Protestai Rusijoje rodo, kad šalis subrendo pokyčiams, kuriuos taikių protestuotojų areštais bando numalšinti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, teigia pirmadienį ES Užsienio reikalų taryboje dalyvausiantis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Manome, aš asmeniškai manau, kad Rusija subrendo pokyčiams. Dėl to ponas Putinas yra toks nervingas, dėl to jis sulaikė 3 500 žmonių, dėl to jis sulaikė poną (Aleksejų – ELTA). Navalną, dėl to jis sulaikė jo žmoną. Tai nėra priimtina“, – atvykęs į Užsienio reikalų tarybą sakė G. Landsbergis.
Pasak ministro, ES turėtų ryžtingiau taikyti sankcijas už žmogaus teisių pažeidimus ne tik Bendrijos kaimynystėje, bet ir visame pasaulyje.
„Mano nuomone, mes turime labai veiksmingą mechanizmą – ES globalų sankcijų režimą. Manau, kad jis turi būti ryžtingai panaudotas nusiųsti žiniai, jog žmogaus teisių pažeidimai, kad ir kur jie vyktų – Minske, Maskvoje, Honkonge – nebus toleruojami“, – tvirtino G. Landsbergis.
Jis taip pat paragino ES geriau įsigilinti į žmogaus teisių padėtį Kinijoje ir Honkonge.
„Honkonge padėtis taip pat nėra priimtina – buvo sulaikyta 50 opozicijos narių. Manau, kad ES reikia rimtesnės ir gilesnės diskusijos dėl žmogaus teisių padėties visoje Kinijoje. Regis, kai pasirašinėjome investicijų susitarimą, atrodė, kad šalims reikia daugiau diskusijų tokiais klausimais, kaip žmogaus teisės“, – teigė G. Landsbergis.
Ministras, kalbėdamas apie transatlantinius JAV ir ES santykius, patikino, kad dabar yra pats metas „atkurti tai, kas susilpnėjo per pastaruosius 4 metus“.
ES valstybių narių užsienio reikalų ministrai, pirmadienį susitikę Briuselyje, be kitų klausimų, svarstys, kaip reaguoti į Rusijos opozicijos lyderio A. Navalno įkalinimą ir brutalias priemones prieš demonstrantus.
Trys Baltijos šalys ragina taikyti griežtesnes ES sankcijas Maskvai, tačiau dauguma valstybių narių, atrodo, dar nori šiek tiek palaukti.