Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis patvirtino, kad Seimo narė Ingrida Šimonytė sutiko vesti partijos sąrašą artėjančiuose Seimo rinkimuose.
„Džiaugiuosi, kad Ingrida Šimonytė priėmė kvietimą – šis apsisprendimas svarbi žinia visuomenei. Jos patirtis, kompetencija bei demonstruojami aukščiausi veiklos skaidrumo ir etikos standartai yra didelis turtas visai valstybei. Krizių, populizmo ir apatijos laikotarpiais mums reikia politikų, kurie savo kompetencija, aiškiu kalbėjimu ir svarbiausia – tvirtu vertybiniu stuburu padėtų susigrąžinti pasitikėjimą valstybe“, – Eltai teigė TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Taryba patvirtino pirmąją dalį partijos vienmandatininkų. Dėl epidemiologinės situacijos atidėjus savaitgalį turėjusį vykti partijos Tarybos posėdį balsavimas organizuotas elektroniniu būdu pirmadienį ir antradienį.
R. Karbauskis apie I. Šimonytės sprendimą: sprendimą gerbiu, bet TS-LKD yra krizėje
Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui antradienį patvirtinus, kad buvusi finansų ministrė parlamentarė Ingrida Šimonytė sutiko vesti partijos sąrašą artėjančiuose Seimo rinkimuose, valdančiųjų „valstiečių“ rinkimų sąrašo lyderis vis dar nėra aiškus.
Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad galutinio sprendimo dar neturi, tuo metu „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad oficialiai dėl to bus nuspręsta tik vasarą.
„Premjeras dar nepriėmė galutinio sprendimo, kai tai padarys, tuomet jį ir paskelbs“, – po to, kai antradienį buvo viešai paskelbtas I. Šimonytės sprendimas, teigė Vyriausybės vadovo atstovas spaudai Tomas Beržinskas.
Savo ruožtu R. Karbauskis, viešai užsiminęs, kad, jo nuomone, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašą rinkimuose turėtų vesti S. Skvernelis, dabar teigia, kad oficialus „valstiečių“ verdiktas bus tik vasarą.
„Pas mus apsispręsta bus tikriausiai liepos mėnesį, kai tvirtinsime sąrašo eiliškumą“, – Eltai teigė R. Karbauskis, pridurdamas, kad sprendimą dėl sąrašo lyderio turės priimti jo pirmininkaujama partija.
„Tai nėra mano ir premjero sprendimas, tai partijos sprendimas. Kol kas jokio sprendimo nėra“, – tvirtino „valstietis“.
Gerbia sprendimą, tačiau tvirtina, kad jis neturi jokios prasmės
R. Karbauskis, kaip vienas iš šiuo metu aktyviausių Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kritikų, teigė gerbiantis konservatorių sprendimą dėl I. Šimonytės ir net regintis jame logikos.
„Gali būti kategoriškas oponentas, bet negerbti (sprendimo. – ELTA) negali. Toks yra sprendimas, manau, kad jis tam tikros logikos turi. Bet kokiu atveju, jų siekis yra padidinti rinkėjų skaičių“, – pažymėjo R. Karbauskis.
Visgi politikas neslėpė turįs ir abejonių, ar I. Šimonytės prisiimta pozicija rinkimų sąraše konservatoriams taps tramplinu, leisiančių stipriau išplėsti elektorato gretas. Pirmiausia, teigė jis, statistika jau dabar rodo, kad šalies vadovo posto siekusiai I. Šimonytei nepavyko vien savo dalyvavimu, kaip konservatorių kandidatei Prezidento rinkimuose, žymiau prisidėti didinant partijos palaikymą Europos Parlamento (EP) rinkimuose. Pasak jo, konservatoriai, kaip partija, sulaukė kur kas mažiau palaikymo nei I. Šimonytė tuo pačiu metu vykusiuose rinkimuose į EP.
Todėl, įsitikinęs R. Karbauskis, nėra jokio skirtumo, kas ves TS-LKD sąrašą rinkimuose.
