Prezidento vyriausioji patarėja Jūratė Šovienė neslepia apmaudo, kad Seimo salės vis dar nepasiekė Referendumo įstatymas, nors po Konstitucinio Teismo sprendimo, konstatavusio, kad reikia keisti šį įstatymą, praėjo daugiau nei metai.
„Blogai. Kaip sakoma, vakar šis klausimas turėjo būti išspręstas. Tai yra nepagarba Konstitucijai ir tokių dalykų būti negali“, – „Žinių radijui“ antradienį sakė prezidento patarėja.
J. Šovienė apgailestavo ir dėl to, kad nesant šio įstatymo į institucijas, kurios turi priimti sprendimus dėl referendumo, plūsta jį inicijuoti norinčiųjų skundai.
„Be to, dar tenka mokėti ir visų mokesčių mokėtojų sąskaitą, nes yra skundai, vyksta bylų nagrinėjimas, yra painiava, kaip tiesiogiai taikyti Konstituciją nesant procedūrinių taisyklių. Blogai, vienareikšmiškai blogai“ – akcentavo J. Šovienė.
Kartu ji pažymėjo, kad vertėtų atsižvelgti į kai kurių iniciatyvinių grupių reikalavimus mažinti referendumui skelbti reikalingų parašų skaičių nuo 300 iki 100 tūkst.
„Tai yra geras klausimas. Matyt, kad turėtų“, – sakė J. Šovienė.
Pasak jos, nuleidus kartelę referendumui, atsirastų daugiau galimybių pasisakyti gyventojams.
„Būtų suteikta didesnių galimybių pasisakyti tautai, piliečiams dėl tam tikrų svarbių valstybei klausimų sprendimo. Būtų geresnės galimybės“, – sakė J. Šovienė.
ELTA primena, kad 2020 m. liepos mėnesį Konstitucinis Teismas (KT) pasisakė dėl 2018 m. priimto naujos redakcijos Referendumo įstatymo. KT teigimu, pagal priėmimo tvarką įstatymas prieštarauja Konstitucijai, kadangi turėjo būti priimtas kaip konstitucinis įstatymas.
Šis Konstitucinio Teismo nutarimas Teisės aktų registre oficialiai paskelbtas 2021 m. liepos 1 d., todėl iki šios datos Seimas turėjo priimti Referendumo konstitucinį įstatymą.
Tačiau teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos inicijuotas naujos redakcijos Referendumo įstatymo projektas tik birželio pabaigoje Seime įveikė pateikimo stadiją. Dabar jis svarstomas Seimo komitetuose.