respublika.lt

Įstatymai visus saugo vienodai? Tikrai ne (30)

2020 sausio 28 07:01:28
Danas NAGELĖ

Įstatymų nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia, todėl pravartu žinoti, kad už nusikaltimus prieš vienas socialines grupes baudžiama griežčiau nei už nusikaltimus prieš kitas. Advokatė Dovilė Murauskienė aiškina, kad kai kurios grupės Lietuvoje pripažintos labiau pažeidžiamomis. Pavyzdžiui, tautinės ar seksualinės mažumos. Todėl jei Lietuvoje įžeidinėjamos tradicinės šeimos ar lietuviai, blogiausiu atveju, galima sulaukti baudos. Už tokius pat veiksmus prieš seksualines ar tautines mažumas gresia belangė.

×
nuotr. 6 nuotr.
D.Murauskienės: „Lietuva, priimdama tarptautinius standartus, įsipareigojo saugoti tam tikrų asmenų, kurie anksčiau yra patyrę ar, tikėtina, patirs diskriminaciją, teises. Ir bausti už neapykantą prieš juos griežčiau, nei kitus asmenis“. Asmeninė nuotr.

 

„Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio redakcija įsigaliojo 2009 m., kai į savo teisę perkėlėme 2008 m. Europos Parlamento Tarybos direktyvą dėl tam tikrų rūšių diskriminacijos ir neapykantos kurstymo. Dažniausios neapykantą kurstančios kalbos formos - komentarai po straipsniais internete, socialiniuose tinkluose, šūkiai. Pavyzdžiui, už šūkį „Lietuva - lietuviams“ per eitynes buvo nuteisti keli asmenys.

Tame pačiame Baudžiamajame kodekse numatyta, kad sunkesnė atsakomybė taikoma, jei nusikaltimas padarytas (nebūtinai įžeidinėjimas, neapykantos kurstymas, bet ir sveikatos sutrikdymas, nužudymas ir t.t., - aut. past.) iš neapykantos dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų. Tik tiek, kad šie 10 požymių savyje talpina daugybę aplinkybių.

Amžius, kilmė, tautybė - daugiau mažiau viskas yra aišku, lytis - vyras, moteris arba translytis asmuo, o socialinė padėtis gali būti suprantama labai įvairiai. Gali būti neapykanta kurstoma dėl profesijos, dėl priklausymo kokiai nors grupei. Kitaip tariant, yra baigtinis 10 požymių sąrašas, bet į jį galima įkišti daug socialinių grupių“, - aiškina advokatė Dovilė Murauskienė.

- Svarstoma, ar nereikėtų į labiau pažeidžiamų asmenų sąrašą įtraukti medžiotojų, nes socialiniame tinkle susikūrė žmonių, raginančių naikinti medžiotojus ir taip saugoti žvėris, grupė.

- Jei pripažintų, tada būtų taip: jei vienas kryptingai puola medžiotojus, o kitas - mokytojus, to, kas puola medžiotojus, padėtis būtų blogesnė, kadangi jau būtų susiformavusi šiokia tokia teismų praktika.

Jei burnosite prieš pažeidžiamą grupę ir bus nustatytos visos būtinos sąlygos, gali būti, kad bus taikomas 170 Baudžiamojo kodekso straipsnis, o jei kas nors burnos, kad, pavyzdžiui, koks nors asmuo, nepriskiriamas tam tikrai grupei, nusišnekėjo laidoje ar straipsnyje, tai į teismą galėtų kreiptis civilinio proceso tvarka, prašyti pripažinti, kad buvo apšmeižtas ir prašyti atlyginti žalą. Tai nebūtų neapykantos kalba, todėl nebūtų baudžiamosios atsakomybės.

Tačiau jei, pavyzdžiui, parašytų komentarus ne prieš tiesiog kalbėtoją, o prieš konkrečiai, pavyzdžiui, moterį - kad ką tos bobos nusišneka, reikia joms neleisti kalbėti ir panašiai - tada jau būtų galima svarstyti klausimą dėl kreipimosi į teisėsaugos institucijas su prašymu ištirti, ar tai nebuvo neapykantos kurstymas, nukreiptas į lyties pagrindu išskiriamą žmonių grupę.

- Lietuvoje labiau socialiai pažeidžiamais laikomi čigonai, žydai, kitos tautinės mažumos. Jei kas nors parašytų piktą komentarą apie juos, o kitas - apie lietuvius, tai baudžiamoji atsakomybė grėstų tik pirmajam?

