respublika.lt

Išsigandau tylinčios prezidentės (0)

2011 balandžio 21 08:45:54
Ferdinandas KAUZONAS, “Respublikos” apžvalgininkas

Per 21 Nepriklausomybės metus tokioje kvailoje situacijoje, į kokią mus įsodino europarlamentaras su žalia Lenko korta, krūvele bendraminčių Seime ir šimtais jo suvedžiotų Vilnijos lenkų, mes, ko gero, dar nebuvome atsidūrę. Į mūsų valstybę, mūsų visuomenę, mūsų kalbą ir istoriją jie valosi kojas, tyčiojasi iš mūsų švenčiausių jausmų, o mūsų valdžia (išskyrus gal tik Ireną Degutienę ir Gintarą Songailą) tyli. Net nedrįsta apsimesti, pavaidinti, kad esame lygiavertė Europos Sąjungos valstybė.

×
nuotr. 3 nuotr.
Dalia Grybauskaitė


Tyli. Tarsi visi kartu su Seimo nario mandatu kišenėje arba piniginėje (gal tiksliau būtų sakyti - piniginėje, nes mandatas piniginėje labiau simboliška) turėtų Lenko kortas ir bijotų jas prarasti. Ir man, prisipažinsiu, net kilo įtarimų, kad mūsų valdžios vyrai ir moterys jau yra nebe mūsų valdžios vyrai ir moterys, jeigu bijo, kad pagal Lenkijos įstatymus Lenko korta iš jų gali būti atimta, o jie, kaip ir Tomaševskis, veikiau atiduotų mandatą nei Lenko kortą. O korta pagal Lenkijos įstatymus atimama, jeigu tu kenki Lenkijos interesams. Nederėtų bijoti. Masinis tautos nepasitenkinimas tuo, kuo Lietuvoje ir Europos Parlamente užsiima Tomaševskis, nėra joks kenkimas Lenkijos interesams. Atvirkščiai. Viešai pasmerkdami Tomaševskį, kuris gadina mūsų santykius su amžinąja kaimyne (bent jau kol visi lietuviai neišsikraustė iš Lietuvos) Lenkija, mes tarnautume bendriems Lenkijos ir Lietuvos interesams. Aš net manau, kad ir Lenkijos užsienio reikalų ministerija dėl tos pačios priežasties buvo iškvietusi Lietuvos ambasadorę ir prašė stabdyti Tomaševskį. Tiesa, nesu tikras, kad ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Sikorskis mano taip, kaip aš.

Bet man baisiausia, kad aš nežinau, ką apie tai mano mūsų šalies užsienio politiką prižiūrinti prezidentė. Tyla. Na, bent jau Balsio balsu prabiltų. Jau konstatuota, kad mūsų santykiai su Lenkija tokie įtempti, kokie šios mūsų nepriklausomybės laikais dar nebuvo, o Ji tyli. Aš neprašau, kad pabartų Tomaševskį. Gal ji mano, kad to daryti negali, - gal irgi Lenko kortą turi? Tuomet tegu pabara bent mus. Tegu pasako bent tai, ką išdrįso pasakyti Zingeris: “Mes ieškome tiltų, o ne tiltų sugriovimo. Todėl man atrodytų, kad neturime gaminti Lietuvos priešininkams dovanų ir kad mes turėtume labai atsargiai elgtis - Lietuvos-lenkų santykių nepaversti į tų santykių karikatūrą, kurią nuolat svarstys Briuselis”.

Tiesiai pasakė. Tarsi neturėtų Lenko kortos. Galėjo tik pasakyti ne “man atrodytų”, o “mudviem su Lietuvos Respublikos prezidente atrodytų...” Bet gal jis taip negalėjo pasakyti? Gal vienodai su prezidente “gali atrodyti” tik Balsiui?..

