Lietuvos biudžetas surenkamas daugiausiai dirbančiųjų, o ne turtingųjų dėka, tvirtina Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Gintautas Paluckas, todėl jis Seimui teikė „milijonierių mokesčio“ iniciatyvą, kuria siūloma 20 proc. tarifu apmokestinti didesnę nei 1mln. eurų paveldimo turto dalį. Nors Seimas ketvirtadienį šį socialdemokrato projektą grąžino tobulinti, pats šios iniciatyvos autorius jos socialiniu teisingumo neabejoja.
„Lietuvą išlaiko dirbantys, o ne turtingi žmonės. Akivaizdu, nes tie, kas turi dideles pajamas, daug turto, proporcingai nuo savo pajamų moka mažesnius mokesčius nei tie, kas uždirba vidutines pajamas. Tai šioje vietoje yra labai elementarus pasiūlymas: jeigu paveldėjai didesnės vertės nei milijonas turtą, tai nuo tos vertės virš milijono nebelieka jokių išimčių“, – „Žinių radijui“ penktadienį kalbėjo G. Paluckas.
Socialdemokrato tvirtinimu, toks mokestis būtų taikomas vos vienam procentui Lietuvos gyventojų, o už tėvų palikimą papildomai į valstybės biudžetą sumokėję milijoninio turto savininkai jaustų pasididžiavimo jausmą, mat papildomai prisideda prie valstybės išlaikymo.
„Tai jeigu virš milijono paveldėjai, tai tikrai gali sumokėti tą mokestį gyventojų pajamų mokestį ir tą valstybės išlaikymo naštą (...) 20 proc. bazinis mokestis tai papildomai daliai. Tai yra labai civilizuotas pasiūlymas, milijonierių mokestis, kuris nebūtų taikomas 99 proc. Lietuvos gyventojų. O štai tas vienas procentas galėtų jausti tą solidarumo ir pasididžiavimo jausmą“, – teigė socialdemokratas, kartu akcentuodamas, kad turtingų vaikų tėvai šio turto nenusipelnė vien dėl tėvų nuopelnų, todėl laimėjus tokią „loteriją“ būtina susimokėti papildomai.
„Ydinga mąstyti, kad tėvai yra kažką skolingi vaikams, arba vaikai kažkuo nusipelno tėvų atžvilgiu. Jeigu tėvai uždirbo pinigus ir suformavo kažkokį turtą, tai nereiškia, kad tai yra vaikų nuopelnas, todėl tu paveldėdamas visą šitą vertę – sumoki gyventojų pajamų mokestį. Čia tas pats, kas mokėti loteriją, turtingi tėvai yra loterija“,– sakė parlamentaras.
Pats G. Paluckas tvirtina nepažįstantis žmonių, kurie pirko prabangias jachtas, neturėdami papildomų pinigų sąskaitoje, todėl socialdemokratas daro prielaidą, kad šių tėvų vaikai, be vertingo turto, kartu paveldėtų ir grynųjų pinigų, už kuriuos galėtų šį mokestį sumokėti.
„Nepažįstu žmonių, kurie perka jachtas po tris milijonus ir neturi sąskaitoje pinigėlių. Suprantate, jeigu jūs jau paveldėsite, tai paveldėsite ne tik jachtą, paveldėsite, matyt, ir grynųjų pinigų tam tikrose sąskaitose“, – tvirtino G. Paluckas, kartu siūlantis tiems, kurie visgi nepaveldėjo pinigų „milijonierių mokesčiui“ sumokėti, parduoti iš tėvų paveldėtą turtą.
„Parduokit tą jachtą – turėsite pinigų krūvą“, – rekomendavo socialdemokratas.
Jis tvirtino nematantis problemos ir tuo atveju, jeigu vaikai, paveldėję istorinį dvarą iš senelių, negalėdami sumokėti šio mokesčio – privalėtų šią nuosavybę parduoti.
„Norite būti dvarininku, atitinkamai reikia turėti tinkamas pajamas“, – savo projekto teisingumu neabejojo G. Paluckas.
ELTA primena, kad paveldimo turto mokesčio įstatymo pataisos, kuriomis buvo siūloma įvesti vadinamąjį „milijonierių mokestį“, ketvirtadienį nesulaukė Seimo pritarimo, tačiau galutinai ši iniciatyva nebuvo palaidota.
Ketvirtadienį tokią Seimo nario socialdemokrato G. Palucko pateiktą iniciatyvą po pateikimo palaikė 28 Seimo nariai, 16 buvo prieš, 40 parlamentarų susilaikė. Jo galutinai atmesti Seimas nesiryžo, bet grąžino iniciatoriams tobulinti.
Projekto oponentai mano, kad siūlomas paveldėjimo apmokestinimo modelis būtų socialiai neteisingas.
Paveldėjus didesnį nei 1 mln. eurų vertės turtą, G. Paluckas siūlė nebetaikyti lengvatų ir išimčių šeimos nariams, išskyrus sutuoktinius, – toks turtas būtų apmokestinamas 20 proc. jo vertės tarifu.