respublika.lt

Išskirtinis interviu su pirmosios Vyriausybės prekybos ministru A.Sinevičiumi: Dviguba mokesčių našta (0)

2012 gruodžio 03 11:06:04
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė

Iki šiol žemės savininkams galiojo 1,5 proc. žemės mokestis, kuris buvo skaičiuojamas pagal nominaliąją žemės vertę (t.y. žemės derlingumą ir galimybes pagaminti produkciją).

×


2013 metais įsigaliosiančiuose Žemės mokesčio įstatymo pakeitimuose įtvirtintas 0,01-4 proc. mokesčio tarifas. Jis bus skaičiuojamas pagal žemės sklypo vidutinę rinkos vertę, kuri paprastai gerokai didesnė už valstybės skaičiuojamą. Savivaldybėms leista pačioms nustatyti konkrečius tarifus, atsižvelgiant į savo ekonominę ir socialinę situaciją.

Įstatymo autoriai aiškino, kad pataisos paskatins žemę naudoti pagal paskirtį. Esą tai išjudins apsileidėlius, nes jie bus priversti nenaudojamą žemę parduoti arba susimokėti nemažus mokesčius. Tačiau dėl apsileidėlių nuo kitų metų kentės visi turintieji žemės. Jų sąskaita savivaldybės galės papildyti savo skylėtus biudžetus.

Štai Vilniuje gyvenamosios žemės sklypams nuo 2013 metų bus taikomas 0,3 proc. tarifas, 3 proc. - nenaudojamos žemės sklypams.

Kaune gyvenamųjų teritorijų žemės sklypai apmokestinami 0,6 proc. tarifu, nenaudojami žemės sklypai - 2 proc.

Mažesnėse savivaldybėse kainos dar labiau kandžiosis. Pavyzdžiui, Panevėžyje sodų žemės sklypams bus taikomas 0,26 proc. tarifas, gyvenamosios paskirties žemei - 0,59, apleistai ir nenaudojamai - 4 proc. O štai Telšiuose gyvenantieji individualiuose namuose turės mokėti 0,8 proc. žemės rinkos vertės. Žemės ūkio paskirties žemei galios 1,7 proc. tarifas.

Jei savininkas neišgalės susimokėti mokesčių, sklypą perims antstoliai.

Beje, jau kitąmet valdžia gali nudžiuginti gyventojus dar vienu mokesčiu - nekilnojamojo turto. Šiemet šis mokestis pradėtas taikyti brangesniam nei 1 mln. vertės nekilnojamajam turtui, tačiau dar prieš rinkimus imta kalbėti, kad mokestis gali tapti visuotinis. Apmokestinti visą nekilnojamąjį turtą Lietuvą ragina ir Europos Komisija bei Tarptautinis valiutos fondas.


Kasmet mokesčių našta gyventojams tik sunkėja. Ne išimtis - ir 2013-ieji, kai įsigalios nauji žemės mokesčio tarifai.

- Kodėl žmogus, jau kartą susimokėjęs už perkamą žemę, už ją valstybei moka ne simboliškai, kad yra pilietis, vienas iš trijų milijonų šalies savininkų, o kasmet po keletą procentų? Juk taip per savo gyvenimą susimokės antrą jos kainą? - „Respublika“ klausė buvusio penkių Lietuvos vyriausybių nario Alberto SINEVIČIAUS.

- Galiu pasakyti vienareikšmiškai - kai kurie mokesčiai yra kvaili ir neteisingi. Jų tik daugėja. Juk anksčiau tam, kad susimokėtume mokesčius valstybei, dirbdavome keturis mėnesius. O dabar penkis su puse mėnesio dirbame valstybei, kitus - sau.

Susikūrėme sistemą, kai mūsų turtas apmokestinamas dukart. Dirbau, gavau pelną - susimokėjau mokesčius. Nusipirkau žemę, pastačiau namą ar kokį ūkinį pastatą - susimokėjau mokesčius. O biurokratai - kokia nors mergelė lakuotais nagučiais - man sako: mokėk už viską dar kartą, nes į biudžetą reikia surinkti pinigų, užkamšyti skolas.