Kadangi esu atsargus kaip Zingeris, irgi sakau tik savo nuomonę, ir dar tariamąja nuosaka išreikštą: “O man atrodytų, kad prezidentė kur nors tarp reitingų gausybės bus pametusi priesaikos tekstą, kuris parašytas visai ne tariamąja nuosaka ir kurį ji, padėjusi dešiniąją ant Konstitucijos, perskaitė visiems mums matant ir girdint: “saugoti Lietuvos žemių vientisumą...”

Aš nieko negąsdinu, tačiau per pastaruosius šimtą metų mūsų žemių vientisumas, net okupacijos, prasidėdavo nuo kur kas smulkesnių dalykų nei agresyvios revanšistinės, net ekspansionistinės idėjos, kurias savo interneto svetainėje propaguoja “Instytut Kresow Rzeczpospolitej”.

Tai tarp ko pasimetė Lietuvos politikų priesaikų tekstai? Tarp rinkimų žaidimų, partijų pinigų, politinių ir televizinių šou? Kur jūsų priesaikos? Ak, dar niekas kariuomenės neįveda, dar nėra reikalo nuo ko saugoti? Kai kariuomenė įvedama, savo žemę jau reikia ginti, o ne saugoti. Saugoti ją reikia iš anksto. Saugoti reikia visada. Net tada, kai NATO naikintuvai ją saugo.

Nesuprantu, ko tyli Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas. Iš Lietuvos istorikų jis kitados, ko gero, buvo labiausiai įsigilinęs į Klaipėdos krašto atplėšimo nuo Lietuvos medžiagą. Pasisodintų jis savo kolegas, kurių priesaikų tekstai guli pasimetę tarp kur kas jiems asmeniškai ir jų partijoms reikšmingesnių dalykų, ir kaip andai surengtų politinę valandėlę. Ir Zingerį pasikviestų. Ir prezidentę su Balsiu. Ir sužinotų jie, kad prieš Hitleriui atplėšiant nuo Lietuvos Klaipėdą su Klaipėdos kraštu ir ten nacionaliniu pagrindu buvo sukurta partija. Ji irgi viešai deklaravo susirūpinimą ten gyvenančių vokiečių švietimu, kultūriniu gyvenimu. Iš tiesų tai buvo nacistinė partija, pasivadinusi taikiu Krikščionių socialistų darbininkų sąjungos vardu, o savo pagrindiniu tikslu laikiusi atiduoti kraštą Hitleriui. Ir kai ši partija triuškinamai laimėjo krašto seimelio rinkimus, buvo pradėta rengti sukilimą prieš Lietuvos valdžią, sukurti smogiamieji būriai, renkama žvalgybinė medžiaga, mokyklos imtos valyti nuo visko, kas lietuviška. Lietuviškai kalbėti tapo pavojinga, vakarais lietuviui pasirodyti gatvėje ar kavinėje pavojinga.

Ir kaip į visa tai tada reagavo Lietuvos valdžia? Ogi Vyriausybė priėmė Tautai ir valstybei saugoti įstatymą, kuris įpareigojo “ginti valstybės interesus, piliečių teises, bausti antivalstybinį gaivalą”. Ar girdite, mūsų tylintys politikai?

Remdamasi šiuo įstatymu, 1934 metų vasario 9-ąją valstybės saugumo policija suėmė aktyviausius nacistus. Buvo sustabdyta jų partijų veikla. Daugiau nei tris mėnesius Kaune truko teismo procesas. Įrodyta kaltinamųjų antivalstybinė veikla ir ryšiai su nacistine Vokietija. Nuteisti 87 naciai. Du mirties bausme, vienas kalėti iki gyvos galvos.

