respublika.lt

Garliavos istorija užvirs iš naujo visas tekstasnuotraukos (64)

2019 spalio mėn. 10 d. 11:10:03
Justina GAFUROVA

Dešimt metų Garliavos istoriją sekanti visuomenė pastaruoju metu dar labiau įsitempė - laukiama, kada į Lietuvą bus grąžinta buvusi teisėja Neringa Venckienė. Penkerius metus tylos siena atsitvėrusi Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukros teta davė pirmąjį savo interviu, kuriame tikina nieko nesigailinti ir grįžti į Lietuvą nebijanti.

×
nuotr. 16 nuotr.
Neringa Venckienė. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Nors Garliavos įvykiai užkrovė teismus darbais, iki šiol visuomenė nežino, kur šiuo metu yra mergaitė, kaip ji gyvena. Teismams nustačius, kad pedofilijos nebuvo, dalis visuomenės tuo netiki.

Į JAV N.Venckienė pabėgo 2013 m., kai Seime buvo panaikinta jos neliečiamybė. Su „Vakaro žiniomis“ bendravęs jos sūnus Karolis Venckus sako, kad taip pasielgti jie buvo priversti dėl kasdienių grasinimų. Tuo metu Karoliui buvo 12-ka, jis lankė 7 klasę. Vaikinas neslepia, kad JAV slapstytis neteko, nes buvo suteiktas oficialus leidimas gyventi, Karolis toliau lankė mokyklą, o N.Venckienė dirbo. Vėliau ji pradėjo nedidelį verslą - atidarė gėlių krautuvę. „Vakaro žinių“ paklaustas, Karolis sakė visą šį laiką palaikęs santykius su Lietuvoje likusiu tėvu bei kitais giminaičiais. N.Venckienė su vyru Aidu išsiskyrė 2014 m.

„Deja, su pussesere neturiu jokio kontakto nuo to laiko kai ji buvo paimta iš mano senelių namų“, - sako į Lietuvą greičiausiai negrįšiantis vaikinas. Nebent ateityje. Karolis JAV studijuoja universitete ir dirba.

N.Venckienės citatos iš jos pokalbio su V.Matulevičiumi, paskelbto portale www.abi.lt. „Pirmasis N.Venckienės interviu: „Tai, kad aš esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe.“

Apie grįžimą į Lietuvą: „Esu visiškai sveika ir tvirta. Esu pasiruošusi grįžti į Lietuvą. Man tik labai gaila mano sūnaus ir mano tėvų, kurie dėl mano suėmimo patiria skausmą.“

Lūkesčiai grįžus į Lietuvą:
„Pirmiausia tikiuosi pamatyti žurnalistus. Po to tikiuosi, kad man bus leista susipažinti su atliktu ikiteisminiu tyrimu. Buvęs generalinis prokuroras D.Valys skelbė, kad turi įrašą, kuriame aš spardau Stankūnaitę, tai noriu tai pamatyti. Prokuratūra į JAV pranešė, kad aš barikadavau namą, rakinau duris, todėl taip pat noriu pamatyti tą įrašą. Ir apskritai noriu susipažinti su visu vaizdo įrašu, kuris nebuvo pateiktas nei Seimui, nei JAV pareigūnams. Taip pat noriu kuo greičiau pamatyti savo tėvus, kurių dėl jiems iškeltų baudžiamųjų bylų negalėjau sutikti 6 metus.

Žinoma, kad Lietuvoje nėra saugu. Tik viešumas gali užtikrinti mano saugumą. Galbūt prieš prezidento rinkimus mano tėvų prašymas butų patekęs į priešrinkiminius pažadus.“

Apie Garliavos įvykius šiandien: „Mano vertinimas niekada nebebus kitoks - niekas nėra garantuotas, kad jo vaikas netaps lytinio išnaudojimo auka. Ar kad tai nenutiks kam nors iš artimų žmonių. Jei ne korupcija, įtariamų pedofilų ir jų bendrininkų gynimas, vaiko pagrobimas ir pradanginimas, pedofilijos bylos baigtis galėjo būti visiškai kitokia. Kitokie galėjo būti ir vaiką gynusiųjų likimai. Galbūt net kitoks visų mūsų gyvenimas Lietuvoje.“

