Prezidentas Gitanas Nausėda prieš Europos Vadovų Tarybą teigia, kad COVID-19 vakcinavimo tempai ES nėra pakankami. Pasak šalies vadovo, kyla nemažai klausimų dėl vakcinos gamybos skaidrumo, o tai neprisideda prie solidarumo atmosferos ES.
„ES kaip visuma turėtų siekti iki vasaros vakcinuoti tiek žmonių, kad būtų sukurtas kolektyvinis imunitetas. Tam, žinoma, nepakanka nei dabartinio vakcinų gamybos tempų, nei logistikos tempų. Vyksta dalykai, kurių iki galo neįmanoma paaiškinti, ir skaidrumas šioje vietoje be galo svarbus, nes kai kurie gamintojai sumažina gamybos apimtis, nors mes puikiai žinome, kad patys gamybos pajėgumai nesumažėjo. Kyla klausimų, kur ta papildoma vakcina patenka. Šie klausimai neprisideda prie solidarumo atmosferos ES. Europos Komisija, ne tik padariusi puikų darbą kaip kolektyvinis pirkėjas vakcinos įsigijimo metu, turėtų būti ir aktyvus veikėjas kitose proceso stadijose, kad tokių piktnaudžiavimų ir tokių dalykų nebūtų“, – sako G. Nausėda.
Lietuvos prezidentas taip pat teigia, kad kartu su Latvijos ir Estijos ministrais pirmininkais Krišjaniu Kariniu ir Jüriu Ratasu kreipėsi į Europos Sąjungos institucijų vadovus, ragindami susitarti dėl ES piliečių kolektyvinio imuniteto pasiekimo tikslų ir terminų.
G. Nausėda viliasi, kad netolimoje ateityje ES galės patvirtinti ir kitų gamintojų vakcinas.
„Priešingu atveju, pagal dabartinį tempą, mūsų skaičiavimu, galėtume iki vasaros vakcinuoti 25 – 30 proc. visuomenės. Tai yra akivaizdžiai nepakankama. Jeigu atsiras papildomi gamintojai, o veikiausiai taip ir atsitiks artimiausiai mėnesiais“, – teigė G. Nausėda.
G. Nausėda ketvirtadienį dalyvaus nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje aptarti vakcinacijos skatinimo klausimus. Kaip Eltai teigė Prezidentūra, EVT sesijos metu planuojama diskutuoti apie vakcinos sertifikatų tvarką bei bendradarbiavimą su trečiosiomis šalimis dėl vakcinų tiekimo.
Kaip šią savaitę teigė Prezidentūra, G. Nausėda mano, kad Europos Sąjungos šalys turi sutarti dėl ambicingo tikslo – dar iki vasaros vidurio pasiekti kolektyvinį imunitetą nuo COVID-19.