„Aišku viena, kad partijai tai nepadėjo padidinti palaikymo. Todėl ar Gabrielius Landsbergis vestų, ar Ingrida Šimonytė – visuomenė supras vienodai, kad tai yra partija, kuri naikins viską, ką mes bandėme padaryti, kuri oponuoja viskam, ką mes darome, kuri atsakinga už Lietuvos praskolinimą, už projektus, kurie padarė milijardinius nuostolius“, – aiškino R. Karbauskis.
„Aš nemanau, kad tie, kurie balsuos už konservatorius, vedant Šimonytei, nebalsuotų už konservatorius, vedamus Landsbergio. Manau, kad čia bus tas pats“, – Lietuvos rinkėjų preferencijų logiką apibendrino R. Karbauskis.
Galiausiai politikas pridūrė, kad sprendime dėl I. Šimonytės įžvelgiantis dar vieną politinių oponentų ideologinės transformacijos ženklą. Tai, kad, pasak jo, konservatoriai liberalėja, nėra geras ženklas pirmiausiai patiems konservatoriams.
„Tai rodo, kad krizė yra vidinė, ir kitame Seime, kiek jų (konservatorių. – ELTA) bepraeitų, jie bus dar labiau liberalūs“, – teigė R. Karbauskis.
Kita vertus, akcentavo jis, kuo daugiau liberalių vertybių, tuo blogiau ir Lietuvos savitumui.
„Konservatoriai tampa visiškais liberalais, o aš manau, kad kuo daugiau liberalių partijų, tuo mažiau tradicinių vertybių... tų dalykų, kuriais Lietuva išsiskyrė iš kitų ES šalių, tų, kuo mes galime didžiuotis. Nė viena vertybe, kurią galime vadinti liberalia, negalime pasigirti, kaip sava, kaip lietuviška vertybe“, – teigė R. Karbauskis.
L. Kasčiūnas džiaugiasi I. Šimonytės sprendimu: šie rinkimai bus premjero klausimas
Konservatorių partijos bendrijos „Lietuvos krikščionys demokratai“ pirmininkas Paulius Saudargas ir krikdemų atstovas Laurynas Kasčiūnas sako, kad džiaugiasi, jog Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė, parlamentarė Ingrida Šimonytė sutiko vesti partijos sąrašą artėjančiuose Seimo rinkimuose.
L. Kasčiūno teigimu, šie Seimo rinkimai spręs premjero klausimą, o I. Šimonytė, jo vertinimu, yra geriausia kandidatė šioms pareigoms. Kartu politikai pareiškė viltį, kad būtent I. Šimonytės asmenybė padės partijai pramušti politologų įvardijamas TS-LKD rinkimines „lubas“.
„Labai teigiamai vertinu. Manau, kad šie rinkimai bus daugiau rinkimai dėl premjero – kas juo bus. Manau, kad šiandien tai (I. Šimonytė. – ELTA) yra geriausias žmogus, galintis eiti premjero pareigas. Manau, kad tai mus sustiprins, galbūt ir keis tas vadinamąsias mūsų rinkimines „lubas“, to tikiuosi. Tai yra lyderė, turinti kompetenciją, patikrinta įvairių išbandymų, iššūkių, visą laiką buvo šalia mūsų politinės jėgos ir sunkiomis akimirkomis, kai buvo labai sunkūs laikai, – neatsitraukė, nepasitraukė, visada prisiėmė atsakomybę, ėjo drąsiai į priekį“, – Eltai I. Šimonytės sprendimą vesti konservatorių sąrašą į Seimo rinkimus įvertino L. Kasčiūnas.
Politikas teigė turįs darbo su I. Šimonyte patirties, tad teigimai vertina jos savybes, o kalbėdamas apie „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teiginius, esą konservatoriai tokiu sprendimu liberalėja ir nusisuka nuo pamatiniu vertybių, L. Kasčiūnas replikavo, kad TS-LKD yra dvipusė partija, o R. Karbauskiui, pasak krikdemo, reikėtų pačiam išsiaiškinti vertybes.
