nusivylimo, kad Prezidentūroje suorganizuotame susitikime su parlamentinių partijų atstovais nedalyvavo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir konservatorių vadovybė. Visgi opozicija viliasi, kad sutarimas su valdančiaisiais dėl grįžimo į plenarinių posėdžių salę bus pasiektas po kiek vėliau pirmadienį Seimo pirmininkės organizuojamo susitikimo.

×
nuotr. 2 nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su parlamentinių partijų atstovais. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

 

„Pirmas dalykas, kuris labai nustebino, šiame susitikime nebuvo Liberalų sąjūdžio atstovės Seimo pirmininkės ir tai nuteikė labai negatyviai. Ji aiškiai nedalyvavo tame posėdyje sąmoningai“, – žurnalistams po susitikimo su prezidentu teigė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Politikas teigia susitikimo metu šalies vadovui aiškiai pakartojęs partijos vertybes bei siūlymus. Pasak jo, LVŽS ir toliau laikosi pozicijos, kad šiuo metu Seimo darbotvarkėje neturėtų būti narkotikų dekriminalizavimo ir civilinės sąjungos klausimų, nes tai nėra pirmo būtinumo klausimai.

„Visi matome interesą, kad būtų darbas Seime, nes yra savivaldos klausimai, kurie būtini priimti, yra antiinfliacinės priemonės, yra infliaciją kompensuojamų priemonių priėmimas, sprendimai, kurių reikia Lietuvai, Lietuvos žmonėms. Mes tikrai nenusiteikę esame tam darbui trukdyti. Tiesiog paprasčiausiai nesuprantame, kodėl dauguma šiuo metu prioritetu renkasi visiškai ne tai, kas svarbiausia Lietuvos žmonėms“, – sakė jis.

R. Karbauskio teigimu, LVŽS sugrįžtų į plenarinių posėdžių salę, jeigu valdantieji pažadėtų nesvarstyti įstatymų neturinčių „nieko bendro su Lietuvos žmonių interesais“.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis taip pat džiaugiasi Prezidentūroje surengtu susitikimu. Nors politikas apgailestauja, kad į susitikimą neatvyko Seimo pirmininkė, tačiau viliasi, kad susitarimas bus pasiektas vėliau įvyksiančiame susitikime su ja.

„Norisi padėkoti prezidentui už susitikimą. Manau, kad per šį susitikimą dar žingsnis buvo žengtas arčiau sutarimo. Jeigu būtų dalyvavę Liberalų sąjūdžio atstovai arba tuo labiau Seimo pirmininkė, manau, kad mes gal net ir būtume susitarę. Tačiau dar turime numatę 12 val. dienos susitikimą pas Seimo pirmininkę ir tikiuosi, kad ten tie galutiniai sutarimai ir bus“, – teigė L. Kukuraitis.

Politiko teigimu, būtent po susitikimo su Seimo pirmininke ir paaiškės galutinis sprendimas, ar Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ sugrįš į plenarinių posėdžių salę.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) seniūnas Gintautas Paulckas taip pat džiaugėsi susitikimo formatu.

„Labai neblogas formatas. Prezidentas kaip neutralus išlaiko tam tikrą demokratijos standartą Lietuvoje. Pykčių prie stalo tikrai nebuvo, apsikeitėme nuomonėmis ir dabar toliau keliamės diskutuoti į Seimą“, – sakė G. Paluckas.

Politikas mano, kad Seimo pirmininkės bei konservatorių vadovybės nebuvimas susitikime su prezidentu yra simbolinis valdančiųjų gestas.

„Tai yra simbolinis tam tikras gestas siekiant kažką parodyti. Ką aš nesiimsiu samprotauti“, – akcentavo politikas.

Lietuvos regionų frakcijos seniūnas Jonas Pinskus taip pat džiaugėsi įvykusiu partijų susitikimu su G. Nausėda.

„Prezidentas ieškojo sąlyčio takų. Ir manau, kad juos atrado“, – patikino jis.

„Manau, kad ir valdantieji apie mūsų pasiūlymus išgirdo ir mes labai tikimės geranoriškų jų sprendimų pas Seimo pirmininkę“, – taip pat pažymėjo jis.