Tai kodėl Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas šito nepapasakoja savo kolegoms politikams, savo tylėjimu jau ėmusiems gąsdinti Lietuvos visuomenę? O gal Anušauskas papasakojo ir būtent todėl jie tyli? Gal jis papasakojo ir apie tai, kokio likimo sulaukė šio teismo nuosprendžiai Klaipėdos krašto naciams? Hitleris įsiuto, Anglija jam pritarė. Abi ėmė spausti Lietuvą. Mirties bausmės pakeistos švelnesnėmis bausmėmis, kitus imta išleisti iš kalėjimo. O kai 1939-aisiais Hitleris užėmė Klaipėdos kraštą, kai kurie nuteistieji buvo jo apdovanoti auksiniais partijos ženklais. O nacių tardymo priežiūrą vykdęs Apeliacinių rūmų prokuroro padėjėjas Dionizas Monstavičius atsidūrė konclageryje.

Tai išgąsdino Anušauskas ar ne? Nebijokite, dabar taip tikrai neatsitiks. O jeigu, neduok Dieve, ir atsitiktų, mums tikriausiai ir vėl Vilniją grąžintų. Už tuos pačius mainus: “Vilnius mūsų, o mes - rusų”.

Aš nieko negąsdinu - aš pats bijau. Tik bijau ne Lenkijos. Bijau ne Rusijos. Bijau šito prakeikto mūsų valdžios tylėjimo. Bijau jos žeminimosi. Bijau jos visiško valstybinio orumo praradimo.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VERTINIMAS: 2020 biudžetiniais metais Europos Sąjungoje buvo netinkamai išleisti beveik 4 mlrd. eurų, rodo antradienį paskelbtas Europos Audito Rūmų (EAR) vertinimas.
  • INVESTICIJOS: Vilniaus apskričiai praėjusių metų pabaigoje teko 18,119 mlrd. Eur, arba 75,7% visų Lietuvoje sukauptų tiesioginių užsienio investicijų Lietuvoje.
  • MOKESČIAI: Per šešis šių metų mėnesius TOP500 didžiausių mokesčių mokėtojų įmonių jau sumokėjo 3,6 mlrd. Eur mokesčių, arba 57 proc. palyginti su visa 2020 m. jų sumokėta mokesčių suma, rodo atvirų duomenų platformoje „Okredo“ skelbiami Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenys.
  • DELEGACIJA: Antradienį vakare į Vilnių atskrenda Taivano verslo delegacija, kuri domėsis investavimo galimybėmis Lietuvoje.
  • MIGRANTAI: Federalinės policijos duomenimis, nuo spalio 1 dienos iki spalio 24-osios į Vokietiją iš Baltarusijos atvyko 4 246 neteisėti migrantai.
  • KAPITALIZACIJA: Pirmadienį „Teslos“ kapitalizacija viršijo 1 trln. USD – tai pirma automobilių gamintoja ir septinta kompanija pasaulyje, kuriai pavyko peržengti šią ribą.
  • KETINIMAS: Lenkija ketina iki 10 000 padidinti savo karių skaičių pasienyje su Baltarusija. To priežastis – išaugęs neteisėtai sieną kertančių migrantų skaičius.
  • TYRIMAS: Naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 17– spalio 3 dienomis atliktos „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenimis, suaugę Lietuvos gyventojai labiausiai pasitiki šiomis trimis institucijomis: bažnyčia (pasitiki 68 proc., nepasitiki 24 proc.), Prezidento institucija (66 proc., 26 proc.) bei savivaldybėmis (58 proc., 35 proc.).
  • DUJOS: Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą pirmadienį turėtų atvykti naujas dujų krovinys iš Trinidado ir Tobago – pirmas didelis dujovežis spalį prasidėjusiais dujų metais.
  • TERAPIJA: Dėl pandemijos nesmagiai besijaučiančius kauniečius Nacionalinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejus kviečia lapkričio 7, 21 bei gruodžio 4, 18 dienomis apsilankyti terapiniuose užsiėmimuose suaugusiesiems „Dailės terapija: kitu žvilgsniu į save ir meną“.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar policijai rengiant reidus parduotuvėse, sumažėjo bandymų patekti ten su svetimu GP?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +9 C

+5 +11 C

 

+10 +13 C

+5 +11 C

+9 +12 C

 

+11 +12 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s