„Ponas Ramūnas Karbauskis išvis turėtų labai aiškiai apsibrėžti, ką jis žino apie pamatines vertybes. Mes esame ideologiškai daugiabriaunė politinė jėga, turime du sparnus – nuosaikų, konservatyvų ir tą tautiškai krikščionišką demokratišką, ir tų dviejų sparnų buvimas kartu yra mūsų stiprybė. Aš neabejoju, kad tie sparnai toliau palaikys tą mūsų skrydį į priekį“, – sakė L. Kasčiūnas.
Seimo narys taip pat teigė, kad jam, kaip krikščioniui demokratui, yra artimas I. Šimonytės požiūris į ekonominius-socialinius dalykus.
„I. Šimonytė yra ne kartą sakiusi, kad vokiškasis socialios rinkos modelis yra jai patinkanti koncepcija. Ji yra kildinama būtent iš krikščioniškosios etikos, socialinio mokymo. Taigi socialiniais klausimais turime daug sąlyčio taškų“, – sakė L. Kasčiūnas, priminęs Vokietijos pavyzdį – ten, jo teigimu, Krikščionių demokratų sąjunga ir Bavarijoje veikianti konservatyvesnė Krikščionių socialinė sąjunga kartu dirba jau ilgus metus.
„Atmeskime visas tas dabar priešininkų etiketes – čia yra desperacijos tam tikras ženklas, bandymas ieškoti kažkokių etikečių. Nemanau, kad jiems pavyks. Mes šioje vietoje dirbam kartu ne vienerius metus, vienas kitą gerbiame, suprantame. Jeigu dėl kažkokių dalyku ir nesutariame, tai sutariame nesutarti“, – pridūrė L. Kasčiūnas.
P. Saudargas: pas mus – tikri politikos profesionalai
L. Kasčiūnui antrino ir TS-LKD krikdemiškojo partijos flango vadovas P. Saudargas. Jo teigimu, I. Šimonytės asmenybė gali partiją nuvesti iki rekordinio rezultato Seimo rinkimuose.
„Vertinu pozityviai, I. Šimonytė puikiai pasirodė Prezidento rinkimuose ir manau, gali būti tas garvežys, kuris partiją išves į didesnį rezultatą, nei kada nors partija per rinkimus surinkdavo. Tuo būdu galėsime džiaugtis turėdami didesnę frakciją ir galimai formuoti Vyriausybę arba telkti atsakingų politinių jėgų branduolį, kuris prisiimtų atsakomybę už valstybės ateitį“, – Eltai sakė P. Saudargas.
Vertindamas R. Karbauskio teiginius, kad TS-LKD nusisuka nuo pamatinių vertybių, P. Saudargas teigė, kad „valstiečių“ lyderis neturėtų komentuoti krikščioniškų vertybių, pats jų nepropaguodamas.
„Nežinau, kokioms vertybėms atstovauja pats ponas Karbauskis, savo veiksmais pastaruoju metu valdant Lietuvą – ypač pagonišką kultą propaguodamas, neturėtų komentuoti krikščioniškų vertybių galbūt apskritai. Nematau jokio nusisukimo (nuo vertybių. – ELTA), TS-LKD yra aiškiai apsibrėžę savo programiniuose dokumentuose, įstatuose visas nuostatas, jų laikomės“, – tęsė P. Saudargas.
Jo teigimu, konservatorių gretose yra tikrų profesionalų.
„Laimėjus rinkimus, prisiėmus atsakomybę už visą valstybę, užgriūna nemažai klausimų – ekonominiai, socialiniai, užsienio politikos, aplinkosaugos ir kiti. Turime labai daug žmonių, patyrusią komandą, tikrus profesionalus politikos, o ne tokius, kaip kažkada ponas Karbauskis kažkada parodė. Manau, kad atskirose srityse gali dirbti mūsų tikrai daug kompetentingų profesionalų, turinčių patirtį, savo nuomonę“, – pridūrė TS-LKD krikdemų vadovas.