Paragino opozicijos atstovus sugrįžti į Seimo salę

Susitikime taip pat dalyvavusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė teigia bent keletą kartų iš prezidento išgirdusi paraginimą opozicijos atstovams sugrįžti į Seimo salę. Tuo metu reaguodama į reikalavimą šioje sesijoje nesvarstyti „nieko bendro su Lietuvos žmonių interesais“ neturinčius klausimus, politikė atkerta, kad žmogaus teisių klausimams laikas visada yra tinkamas.

„Ponui Karbauskiui galiu pasakyti tai, ką pasakiau Prezidentūroje. Praėjusią savaitę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Radai pateikė ratifikuoti Stambulo konvenciją. Ir net neabejoju, kad Rada ją ratifikuos. Tai su Putino režimu kariaujanti šalis, esanti viduryje karo, veikia, gali priiminėti žmogaus teisių klausimus, o mes manome, kad dabar ne metas“, – tvirtino A. Armonaitė.

Paklausta, ar dėl sklandesnio Seimo darbo Laisvės partija yra pasirengusi atsisakyti tokių klausimų, kaip Civilinė sąjunga, svarstymo, šios politinės jėgos vadovė akcentavo, kad norint rasti sutarimą, dialogas ultimatumais nėra vykdomas.

„Jeigu yra suformuota Vyriausybė ar valdančioji koalicija, kuri veikia, tai ji ir dirba ir neša koalicijos partneriams svarbius projektus. Jeigu Valstiečių žaliųjų sąjunga nori formuoti valdančiąją koaliciją, ji gali bandyti tai daryti ir tada spręsti jų prioritetinius klausimus“, – pabrėžė A. Armonaitė.

Kiekvienas pats turime rasti kelią į Seimo salę

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mindaugas Lingė tvirtina, kad valdančioji koalicija yra pasirengusi ieškoti sprendimo būdų tam, jog opozicija grįžtų į plenarinių posėdžių salę. Tačiau, pasak jo, įtampos kilo ne dėl infliacinių priemonių, o dėl procedūrinių dalykų, tad norėtųsi, kad diskusija apie tai ir vyktų.

„Tikrai vertiname prezidento pastangas padedant ieškoti sutarimo, tačiau kiekvienas pats turime rasti kelią į Seimo salę ir todėl Dialogo grupė toliau tęs savo darbą. Norėtųsi, kad diskusija ir debatai vyktų apie būdą, kaip užtikrinti Seime sklandesnį darbą, jog geriau jaustųsi tiek pozicija, tiek opozicija įvairiais atvejais ir, iškilus kažkokiam nepasitenkinimui dėl vieno ar kito nepriimto įstatymo, būtų einama pas prezidentą ar ieškoma kitokių sutaikymo būdų“, – pirmadienį po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su Seimo frakcijų atstovais teigė M. Lingė.

Jis aiškino, kad antiinfliacinis paketas Seime priimtas dar tik prieš nepilną mėnesį, įsigaliojęs prieš keletą savaičių ir žmonės tik pradeda jausti priimtas priemones, nes jos dar ne visus yra pasiekusios. Anot parlamentaro, svarbu, kad būtų ieškomi taiklūs sprendimai.

„Nepaisant to, kad konflikto ašis nėra infliacija, bet tiek premjerė, tiek valdantieji yra nusiteikę, kad tų sprendimų diskusijos dėl antiinfliacinių priemonių būtų ieškoma prie Vyriausybės veikiančioje darbo grupėje ir ten diskutuojama per visą vasarą dėl sprendimų, kurių gali prireikti rudenį“, – sakė Seimo narys.

„Paimame baltą popieriaus lapą ir tada išties sutelktai dirbame, kad ir žmonėms būtų pasiųstas labai aiškus signalas, neužkeliant nepagrįstų lūkesčių, nes ruduo gali būti ne pats maloniausiais visiems mums“, – pridūrė jis.

M. Lingė mano, kad opozicijos pasiūlymų įtraukimui į šios sesijos darbotvarkę erdvės bei statutinių galimybių yra, juolab, kad šią savaitę yra numatyta opozicinė darbotvarkė. Pasak jo, šiuo metu koncentruotis stengiamasi į pagrindinių klausimų užtikrinimą, iš kurių ypatingai svarbus yra savivaldos paketas, leisiantis organizuoti tiesioginius merų rinkimus ir išaiškinantis savivaldos veiklą.

