respublika.lt

Įkainojo net laisvą Sausio 13-ąją

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 liepos 28 11:47:14, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 13 nuotr.
Eltos nuotr.

Politikai labai mėgsta „pasišildyti“ prie Sausio 13-osios atminimo laužų prieš fotoobjektyvus. Ir per minėjimus rėžti už širdies griebiančias kalbas. O kai patriotinės organizacijos šią visiems lietuviams brangią dieną pasiūlė paskelbti šventine (bent jau vienintelį kartą - kitąmet, kai minėsime tragiškų Sausio įvykių 30-metį), pasirodo, kad tai... neapsimoka ekonomiškai.



Per brangu


Tik keli politikai suvokia: jei ne Sausio 13-oji, neturėtume nei savo valstybės, nei jos biudžeto, nei jos ekonomikos. O kiti dėl papildomos nedarbo dienos teigia, kad šalies biudžetas ir ekonomika praras 40, o gal net 50 mln. eurų.

Rytoj Vyriausybė svarstys Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos siūlymą Sausio 13-ąją - Laisvės gynėjų dieną - paskelbti šventine (nedarbo) diena. Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, parengusi Vyriausybės nutarimo projektą, tokiai idėjai siūlo pritarti su išimtimi. Netgi labai ciniška. Ji paskaičiavo, esą dėl kiekvienos papildomos švenčių dienos į Lietuvos valstybės biudžetą, savivaldybių biudžetus, „Sodros“ biudžetą, kitus valstybės pinigų fondus nesurenkama apie 40 mln. eurų (Finansų ministerija teigia, kad netgi 50 mln. eurų).

Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, atsižvelgus į jau prisiimtus įsipareigojimus (didinti išmokas vaikams, mokėti subsidijas darbo užmokesčiui, didinti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų atlyginimus ir pan.) ir nenustačius kitų netektų pajamų kompensavimo priemonių, būtų sunkiau vykdyti nurodytus valstybės įsipareigojimus.

Taip pat tvirtinama, kad Lietuva šiuo metu yra viena iš daugiausia švenčių dienų - 16 - turinčių ES valstybių narių. Pritarus pateiktam siūlymui - nustačius dar vieną švenčių dieną - iš viso Lietuvoje būtų 17 tokių dienų. Tai viršytų ES valstybių narių švenčių dienų vidurkį - 12 švenčių dienų. Tačiau tai ne visai tiesa. Mat Lietuvoje įteisinta tik vienintelė oficiali šventės statuso forma (švenčių diena), kai kitos Europos šalys turi ir kitokio statuso šventes, kurių metu nedirbama.

Nuspręsta, kad dėl papildomos šventės Lietuvoje susitartų iš valstybės, profsąjungų bei darbdavių atstovų sudaryta Trišalė taryba. Kadangi ši dar vasarį pritarė idėjai Sausio 13-ąją paskelbti šventine diena, bet tik mainais į kokią nors kitą šventę, ministerija Vyriausybei siūlo pritarti tokiai tarybos pozicijai.

Siūlo mainus

O Trišalė taryba prieš savaitę savo poziciją patikslino - pasirinko, kokia šventinė diena turi tapti eiline darbo diena: lapkričio 2-oji, Vėlinės, kurias Seimas nedarbo diena paskelbė vos pernai. Sausio 13-osios įamžinimo šalininkai siūlė verčiau paaukoti Gegužės 1-ąją, bet tam kategoriškai pasipriešino profsąjungos.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovas Kęstutis Juknis sako, kad jo vadovaujama organizacija tvirtai palaiko idėją, kad Sausio 13-oji - Laisvės gynėjų diena - būtų paskelbta nedarbo diena.

„Tai metas, kada visi, kuriems yra brangi Tėvynė, pagerbia žmones drąsiai stojusius prieš okupantą ir atidavusius gyvybes už Lietuvos laisvę.

Tačiau profesinė sąjunga „Sandrauga“ atkreipia dėmesį, kad tragiškų sausio įvykių paminėjimo negalima paversti nedarbo diena Gegužės 1-osios - Tarptautinės darbo dienos - sąskaita. Ši ne tik tūkstančiams Lietuvos, bet ir daugybei Europos Sąjungos šalių dirbančiųjų reikšminga šventė primena, kad kova prieš kapitalo įsitvirtinimą valdžios sluoksniuose ir už geresnes darbo sąlygas toli gražu nėra baigta. Lietuvai svarbios datos - Sausio 13-oji ir Gegužės 1-oji - turi būti minimos kaip nedarbo dienos šalia viena kitos, o ne viena kitos sąskaita. Jei šalyje bus stiprios profesinės sąjungos, galėsime tikėtis ir tvirtos demokratijos“, - tvirtino profsąjungietis.