Apie „patvorinių“ etiketę:
„Mano šalininkai - išsilavinę, kultūringi, labai geri žmonės. Kiek jų rizikavo ramiu gyvenimu, nesavanaudiškai gindami vaiką! Kiek buvo tarp jų nė už ką nuteistų ir persekiojamų. Pasiaukojantys žmonės.“

Apie sūnaus palaikymą: „Karolis yra ne tik tvirčiausia atrama, bet pats geriausias mano draugas. Mes vienas kitą suprantame iš pusės žodžio. Jis yra mano kraujas ir mano kūrinys. Stengiausi jį tokį užauginti: žingeidų, rūpestingą, jautrų, geros širdies, dosnų. Manau, suaugusiems nepakeliamos kančios, kurias Karolis patyrė dar būdamas vaikas, suformavo jį kaip asmenybę.

Susitikimų metu žiūriu į savo sūnų ir galvoju: „Kaip iš bejėgio 3,5 kilogramų, 53 centimetrų berniuko užaugo toks vyras?“

Apie Tėvynės ilgesį: „Aš myliu Lietuvą, jos gerus, darbščius ir sąžiningus žmones. Mano likimas tragiškai susiklostė dėl pedofilų, jų pagalbininkų, dėl korupcijos. Lietuvoje aš turiu daug giminaičių ir daugybę gerų draugų. Labiausiai pasiilgau savo tėvų.“

Interviu

Pabendrauti su Neringa Venckiene pavyko žurnalistui, buvusiam jos bendrapartiečiui Vytautui Matulevičiui.

- Buvo skelbiama, kad JAV N.Venckienė priversta slapstytis, o po Lietuvos teisėsaugos prašymų buvo suimta. Tai tiesa? - „Vakaro žinios“ paklausė V.Matulevičiaus.

- N.Venckienė su sūnumi gyveno viešą gyvenimą, viešojoje erdvėje netgi buvo skelbtos jos nuotraukos. Vos atvykus į JAV, N.Venckienė paprašė politinio prieglobsčio. Be to, ji turėjo verslą, oficialiai mokėjo mokesčius. Po to mokėsi koledže. Sužinojusi, kad nuspręsta ją grąžinti į Lietuvą pagal ekstradiciją, ji pati prisistatė Maršalų tarnybai. Nors kai kur skelbiama, kad ją areštavo ar sulaikė.

Daug ką pasako tai, kad ilgai buvo žinoma, jog N.Venckienė pabėgo iš Lietuvos. Bet jos nebuvo ieškoma. Būdamas Seimo nariu aš kėliau klausimą, kodėl neieškoma, jeigu norima jai pateikti kaltinimus. Tuo labiau, kad laikraščiai jau rašė, kur ji yra. Nuolat keliant klausimus, nebuvo kitos išeities, kaip kreiptis dėl išdavimo. Kodėl buvo delsiama? Man atrodo, kad nebuvo svarių kaltinimų. Galbūt nebuvo ir iki šiol nėra suinteresuotumo, kad ji grįžtų. Nes visa ši istorija užvirs iš naujo ir neaišku, kas dar gali iškilti. Gal buvo viliamasi, kad su ja bus susitvarkyta tyliai.

- Kaip N.Venckienė sutiko žinią, kad ji bus grąžinta į Lietuvą?

- Bendravome per elektroninius laiškus, tai ne tas pats, kas gyvas pokalbis, tačiau aš iš jos atsakymų supratau, kad ji nusiteikus tvirtai ir ryžtingai. Manau, ji psichologiškai pasiruošusi šiam gyvenimo etapui. Galiu tik prisiminti N.Venckienės tėvų laišką prezidentui, kuriame jie neprašė jokios paslaugos ar „blato“. Jie prašė užtikrinti jos teisę į teisingą ir nešališką teismą. (Tokių dalykų Lietuvoje, pasirodo, reikia prašyti.) O kaip neprašysi, žinant, kad teisėjas, svarstęs N.Venckienę dėl jos darbo, yra vienas iš tų, kurie įvardyti teisėjų korupcijos byloje. Todėl mes, visuomenė, turime reikalauti viešo proceso.

Yra dalykų, kurių neišsprendę mes, kaip visuomenė, kaip valstybė, negalėsime judėti toliau. Visą šį laiką stebiu, kad net ir N.Venckienei esant JAV, straipsniai apie ją ir šiuos įvykius iki šiol yra sekami, skaitomi, komentuojami. Tai reiškia, kad žmonėms rūpi. Pagal tai sprendžiu, kad žmonės dar neapaugo žvynais. Žmonės laukia, kuo viskas baigsis.

- Iš jūsų pokalbio su N.Venckiene atrodo, kad ji ketina grįžti į Seimą?

- Ji sako, kad politikos neatsisako. Jos tikslas - suvienyti nesistemines ar mažas partijas. Žinoma, galbūt tai bus bandoma kompromituoti, nes mes įpratę manyti, kad kandidatuojantys į Seimą veržiasi prie lovio. Deja, tame pasakyme yra dalis žiaurios tiesos. Bet šiuo atveju, ji juk dirbo teisėja, Lietuvoje teisėjai į Seimą nesiveržia. Ji tiesiog negalėjo išspręsti šios istorijos teisinėmis priemonėmis. Todėl nusprendė eiti į Seimą. Už visus, kurie buvo „Drąsos kelio“ sąraše, negaliu garantuoti, bet N.Venckienė į Seimą tikrai nesiveržė. Man ir pačiam atėjimas į Seimą buvo finansiškai nuostolingas, nes iki tol mano atlyginimas buvo didesnis.

- Nei įtariamųjų, nei kaltinusių jau nėra, pati N.Venckienė - užsienyje. Nuo ko iki šiol reikėtų saugoti L.Stankūnaitę ir dukrą?

- Galbūt kažkam neramu, kokie prisiminimai išliko mergaitės atmintyje. Nežinoma, ką ji gali papasakoti ar paliudyti. Juk tiriant tvirkinimą, prokuratūra buvo surašiusi didžiulį kaltinamąjį aktą A.Ūso byloje. Tą tekstą rašė prokurorai su datomis ir kone valandomis, nurodant, kas ir kaip buvo daroma su mergaite. Bet kuo tai baigėsi? Prieš teismo posėdį A.Ūsas randamas negyvas, kaltinamasis aktas išmetamas ir jis reabilituotas po mirties. Galiausiai paskelbiama, kad viskas išsigalvota.

Iki šiol nieko nežinome ir apie kitą mergaitę - V.Naruševičienės dukrą. Kažkur išvažiavo, gal kažkas viskuo rūpinasi. Ji buvo vyresnė, greičiausiai ir prisimena daugiau.

- Jūsų nuomone, tai buvo vienos šeimos istorija?

- Ne, tai buvo visos Lietuvos istorija, kiekvieno iš mūsų istorija.

***

Prieš daugiau nei dešimtmetį Lietuvą sudrebino dar neregėtas pedofilijos skandalas, nusinešęs ne vieno žmogaus gyvybę. Jo epicentre atsidūrė teisėja ir būsima šalies parlamento narė Neringa Venckienė, stojusi ginti savo mažametės dukterėčios Deimantės. Sulaukusi grasinimų, N. Venckienė 2013 metais nusprendė išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas ir čia pasiprašė politinio prieglobsčio.

Po penkerių metų nežinios Lietuvą pasiekė informacija, kad buvusi teisėja sulaikyta Čikagoje ir kad pradedama jos ekstradicijos procedūra. Nors N. Venckienė kreipėsi dėl politinio prieglobsčio vos tik atvykusi ir byla turėjo būti nagrinėjama šių metų liepos mėnesį, jos prieglobsčio svarstymas buvo netikėtai nukeltas į 2022 metus. Tuo pačiu metu Lietuvos ekstradicijos prašymas dėl buvusios teisėjos ir šalies parlamento narės buvo patvirtintas JAV vyriausybės, tad tikėtina, kad N. Venckienė artimiausiu metu bus grąžinta į Lietuvą.

Buvusi teisėja ir parlamento narė Neringa Venckienė sutiko duoti išskirtinį interviu portalui abi.lt  po beveik penkerių metų tylos.
 
- Kaip Jūs jaučiatės? Kokia pirma mintis atėjo į galvą, kai išgirdote, kad būsite grąžinta į Lietuvą?

- Būdama teisininkė, žinojau, kad yra labai mažai šansų dėl ekstradicijos bylos nagrinėjimo JAV Auksčiausiajame Teisme, į kurį kreipėmės. Bylų atranka - kaip ir Lietuvoje. Tik JAV atrenka vienas teisėjas, o Lietuvoje - trijų teisėjų kolegija. 

Esu visiškai sveika ir tvirta. Esu pasiruošusi grįžti į Lietuvą. Man tik labai gaila mano sūnaus ir mano tėvų, kurie dėl mano suėmimo patiria skausmą.

- Ar nesijaučiate nusivylusi šalimi, kurioje tikėjotės susirasti užuovėją nuo persekiojimo? Juk Jungtinės Valstijos – kone teisinės valstybės etalonas pasaulio akyse, jos yra suteikusios politinį prieglobstį daugybei nepagrįstai persekiojamų žmonių, o Jus nusprendė atiduoti į rankas tų, nuo kurių bėgote. Kuo Jūs paaiškintumėt tai?

- Žinoma, kad esu šiek tiek nusivylusi. Tikėjausi, kad bus žmonių JAV Vyriausybėje ir teismuose, kurie supras, kas vyko Lietuvoje. JAV pasirinkau kaip teisingumo ir demokratijos šalį. Bet, jau gyvendama JAV, aš mačiau, kad ši šalis nėra ideali, kad taip pat turi daug daug problemų.

Iš tiesų JAV yra suteikusios politinį prieglobstį daugybei nepagrįstai persekiojamų žmonių, bet lygiai taip pat - apgyvendinusios ir daugybę tokių asmenų, kurie atsivežė milijonus, sukauptus iš korupcinės ir kitos neteisėtos veiklos.

Lietuva pasinaudojo ekstradicijos sutarties su JAV spragomis, dėl kurių aš neturėjau teisės pateikti įrodymų, o Lietuvos Vyriausybė – galėjo. Todėl jos pateikti melagingi faktai be tai patvirtinančio vaizdo įrašo buvo vertinami kaip tikimybė, kad aš galimai padariau nusikaltimus.

Be to, JAV teismai pagal ekstradicijos sutartį neturi teisės spręsti dėl politinio persekiojimo. Tai gali padaryti tik vykdomoji institucija - Valstybės departamentas.

- O Jums kaip teisininkei nekeista, kad Jūsų ekstradicija pradedama vykdyti, net neišnagrinėjus Jūsų prašymo dėl politinio prieglobsčio suteikimo? Iš pradžių dėl nežinomų priežasčių nagrinėjimas nukeliamas net į 2022 metus, o po to paaiškėja, kad jo apskritai nebus, nes Jūs jau išduodama Lietuvai. Kaip tai suprasti? Ir ar tai nėra Jūsų teisių ir JAV įstatymų pažeidimas – palikti Jūsų prašymą net nesvarstytą?

- Aš tikėjausi, kad bus nagrinėjama politinio prieglobsčio byla. Iš tiesų keista, kad nelaukiama rezultatų joje ir kad prieglobsčio bylos nagrinėjimas atidėtas nepaaiškinus priežasčių. Priešingai nei ekstradicijos byloje, į politinio prieglobsčio bylą galima pateikti įrodymus. Žinoma, mane išsiuntus iš JAV, prieglobsčio bylos nagrinėjimas tampa beprasmis.