„Iš tiesų yra ne vienas lydintis įstatymas, kuris reikalauja čia ir dabar sprendimų, todėl savivalda negali būti įkaitė. Taip pat yra ir kitų iš kiekvienos srities įstatymų, kur svarbu, kad procesai nenustotų vykti, todėl ir valdančiųjų požiūriu yra svarbu užtikrinti sklandų Seimo darbą, į tai mes ir koncentruosimės. Nepriklausomai nuo to, Seimas negali tapti paralyžiuotas, kol opozicija dar turi abejonių ar svarstymų, kaip ir kada grįžti į salę“, – tvirtino konservatorius.

Galiausiai jis tikina matąs prezidento norą siekti padėties stabilizavimo valstybėje, tačiau sprendimai, parlamentaro manymu, pirmiausia turėtų išdiskutuoti Seime, kur ir kilo įtampos.

„Pirminis įspūdis galėjo likti, kad prezidentas labiau ieško būdų, jog opozicija jaustųsi geriau. Tiesiog galbūt matomas yra noras dėl infliacijos mažinimui skirtų priemonių, kad tos priemonės atsispindėtų kažkuriuo būdu, bet mes nei vienos priemonės nesupriešindami visas jas galime aptarti, bet toje darbo grupėje prie Vyriausybės“, – aiškino M. Lingė.

Laikraščių prenumerata internetu

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (134)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • BAUDA: Viena didžiausių Lietuvoje mažmeninės prekybos bendrovių „Maxima LT“ teisingai nubausta 350 eurų bauda už alkoholio pardavimą 19-metei, galutinai nutarė teismas.
  • FORUMAS: Centrinių bankų vadovai ir ekonomistai pirmadienį vakare susirinks į kasmetinį forumą pietų Portugalijoje aptarti geriausių priemonių stengiantis suvaldyti infliacijos problemą, paaštrėjusią dėl Rusijos karinės invazijos Ukrainoje.
  • BILIETAI: Vilniuje svarstoma galimybė įvesti popierinius iki 10 dienų trukmės viešojo transporto bilietus turistams, taip pat brangesnį „kontrolieriaus“ bilietą, kuris būtų parduodamas kelionės metu, vietoje dabar skiriamos baudos.
  • TYRIMAS: Sveikatos apsaugos ministerija siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo šiuo virusu – rugsėjį planuojama pradėti tą numatantį seroepidemiologinį tyrimą.
  • TRAMVAJUS: Vilniaus stoties ir aplinkinių teritorijų vystymui sprendimų ieškojusi tarptautinių architektų komanda pasiūlė sostinei svarstyti tramvajaus idėją.
  • PIENAS: Ši vasara, kaip ir pernykštė, gyvulių pašarams ruošti yra viena nepalankiausių, nors pievose žolės priaugo kaip niekada daug, sako ūkininkai - teigiama, kad tokia situacija smarkiai didins savikainą, todėl brangs pieno produktai.
  • AUKSAS: Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį - 50 m plaukimo krūtine distanciją ji įveikė per 29,7 sek.
  • FIZIKA: Birželio 27-liepos 1 dienomis Vilniuje vyks 14-toji Europos atomų, molekulių ir fotonų konferencija, kuri į Lietuvos sostinę sutrauks kelis šimtus mokslininkų iš viso pasaulio.
  • RINKA: Būsto nuosavybės, kainų ir nuomos palyginamasis tyrimas parodė, kad Lietuva patenka į Europos šalių, kurių gyventojai valdo daugiausiai gyvenamojo nekilnojamojo turto, tačiau pagal būsto vertę ir nuomos kainas esame Europos vidutiniokai.
  • REIDAS: Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, birželio 24–27 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimus.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar Lietuva turės Kaliningrado tranzito ribojimo pasekmių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, ar pavyks Seime priimti Civilinės sąjungos (Partnerystės) įstatymą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+18 +27 C

+20 +28 C

 

+19 +26 C

+29 +33 C

+24 +34 C

 

+22 +28 C

0-5 m/s

0-5 m/s

 

0-6 m/s