- Teoriškai taip, dėl lietuvių, kaip Tautos, pripažinimo labiau saugotina grupe Lietuvoje, kiek man žinoma, nebuvo kilęs klausimas. Tai yra, ko gero, todėl, kad Lietuvoje lietuviai nėra tautinės mažumos atstovai. O visų kitų tautybių atstovai yra mažumos, todėl pripažįstama, kad yra labiau pažeidžiami ir reikalauja daugiau apsaugos.

- Pagal kokius kriterijus nustatėme, kad vieni yra labiau pažeidžiami?

- Praktiką perėmėme iš tarptautinių dokumentų - rekomendacijų, direktyvų, numatėme požymius, kuriuos rekomendavo Europa. Na, o šių požymių aiškinimas ir taikymas yra nacionalinių teismų pareiga.

- Ar, jūsų nuomone, yra normalus žmonių skirstymas į pažeidžiamus ir nepažeidžiamus. Ar neprimena „Gyvulių ūkio“, kur buvo lygūs ir lygesni?


- Šiuo atveju reikėtų pažymėti, kad demokratinės valstybės principai yra grindžiami lygiateisiškumu, todėl bet kokios lygiateisiškumo pažeidimo apraiškos turi sulaukti teisinio įvertinimo. Tiek ES valstybės, tiek Lietuva, priimdama tarptautinius standartus, ypač įsipareigojo saugoti tam tikrų asmenų, kurie jau anksčiau yra patyrę ar, tikėtina, galima patirti diskriminaciją, neapykantą, teises. Nukentėję nuo neapykanta motyvuotų nusikalstamų veikų negali pasiguosti, kad jiems tiesiog nepasisekė. Nukentėję asmenys, priklausantys tai pačiai grupei, gauna aiškią žinutę, kad tokie, kokie jie yra šioje visuomenėje, yra nepageidaujami ir todėl nesaugūs. Tai pažeidžia patį asmens identitetą. Todėl aš tikrai pritariu, kad atsakomybė už neapykantos kalbą turi egzistuoti.

Filosofo Vytauto RUBAVIČIAUS komentaras:

Dabartiniame pasaulyje vyrauja šizofreniškos ideologinės nuostatos. Viena vertus, akcentuojamas lygybės principas, kita vertus, visur subtiliai įtvirtinamos įvairios hierarchinės išskirtinės socialinės grupės arba asmenys, parodant, kad vieni yra vertingesni už kitus. Turtiniai, galios nelygumai yra akivaizdūs, todėl vienos ar kitos socialinės grupės bando į save perimti įvairius politinės galios instrumentus, juridiniu pagrindu išskirdamos save kaip ypatingas grupes.

Dabar ypač populiaru bandyti save išskirti kaip pažeidžiamą grupę ir taip įgyti naujas galias. LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų, transseksualų) pavyzdys yra puikus to pavyzdys. Ši grupė vaizduoja save kaip itin pažeidžiamą ir įgauna galios valdyti praktiškai visą visuomenę, nes priimami tokie įstatymai, kurie juos padaro pagrindiniais politinės arenos veikėjais. Dabar žinome, kad joks politikas, nesudalyvavęs LGBT eisenoje, į Europos politinį elitą jau nepakils. Taip kuriamas juridinis išskirtinumo tinklas ir įgaunama galia valdyti visuomenę bei politinį elitą.

Konstitucijoje įrašyta, kad visi žmonės yra lygūs, todėl atskirų grupių išskyrimas akivaizdžiai pažeidžia Konstituciją. Bet mums tai nebesvarbu, svarbiau įtvirtinti kai kurių socialinių grupių viršenybę.

Pastebėkime: jei tik kas parašo kritinį komentarą prieš LGBT, iškart keliamos bylos. Tačiau jokios reakcijos nebūna, kai LGBT atstovai įžeidinėja tradicines šeimas, vadindami jas atgyvenomis.

Sukurta baimės atmosfera, kai bijoma bet ką pasakyti prieš LGBT. Kita vertus, jei neteisėtai pasielgia seksualinių mažumų atstovai, tyrimus vengiama pradėti, nes baiminamasi, kad pats gali būti apkaltintas pradėjęs tyrimą tik todėl, jog esi nusistatęs prieš LGBT. Politinė galia dvigubėja, nes atsiranda apsauga nuo teisinio persekiojimo ir galimybė persekioti kitus.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PRATYBOS: vidaus reikalų ministerija bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas trečiadienį surengė tikrinimą, kaip Lietuvoje veikia gyventojų informavimo ir perspėjimo sistema - visoje šalyje 15 val. buvo įjungtos sirenos, gyventojai buvo perspėti žinutėmis į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje ištransliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+7 +16 C

 

+6 +13 C

+19 +26 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos