respublika.lt

G.Nausėda seka pirmtakės pėdomis

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 17 07:40:32, Deimantas KNIŠKA
×
nuotr. 7 nuotr.
Gitanas Nausėda, kaip ir jo pirmtakė Dalia Grybauskaitė, prezidentauti pradėjo labai aktyviai, tačiau intrigų megzti kol kas dar neišmoko arba nenori išmokti. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda atmetė Vyriausybės siūlymą Virgilijų Valančių dar vienai kadencijai skirti ES Bendrojo Teismo teisėju, o vienas iš argumentų - klausimas iš pradžių nebuvo derintas su šalies vadovu. Vos kiek daugiau nei mėnesį prezidentaujantis buvęs bankininkas per šį laiką jau spėjo vetuoti keturis Seimo priimtus įstatymus, aktyviai reiškiasi formuojant Vyriausybės sudėtį, renkant kandidatą į eurokomisarus ir t.t. „Vakaro žinios“ aiškinosi, ką toks aktyvumas nuo pat pirmų dienų reiškia.

 

V.Valančiaus kandidatūros blokavimo pats G.Nausėda sako nevadinantis blokavimu, nes jis matantis vertesnių kandidatų, tačiau neslėpė, kad sprendimą priėmė ir todėl, jog Vyriausybė kandidatūros su juo nederino. Tiesa, kandidato atranka vyko dar iki naujojo prezidento inauguracijos.

Keli Seimo veto, aktyvi pozicija renkant kandidatą į eurokomisarus, aktyvus palaikymas ministrų, kuriuos valdančioji koalicija nori pakeisti, - visa tai vos kiek daugiau nei per mėnesį. Buvęs dabar jau kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas, dabartinis parlamentaras Linas Balsys, „Vakaro žinių“ paprašytas įvertinti, ką tai reiškia, bandė palyginti savo buvusios šefės ir dabartinio šalies vadovo darbo metodus. Tačiau pripažino, kad iš vieno G.Nausėdos prezidentavimo mėnesio per anksti daryti išvadas, kurios gali būti pernelyg skubotos.

„Dar tik mėnuo praėjo, todėl sunku pasakyti, kad G.Nausėda kaip prezidentas šioks ar anoks. Man rodos, kad jis jaučiasi kiek nejaukiai plačiosios politikos vandenyse, nes atėjo be jokio valstybinio administravimo darbo patirties, iš privataus sektoriaus. Gal čia gerai, gal ir negerai, tačiau patirties neturint sunkiau įsijungti į valdžios veikimo mechanizmą. Gal dėl to kartais mes matome tam tikrų abejonių prezidento veiksmuose. Kita vertus, rodomas aktyvumas net ir dėl ministrų skyrimo, nors, atrodytų, tai turėjo būti formalumas: prezidentas vedė derybas su frakcijomis ir t.t. Dabar pareiškė poziciją dėl atstovo ES teisme, dėl kandidato į komisarus. Tas aktyvumas ir noras visur dalyvauti gal ir yra gerai. D.Grybauskaitė nuo pat prezidentavimo pradžios irgi rodė aktyvumą, nes norėjo, kad vienas ar kitas asmuo užimtų tam tikrą postą, mezgė intrigas, kaip to pasiekti. Panašumo su G.Nausėda yra, abu yra aktyvūs, aktyvesni, nei formaliai apsprendžia Konstitucija, o ji apsprendžia teismų sistemos, gynybos, užsienio politikos klausimus ir praktiškai tai yra viskas. Tačiau tikiuosi, kad G.Nausėda nepradės megzti intrigų. Asmeniškai jo nepažįstu, tačiau iš to, ką girdžiu viešojoje erdvėje, tokia viltis man atrodo pagrįsta. Manau, kad jis intelektualesnis, todėl nebus linkęs į intrigas“, - sakė L.Balsys.

Pasak parlamentaro, D.Grybauskaitė, priešingai nei G.Nausėda, į prezidento postą atėjo su milžiniška administravimo viešajame sektoriuje patirtimi: prieš tai dirbo ir finansų viceministre, ir ministre, ir eurokomisare.

„G.Nausėdai sunkiau įsijungti, matome, kad ir komandos dar nesukomplektavo, išskyrus Spaudos tarnybą, kuri visiškai sukomplektuota ir jau dirba 12 žmonių. Manau, nereikėtų praėjus mėnesiui po inauguracijos dejuoti, kad komanda dar nesurinkta“, - šalies vadovui įgėlė L.Balsys.

Seimo narys G.Nausėdai turi ir daugiau priekaištų. Pavyzdžiui, dėl kelių vetuotų Seimo priimtų įstatymų. Buvęs D.Grybauskaitės patarėjas priminė, kad G.Nausėda ne kartą akcentavo, jog aktyviai visais klausimais tarsis su suinteresuotomis grupėmis. Tačiau L.Balsys sako nematantis Seime prezidento patarėjų taip dažnai, kaip turėtų būti, kai diskutuojama dėl vetuotų arba ketinamų vetuoti projektų. Todėl parlamentaras bijo, kad G.Nausėdos deklaruojamas atvirumas nebūtų tik deklaracija. O tokių signalų L.Balsys jau pastebi ne tik prezidento santykiuose su Seimu.

Parlamentaras priminė liepos pabaigos akibrokštą Jūros šventės metu, kai G.Nausėdos komandos nariai pareiškė, kad Klaipėdos mero organizuojamo priėmimo metu nebus galima fotografuoti, nes prezidentūra pati fotografuos (mat dalyvavo ir
G.Nausėda) ir visiems išplatins nuotraukas. Tai pirmas kartas šio renginio istorijoje, kai paskelbta apie tokį draudimą. O Prezidento rūmų perdavimo ceremonijoje liepos 12 d. G.Nausėda iškilmingai pareiškė, kad liks „atviras ir paprastas žmogus, prieinamas ir išklausantis, noriai bendraujantis ir atsiliepiantis“. Ir pridūrė: „Esu įsitikinęs, kad taip bus ir po penkerių metų, o jeigu ne - jūs be užuolankų man tai priminkite.“

„Manau, toks draudimas yra Spaudos tarnybos darbo brokas, klaida. Ir jau nebe pirma. Buvo klaida ir su turto nedeklaravimu. Gal pagal įstatymus G.Nausėda dar ir neprivalėjo turto deklaruoti, tačiau jei esi skaidrus, gali deklaruoti ir daugiau, nei reikia pagal įstatymo raidę. O viešųjų ryšių atstovai arogantiškai pareiškė, kad deklaruos, jei smalsuoliams taip svarbu“, - priminė L.Balsys.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėjo perkelti Vaikų dieną į gegužės mėn., nes birželio 1-oji turi sovietines šaknis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

0 +5 C

0 +6 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+6 +10 C

0-7 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s