Ne mes jų pridarėme, bet naštą turime tempti mes. Nesupraskite klaidingai - mes turime mokėti mokesčius. Be jų valstybė negali egzistuoti. Tačiau vis daugiau tenka mokėti už nemokėjimą tvarkytis su finansais.

- Žemės apmokestinimo iniciatoriai aiškino, kad įstatymu bus kovojama su netvarkingais savininkais. Kodėl dėl jų turi kentėti ir darbštieji?


- Situacija absurdiška. Ypač tam žmogui, kuris viską kruvinu prakaitu užgyveno. Gal jis savo rankomis statė namą, po plytelę nešiojo, kol tuo metu koks nors pijokėlis apspangęs vaikščiojo. Panelė ilgais nageliais įvertino, kad gražu. Suskaičiavo, kad ir rinkos kaina atitinkama. Dabar, mielas bičiuli, susimokėk už tai, kad stengeisi.

Kaip jaustis žmogui? Juk viską, net ir Tėvynę galime mylėti iki tam tikros ribos. Jei tave plėšia, o tu nesupranti to apiplėšimo prasmės, kantrybė baigiasi. Dabar didžiąją dalį pajamų sumokame mokesčiams. Pridėtinės vertės, gyventojų pajamų, pelno, privalomojo sveikatos draudimo, „Sodros“ mokesčiai, akcizai... O kur dar visi kelių mokesčiai, draudimai, žemės, nekilnojamojo turto...

Pasišneku su žmonėmis, o jie man sako: Sąjūdžio laikais kovojome už nepriklausomą Lietuvą, o už ką mums kovoti dabar? Aš bandau aiškinti, kad už tai, jog esame nepriklausomi. Tačiau iš tikrųjų už ką? Už užsieniečių bankus, užsieniečiams parduotus fabrikus?

Suprantamas žmonių nusivylimas: jie moka mokesčius, išlaiko valdininkiją, o ji tik dar labiau klampina žmones į skolas ir skurdą. Blogiausia, kad net negalime žinoti, kur mūsų sumokėti pinigai nukeliauja. Savivaldybės surenka mokesčius už automobilių stovėjimą, tačiau ar gatvės iš tų pinigų tvarkomos? Kiek sutvarkytų matome? Rinko mokesčius už naminius gyvūnus. Ar daug aikštelių sutvarkyta?

Žmogus turi žinoti, kur jo pinigai išeina, bet yra kitaip. Nors užmuškit, niekaip nesuprantu, kaip galima skolintis milžiniškas sumas ir nežinoti, kaip tirpsta pinigai. Man tėvas sakydavo: „Svetimi pinigai arba lengvai gauti pinigai laimės niekada neatneš. Tu juos vis tiek išleisi“. Dabar mes taip darome su ES pinigais. Leidžiame milijardus ir nežinome kam. Tie pinigai mums kaip katinui pelė. Mes su jais žaidžiame.

- Žmonės už apleistą žemę mokės, o savivaldybės? Juk ir joms priklauso apleistos žemės, pastatai. Savęs turbūt nenubaus?


- Žinoma, ne. Kiekvienoje savivaldybėje stovi krūva apleistų pastatų vaiduoklių. Tačiau galiu pasakyti, kad viskas priklauso nuo šeimininko. Jei į savivaldybę ar ministeriją ateina geras šeimininkas, iškart pajuntama. Kodėl gera šeimininkė moka suskaičuoti šeimos finansus, kad ne tik maistui užtektų, bet ir vaikams liktų? Tai - geriausios ekonomistės. O mūsų valstybėje - pseudoekonomistai. Kartą Arvydas Šliogeris bandė man išaiškinti, kas jie tokie. Sako, tai tie, kurie tamsiame kambaryje bando surasti juodą katę, kurios nėra.
O grįžtant prie apleistų pastatų klausimo, galėčiau pasakyti, kad dar man dirbant Vyriausybėje bandėme spręsti tą klausimą. Siūlėme, kad jei koks namas ilgą laiką stovi apleistas, uždėkime mokestį. Tegul susimoka arba parduoda. Jei žmogus ilgą laiką nesugeba susitvarkyti su savo turtu, jam jo nereikia. O dabar nori padaryti, kad už nekilnojamąjį turtą susimokėtų visi.