Darbdavių atstovai irgi mano, kad nauja šventė galėtų atsirasti tik vietoj kokios nors jau esančios. Pasak Andriaus Romanovskio, Lietuvos verslo konfederacijos prezidento, reikėtų atsisakyti lapkričio 2-osios, kuri švente esą tapo tik dėl politinių žaidimų. Tiesa, jis pritaria, kad politiniai interesai nulėmė, kad iki šiol švenčiame Gegužės 1-ąją, kurią „prastūmė“ socialdemokratai, bei Jonines, kuri kaip atsakas Gegužės 1-ajai, atsirado daugiausiai konservatorių pastangomis. Tačiau, anot A.Romanovskio, Joninės jau vis tiek daugiau įsitvirtino nei Vėlinės, o Gegužės 1-ąją reikia palikti, nes ją labai brangina profsąjungos.

Neslepia pasipiktinimo

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas prof. Arūnas Gumuliauskas „Vakaro žinioms“ priminė, kad iš pradžių Seimą buvo pabandyta įkalbinti bent jau kitų metų Sausio 13-ąją - 30-mečio sukakties proga - nutarimu įteisinti kaip vienkartinę šventinę dieną. Po pateikimo tam pritarta, tačiau Teisės departamentas prisikabino, kad nutarimo neužtenka, reikia keisti Darbo kodekso straipsnį „Švenčių dienos“. Todėl projektas patobulintas siūlant, kad Sausio 13-oji visada būtų šventinė.

„Tačiau žinant, kad pagrindinis komitetas yra Socialinių reikalų ir darbo, bijau, kad kitąmet Sausio 13-oji dar nebus šventinė. O dėl ministerijų argumentų, kad papildoma šventė ekonomikai kainuos keliasdešimt milijonų eurų... Kaip istorikas atsakingai galiu pareikšti: jei ne Sausio 13-oji, mes tos ekonomikos nė neturėtume. Kaip neturėtume nei savo verslo, nei televizijos, iki šiol tebeklausytume Burokevičiaus.

Dabar visi skaičiuoja pinigus. Absurdas, kokie čia gali būti skaičiavimai, kai kalbame apie Laisvės gynėjų dieną. Arba kokie čia galimi mainai: įteisinkime, jei atsisakysime kitos šventės. Iš šventos kiekvienam lietuviui dienos daromas turgus“, - piktinosi A.Gumuliauskas.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė sako neabejojanti, kad Sausio 13-oji privalo tapti šventine, tačiau jokiu būdu ne vietoj Vėlinių, kuri yra mirusiųjų pagerbimo šventė. Vietoj ko - kol kas neturi tvirtos nuomonės.

 

Politologo Vytauto SINICOS komentaras:

„Jei jau turime nedarbo dienas, tai jos turi būti orientuotos į valstybines šventes. Ne į tokias, kaip Darbo žmonių diena, o į tokias, kaip Sausio 13-oji. Mes kaip šventes turime Jonines, Darbo žmonių dieną, bet neturime Sausio 13-osios. Tai yra nesusipratimas ir vertybių valstybėje apvertimas aukštyn kojomis. Dabartiniame mūsų valstybinių švenčių ir nedarbo dienų sąraše Sausio 13-oji neabejotinai turi būti. Ir ne tik 30-mečio proga.

Aišku, tai nereiškia, kad vien dėl to daug daugiau žmonių dalyvautų oficialiuose renginiuose, nes mes neturime įpročio, noro, išvystytos kultūros, kad valstybines šventes reikia švęsti. Tačiau reikia pastebėti ir pasidžiaugti, kad tai jau formuojasi, Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją tikrai yra daugiau šventimo formų, vis daugiau jų yra ne valstybės, o visuomenės inicijuojamų, vis daugiau žmonių į jas įsitraukia. Ir Sausio 13-ąją vis daugiau žmonių dalyvauja tiek formaliuose, tiek neformaliuose renginiuose.

Vien dėl to, kad atsiras šventinė diena, daugiau žmonių neišeis į renginius, turime vartotojišką visuomenę, tad vis tiek daugiau žmonių sėdės prie televizorių ar praleis dieną veikdami tai, kas nesusiję su švente. Tačiau dienos paskelbimas švente būtų žingsnis į priekį. Šventinės dienos statuso patvirtinimas žmones priverstų apmąstyti tą dieną. Jau minėtų švenčių pavyzdžiai rodo, kad galima pasiekti, jog ir Sausio 13-oji rastų vis daugiau vietos žmonių širdyse.

Taip visada, kai kokią nors dieną norima paskelbti šventine, pateikiamas argumentas, kad dėl to biudžetas praras daug pinigų. Tas argumentas turi teisę būti. Tačiau negali ekonominė pusė visada nusverti, ypač kai kalbame apie valstybingumą.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s