- O gal Jūs tapote politinės konjunktūros auka? Juk jeigu Jums būtų suteiktas politinis prieglobstis, tai būtų kaip spjūvis į veidą artimai sąjungininkei. Nes toks sprendimas būtų tolygus pripažinimui, kad Lietuva neatitinka teisinės valstybės kriterijų.

- Tikriausiai tai yra politiniai susitarimai. Visiems žinoma, kad JAV yra įrengusios karines bazes Lietuvoje.

Tačiau tai, kad aš esu išduota, nepadaro Lietuvos teisine valstybe. Kiekvienais metais JAV rengia ataskaitas apie užsienio šalis. Iš ataskaitų aišku, kad Jungtinėms Valstijoms žinoma apie korupciją Lietuvoje, apie nepasitikėjimą teismais.

Mano atveju iš visos Lietuvos prokurorų kūrybos liko tik keturi kaltinimai. Tik keturi iš 39! Ir visi jie susiję su 2012 metų gegužės 17 diena, kai buvo pagrobta Deimantė. Manau, tai daug ką pasako.

- O kaip Jūs manote, ar prie Jūsų nesėkmės galėjo kaip nors prisidėti prezidentas Valdas Adamkus? Na, kaip turintis aukšto lygio ryšių Jungtinėse Valstijose, ir pan.? Nes, kiek prisimenu, jis nebuvo didelis Jūsų mylėtojas?

- Gerai atsimenu, kaip buvęs prezidentas Valdas Adamkus viešai pareiškė, kad reikia viską užbaigti pedofilijos byloje. Seksualiai išnaudotas vaikas jam nerūpėjo.

Nežinau apie jo įtaką JAV, bet keista, kad dabartinis prezidentas G. Nausėda konsultuojasi su juo. Adamkaus prezidentavimo laikai nieko gero Lietuvai neatnešė.

- O kiti politikai? Ir ar galėjo prisidėti taip vadinamo „valstybininkų“ klano atstovai, kurie greta V. Adamkaus yra siejami su slaptu CŽV kalėjimu Lietuvoje? Čia negalėjo būti koks nors ryšys pagal principą „paslauga už paslaugą“?

- Įtaką bandė daryti buvęs ambasadorius JAV Ž. Pavilionis. Šioje šalyje taip pat turi ryšių D. Grybauskaitė. O kas tiksliai prisidėjo, aš nežinau.

Dabartinėje geopolitinėje situacijoje, esant stipriai Rusijai, Kinijai, amerikiečiams yra labai reikalinga mažų, tegul ir korumpuotų bei pažeidžiančių žmogaus teises valstybių pagalba. Kas Jungtinėms Valstijoms yra Lietuva? Tik Rusijos kaimynė.

Tokiu rakursu turbūt reikėtų žvelgti ir į slapto CŽV kalėjimo atvejį, pripažintą Europos Žmogaus Teisių Teismo, bet ne Lietuvos vyriausybės. Tai yra gėda, kad mes dalyvaujame panašiuose sumanymuose užsienio šalių prašymu.

O kas link „valstybininkų“ klano vaidmens, tai siūlau nepamiršti, ką apie tai kalbėjo saugumo pulkininkas V. Pociūnas. Prisimenate žodžius, kad juos visus vienija „žydrumas“? O kas yra „žydrumas“ - netradicinė seksualinė orientacija ar pedofilija?

D. Kuolys kažkada irgi kalbėjo apie „valstybę valstybėje“, apie jos narius, švenčiančius, nakvojančius vaikų globos namuose.

Kalbėjosi V. Matulevičius

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (64)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATLEIS: „Air France“ vadovybė paskelbė ketinanti dėl koronaviruso krizės iki 2022 m. pabaigos atleisti 7 580 darbuotojų.
  • MAŽĖJA: Estijoje gyvena mažiau kaip 70 tūkst. žmonių, neturinčių pilietybės; tai – trečdaliu mažiau negu prieš 10 metų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Valstybės dieną kartu su visais giedate himną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau lankėtės Lietuvos pajūryje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +14 C

+15 +17 C

 

+16 +17 C

 +22 +24 C

+23 +25 C

 

+24 +26 C

0-2 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

Nuorodos