respublika.lt

Gyvūnai jau svarbesni už žmones

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 17 14:03:17, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Seime gimė daugybė projektų, kuriais siūloma drastiškai griežtinti bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais. Egidijaus Jankausko nuotr.

Seime gimė daugybė projektų, kuriais siūloma drastiškai griežtinti bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais. Jei dabar už tai galima sulaukti metų laisvės atėmimo, tai parlamentarai lyg kokiame aukcione varžosi, kas pasiūlys daugiau - vieni siūlo dvejus metus, kiti - trejus, treti - net ketverius. Jei drastiškiausi projektai būtų patvirtinti, bausmės už žiaurų elgesį su gyvūnais pranoktų net bausmes už fizinio skausmo sukėlimą žmogui ar už privertimą jį lytiškai santykiauti.

 


Kaip ir kaskart, politikai puolė bandyti įtikti didesnei visuomenės daliai ir vienas po kito mėgina patraukti rinkėjų dėmesį siūlydami gerokai griežtesnes bausmes už žiaurų elgesį su gyvūnais. Pavyzdžiui, nebe vienerius, o dvejus metus laisvės atėmimo. Griežčiausi yra keturi parlamentarai, registravę projektą, kad kuomet žiaurus elgesys su gyvūnais yra atliekamas komerciniais tikslais, siekiant gauti turtinę naudą (pavyzdžiui, veisiant gyvūnus bei parduodant jų jauniklius), grėstų kalėjimas iki trejų metų. Už tą patį nusikaltimą bendrininkaujant - iki ketverių.

Tai reikštų, kad nusikaltimas būtų traktuojamas kaip apysunkis, o tada teisėsauga turėtų teisę atlikti ir kriminalinės žvalgybos tyrimą - klausytis pokalbių, sekti ir t.t.

Parlamentarai būtent dėl to ir siūlo tokias griežtas bausmes, tvirtindami, kad tai padės bent kiek sušvelninti situaciją.

Tokios Seimo lenktynės stulbina žinomą teisininką prof. Alfonsą Vaišvilą. Kur nestulbins, kai siūlomos tokios neadekvačios bausmės. Juk, pavyzdžiui, už fizinio skausmo sukėlimą žmogui, jį susargdinant ar nežymiai sužalojant, maksimali galima bausmė - tik iki metų nelaisvės, už privertimą lytiškai santykiauti - iki trejų ir t.t. Beje, siūlymai griežtinti bausmes už gyvūnų kankinimą pasigirsta po kiekvieno bent labiau rezonansinio atvejo.

„Kai siūloma keisti kokį nors vieną Baudžiamojo kodekso straipsnį, griežtinantį bausmę už vieną nusikaltimą, kodeksas sudarkomas, išsibalansuoja.

Dabar parlamentarai žaidžia rinkėjų emocijomis, nes gyvūnų kankinimas sukėlė rezonansą ir siekiama tuo pasinaudoti. Deja, Seimas teisiniu požiūriu nesilaiko nuoseklumo. Parlamentarams reikėtų pažiūrėti, kokia yra nusikaltimų ir bausmių už jas hierarchija. Nusikaltimai prieš žmones visada turi būti vertinami griežčiau, nei prieš gyvūnus. Todėl parlamentarai dabar gerokai persistengė. Be abejo, reaguoti į tai, kas vyksta, būtina. Žiaurus elgesys su šuneliais ir kitais gyvūnais glumina visuomenę ir negali būti nebaudžiamas. Tačiau nereikia perlenkti lazdos", - įsitikinęs teisininkas.

Pasak A.Vaišvilos, vargu ar laisvės atėmimo pailginimas metais labai pataisytų situaciją.

„Priemonės ir dabar yra pakankamos, ir metai nelaisvės yra rimtas atgrasymas nuo nusikaltimų prieš gyvūnus. Svarbu ne tiek bausmės griežtumas, kiek jos neišvengiamumas. Deja, tarnybos šioje srityje dirba kiek aplaidžiai ir tik po rezonanso staiga susijaudina ir pradeda dirbti", - apgailestavo profesorius.

Teisininkas kritikuoja ir siūlymą tokios rūšies nusikaltimus imti traktuoti kaip apysunkius vien dėl to, kad būtų galima pradėti atlikinėti kriminalinės žvalgybos veiksmus. Pasak jo, taip teisėsaugos institucijos būtų pernelyg užkrautos darbu jas atitraukiant nuo sunkesnių nusikaltimų tyrimo bei užkardymo, o Lietuva taptų dar labiau policine valstybe. Svarbiausia, A.Vaišvilos teigimu, į nusikaltimų išaiškinimą ir užkardymą įtraukti visuomenę, pavyzdžiui, per socialinę reklamą: suformuoti neigiamą požiūrį į gyvūnų skriaudėjus, kaip buvo padaryta su kelių gaideliais ar smurtautojais prieš moteris, smurtautojais artimoje aplinkoje.

„Tada žmonės, matydami kankinamus gyvūnus, būtų aktyvesni, praneštų apie tokius atvejus teisėsaugai. Nusikaltimai būtų labiau išaiškinami, bausmės neišvengiamumas būtų daug didesnis atgrasymas, nei jos sugriežtinimas. Visuomenės įtraukimas būtų pats veiksmingiausias vaistas. Tose srityse, kuriose aktyviai dalyvauja visuomenė, teisėsaugos institucijų veikla yra pati veiksmingiausia", - reziumavo A.Vaišvila.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s