Kas į Lietuvą traukia turistus? Gražūs miestai, skanus maistas, natūrali gamta. Ir nereikia užsiiminėti saviplaka, kad gyvename prasčiau, negražiau nei kitos šalys - sako ekspertai.
Įspūdžiai geri
„Vakaro žinios“ jau rašė, kad Vyriausybė neseniai patvirtino Lietuvos komunikacijos rinkoje unikalų susitarimą - nutarta bendradarbiauti Kiek tokiam įvaizdžiui bus atseikėta lėšų, nežinoma, tačiau išėjus į gatves turistai kalba ne apie įvaizdžio strategijas, o apie švarų, gražų miestą ar skanų maistą. Štai kas turistus traukia.
Vilniuje sutikta turistų šeima iš Rusijos, Tulos, pasakojo, jog pirmas įspūdis apie Lietuvą iš tiesų puikus. „Pas jus labai švarus Vilnius, gražūs pastatai ir įdomi šalies istorija. Mes buvome Rygoje, Jūrmaloje, tai keliai pas jus geresni, - teigė Michailas. - Tiesa, daug vietų yra laisvų, vadinasi, krizė yra visur.“
Jo žmona Svetlana šypsosi, kad žmonės biednėja visur. „Kainos Lietuvoje labai didelės, benzinas 1,30 euro kainuoja, o pas mus Rusijoje irgi brangu, bet pigiau nei pas jus. Pas jus jau spėjome žuvies prisivalgyti, sūrių, maistas labai skanus. Pas mus tokių produktų nėra, juk sankcijos“, - teigė Svetlana.
Gedimino prospekte sutikta ispanų pora sakė, kad apie Lietuvą buvo skaitę prieš atvykstant į šalį. Nekantravo paragauti šaltibarščių ir cepelinų, žinojo, kad garsėjame, kaip krepšinio ir gražios gamtos šalis. Visgi, kaip sako ispanai, nuotraukose Gedimino kalną jie matė kitokį - turistai nusistebėjo, kodėl jis toks „plikas“.
„Buvome Trakuose, nuostabi vieta. Ir žmonės paslaugūs, pataria, kur skaniau pavalgyti, kaip patogiau nueiti. Lietuviai tikrai nė kiek nešaltesni, nei ispanai“, - juokiasi turistai. Papasakojus, kad Lietuvos valdžia nuolat ieško šaliai įvaizdžių tarptautinėje erdvėje ir negaili tam pinigų, ispanai nustebo, kodėl tam leidžiamos lėšos. „Šalies įvaizdį formuoja jos žmonės, gamta, istoriniai objektai ar pasiekimai. Juk įvaizdžio dirbtinai nesukursi, o jeigu tai bandysi padaryti - jis subyrės į šipulius“, - „Vakaro žinioms“ sakė užsieniečiai, sutartinai linktelėję, kad valstybės pinigus reikėtų leisti naudingiau.
Saugumo jausmasLietuvos kaimo turizmo asociacijos prezidentas Linas Žabaliūnas sako, kad daugelio suvokimas, esą turizmas yra kažkur šalia, kažkas atvažiuoja, kažkas išvažiuoja. „Bet svarbiausia - reikia nustoti užsiimti saviplaka ir pradėti džiaugtis ir vertinti tai, ką turime. Šiais metais Lietuvoje apsilankys apie 3 mln. turistų. Pernai buvo - 2,5 mln. Įsivaizduokite, kad atvažiuoja dar antrątiek žmonių, kiek pas mus gyvena. Tai labai geras rodiklis. Man tenka sutikti daug turistų, keliaujančių po Lietuvą, dauguma užsieniečių žavisi mūsų gamtos grožiu, žaluma, sako, pažiūrėkite, kokioje švarioje šalyje jūs gyvenate! Kiek miestuose tvarkos, švaros. O Vakarų Europoje perpildyti miestai, paskendę šiukšlėse. Mes įsivaizduojame, kad žolė kitur žalesnė, tai visiška netiesa“, - teigė L.Žabaliūnas.
Jo teigimu, užsienio turistai dažnai akcentuoja, kad Lietuvoje retai sutiksi apsaugą, policiją, kareivius. Sako, lietuviai gyvena labai saugioje šalyje. „Iš tiesų taip ir yra. Turistai nebijo išeiti į gatvę. Turime didžiuotis saugumo jausmu, - sako pašnekovas. - Taip pat atsiranda vis daugiau gero maisto vietų. Linkstame link Šiaurės Europos maisto kultūros. Mūsų turistai iškomunikuoja kitiems, ką patiria Lietuvoje ir siunčia gerą žinią apie šalį.“