Politologė: kad nuo I. Šimonytės priklauso konservatorių sėkmė rinkimuose – blogas ženklas partijai
Parlamentarės Ingridos Šimonytės sprendimas vesti konservatorių sąrašą Seimo rinkimuose turėtų atnešti daugiau galimybių partijai ir pritraukti daugiau rinkėjų balsų, teigia Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė. Visgi, pasak ekspertės, tai, kad konservatorių sėkmė rinkimuose stipriai priklauso nuo vieno asmens, partijai yra blogas ženklas.
„I. Šimonytės patrauklumas konservatoriams gali pritraukti šiek tiek daugiau rinkėjų. Kitaip tariant, jeigu rinkėjas Gabrieliaus Landsbergio nemato kaip potencialaus premjero, tai Šimonytė savo ruožtu turi premjerui būtinų savybių“, – Eltai teigė R. Urbonaitė.
Politologė įsitikinusi, kad I. Šimonytės sprendimas vesti konservatorių rinkimų sąrašą, nors ir atveria daugiau galimybių partijai, drastiškų pokyčių galutiniams Seimo rinkimų rezultatams greičiausiai neturės.
„Žinoma, savaime nėra taip, kad vien dėl to konservatoriai laimės rinkimus. Vien jos dalyvavimas nenulemia drastiškų pokyčių... Tai greičiau yra labai geras papildomas impulsas (konservatoriams. – ELTA)“, – patikino R. Urbonaitė.
„Be I. Šimonytės rinkimai konservatoriams būtų buvę gerokai liūdnesni. Žinoma, I. Šimonytė savaime nereiškia, kad jie (konservatoriai. – ELTA) bus tie, kurie formuoja valdančiąją daugumą“, – pridūrė ji.
R. Urbonaitė taip pat atkreipia dėmesį, kad artėjančiuose Seimo rinkimuose piliečiai, palaikantys I. Šimonytę, tačiau neigiamai vertinantys konservatorius, susidurs su dilema – kaip balsuoti rinkimų dieną.
„Vis dėlto rinkėjas nematys tik I. Šimonytės. Yra visa komanda, visa partija. Ir gali būti, kad rinkėjui imponuoja I. Šimonytė, bet gali būti, kad neimponuoja pati politinė partija, ir tada rinkėjas susiduria su dilema. Faktiškai jiems šios dilemos nebuvo arba ji nebuvo tokia aštri Prezidento rinkimuose“, – sakė ekspertė.
Politologė taip pat pripažįsta, kad ypač konservatyvių nuostatų rinkėjų daliai I. Šimonytė gali pasirodyti pernelyg liberali. Visgi, pasak ekspertės, politikės liberalumas nėra labai ryškus.
„Mes girdime ir kritiką iš kai kurių partijos narių bei kai kurių jau buvusių narių, kad I. Šimonytės liberalumas kai kuriems nėra visai priimtinas. Bet, iš kitos pusės, jos liberalumas nėra toks labai ryškus, ir ji paprastai savo teiginį sugeba pagrįsti. Tačiau, aišku, liberalesnio fono ji tikrai atneša į konservatorių partiją“, – sakė R. Urbonaitė.
Ekspertė įsitikinusi, kad būtent nuo konservatorių komunikacijos dabar priklauso, kaip partija sugebės į savo rinkimų strategiją įtraukti ir liberalesnę politinę mintį.
„Nuo konservatorių partijos rinkimų strategijos, komunikacijos priklausys, ar jie sugebės tai šiek tiek amortizuoti ir parodyti galimybę, kad galima išlaikyti šiokias tokias dvi linijas arba du pogrupius, ar jiems tai nepavyks“, – įžvalgomis dalinosi R. Urbonaitė.
„Nemanau, kad balsų, kuriuos gali atnešti I. Šimonytė, bus daugiau nei tų, kurie pereis, pavyzdžiui, Rimantui Jonui Dagiui, net jeigu jis galiausiai tą partiją ir sukurs“, – pridūrė ji.