- Valdiškos patalpos dažnai pigiai, net už kelis litus, parduodamos komercinėms struktūroms. O vėliau valdininkams tenka biurus nuomotis brangiai...

- Tai didžiulė problema. Visiškai neūkiškas požiūris. Mums reikia susižiūrėti, kur kokio turto turime, ir jį naudoti protingai. Štai Valstybės kontrolė pasakė, kad taip neturi būti. Tačiau ar kas nors pasikeitė? Jei suskaičiuotume, kiek yra įvairių viešųjų įstaigų, organizacijų prie kiekvienos ministerijos. Kainuoja jų išlaikymas, patalpų nuoma, darbuotojai. Mes visą tą kainą tempiame ant savo pečių, mokėdami beprotiškus mokesčius.

Ir kur mus tai atvedė? Esame panašioje vietoje, kaip ir buvome Tarybų Sąjungoje. Nematau jokio skirtumo. Žmonės išvyksta - jau netekome pusės milijono. Visuomenė sensta, todėl mokesčių našta mus tik dar labiau spaus.

Bėda ta, kad valstybės eina valdyti tie, kurie nežino, kaip administruoti didžiulius pinigus. Jie vadovai tik savo šeimoje. Niekada gamyboje nedirbę, medelio nepasodinę, tačiau skaičiuoja milijardus, remdamiesi teorijomis, o ne praktika. Galiausiai susipranta, kad patys nemoka, tai samdo ekspertus. Jie mums kainuoja labai brangiai. Surašo strategijas, pasiima pinigus ir išeina, neatsakydami už tai, ką paliko. Jiems nesvarbu, nes daro ne sau.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUTARTIS: Vyriausybės įgaliota socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė bei keturios profesinių sąjungų organizacijos pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį 2022 metams.
  • FINIŠAS: Lietuvos-Lenkijos dujotiekio projektas pasiekė finišo tiesiąją. Atlikus vieną svarbiausių paskutinių darbų – pasienyje suvirinus auksinę GIPL dujotiekio siūlę – sujungtos abiejų valstybių dujų perdavimo sistemos.
  • NEKETINA: K. Navickas (žemės ūkio ministras): neketinu atsistatydinti ir atsisakyti žaliojo kurso.
  • TAISYKLĖS: JAV Federalinis rezervų bankas (FED) paskelbė naujas griežtas taisykles, draudžiančias centrinio banko vadovams prekiauti konkrečiomis akcijomis ir obligacijomis, taip pat apribojo kitas investicines veiklas.
  • NUŠOVĖ: JAV aktorius Alecas Baldwinas iš rekvizitinio pistoleto kino filmavimo aikštelėje Naujojoje Meksikoje nušovė operatorę ir sužeidė režisierių, ketvirtadienį pranešė JAV teisėsaugos pareigūnai.
  • SRAUTAI: Mažesnės, iki 1.500 kv. metrų parduotuvės ir turgavietės, aptarnaujančios pirkėjus be galimybių paso, nuo penktadienio privalo reguliuoti jų srautus ir užtikrinti bent 30 kv. metrų prekybos plotą vienam žmogui.
  • GINČAS: Lenkija yra „pasirengusi dialogui“ ginče su Briuseliu dėl ES teisės viršenybės, tačiau atmeta „šantažą“, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, atvykęs į ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame dominuoja šis klausimas.
  • SIŪLYMAS: Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas siūlo Darbo kodekse nustatyti, kad ne tik viešojo sektoriaus, bet visiems darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, būtų nustatoma sutrumpinta 32 valandų per savaitės darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.
  • FACEBOOK: „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad pasiekė susitarimą su kai kuriais Prancūzijos laikraščiais dėl mokėjimo už naujienų turinį, kuriuo dalijasi jo vartotojai.
  • INICIATYVA: Vokietija kartu su kitomis keturiomis valstybėmis narėmis (Suomija, Nyderlandai, Portugalija ir Slovėnija) ėmėsi iniciatyvos sukurti Europos Sąjungos greitojo reagavimo pajėgas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +9 C

+1 +9 C

 

+5 +10 C

+4 +9 C

+5 +11 C

 

+8 +12 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-10 m/s