Visgi, politologės teigimu, tai, kad konservatorių sėkmė rinkimuose labai priklauso nuo vieno asmens, partijai yra blogas ženklas.
„Tai, kad nuo vieno žmogaus taip viskas priklauso, turbūt nėra gera žinia pačiai partijai. Bet tai, kad šiandien šis žmogus, turintis populiarumą, sutiko dalyvauti rinkimuose (konservatoriams. – ELTA), žinoma, labai svarbu ir iš esmės keičia visą situaciją“, – pripažino MRU politologė.
Sąrašas:
1. Panerių-Grigiškių: Agnė Bilotaitė
2. Fabijoniškių: Aistė Gedvilienė
3. Pašilaičių: Vytautas Kernagis
4. Verkių: Dainius Kreivys
5. Žirmūnų: Paulė Kuzmickienė
6. Šeškinės-Šnipiškių: Mindaugas Lingė
7. Senamiesčio-Žvėryno: Mykolas Majauskas
8. Pilaitės-Karoliniškių: Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
9. Naujosios Vilnios: Monika Navickienė
10. Naujamiesčio-Naujininkų: Žygimantas Pavilionis
11. Justiniškių-Viršuliškių: Paulius Saudargas
12. Lazdynų: Algis Strelčiūnas
13. Antakalnio: Ingrida Šimonytė
14. Kalniečių: Arvydas Anušauskas
15. Aleksoto-Vilijampolės: Vytautas Juozapaitis
16. Centro-Žaliakalnio: Gabrielius Landsbergis
17. Savanorių: Paulius Lukševičius
18. Panemunės: Gintarė Skaistė
19. Petrašiūnų-Gričiupio: Kazys Starkevičius
20. Šilainių: Jurgita Šiugždinienė
21. Pajūrio: Arūnas Barbšys
22. Baltijos: Arvydas Pocius
23. Nevėžio: Bronislovas Matelis
24. Gargždų: Rasa Petrauskienė
25. Žiemgalos rytinė: Antanas Matulas
26. Sėlos rytinė: Raimundas Martinėlis
27. Utenos: Edmundas Pupinis
28. Sūduvos šiaurinė: Irena Haase
29. Aušros: Martynas Šiurkus
30. Alytaus: Povilas Labukas
31. Šilutės: Sandra Tamašauskienė
32. Plungės-Rietavo: Jurgis Razma
33. Kelmės-Šilalės: Jonas Gudauskas
34. Kėdainių: Andrius Navickas
35. Žiemgalos vakarinė: Rūta Bilkštytė
36. Deltuvos šiaurinė: Sergėjus Jovaiša
37. Nalšios pietinė: Dalius Krinickas
38. Medininkų: Vaidas Augūnas
39. Trakų-Vievio: Stasys Šedbaras
40. Jonavos: Gintas Jasiulionis
41. Deltuvos pietinė: Agnė Balčiūnienė
42. Karšuvos: Daivaras Rybakovas
43. Sūduvos pietinė: Vaidas Šalaševičius
44. Dainavos: Andrius Kupčinskas
45. Dzūkijos: Laurynas Kasčiūnas
46. Jotvingių: Vilius Semeška
47. Molėtų-Širvintų: Valentinas Stundys
48. Vilkaviškio: Goda Krukauskienė
49. Saulės: Vilija Aleknaitė-Abramikienė
50. Marijampolės: Andrius Vyšniauskas
51. Tauragės: Arūnas Valinskas
52. Nemenčinės: Justas Džiugelis
53. Raudondvario: Justinas Urbanavičius
54. Kaišiadorių-Elektrėnų: Audronius Ažubalis
55. Šiaulių krašto: Kęstutis Masiulis
56. Radviliškio-Tytuvėnų: Antanas Čepononis
Planuojama, jog likusiose 15-oje vienmandačių apygardų TS-LKD kandidatus tvirtins iki gegužės mėnesio.