respublika.lt

Favoritu vadovauti kuriamai partijai naujai laikomas S. Skvernelis, bet mesti iššūkį gali ir kiti politikai (77)

2021 spalio 18 17:19:00
Leonardas Marcinkevičius, Elta

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovams pirmadienį pranešus apie naujos politinės partijos steigimą, pagrindiniu favoritu užimti kuriamo darinio pirmininko poziciją įvardijamas frakcijos seniūnas Saulius Skvernelis. Kol kas kiti naujosios politinės jėgos kūrimo iniciatoriai neskuba siūlytis tapti galimais pretendentais į partijos vadovus. Seimo narys Tomas Tomilinas neatmeta galimybės pats pamėginti kandidatuoti į kuriamos partijos pirmininkus, tačiau pabrėžė, kad į šias pareigas gali pretenduoti ne vienas frakcijos „Vardan Lietuvos“ parlamentaras.

×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

 

„Tikrai nesakysiu „ne“, nes vieną kartą jau pasakiau ir buvau neteisus. Tikrai niekada nesakysiu „ne“. Kai atsiras pakankamas skaičius steigėjų, jeigu atsiras, man atrodo, matysime daugiau žmonių, kurie norėtų užimti vadovaujamas pozicijas“, – Eltai sakė T. Tomilinas.

Kalbėdamas apie tolesnę partijos kryptį, politikas akcentavo matąs galimybę jiems jungtis prie Europos žaliųjų partijų grupės. Pasak jo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), iš kurios pasitraukė ir T. Tomilinas, apskritai apleido žaliosios politikos idėjas.

„Čia milžiniškas potencialas. Į jaunesnį rinkėją taip pat esame orientuoti ir savo darbu, mūsų keliami klausimai dėl aplinkosaugos politikos, miškų, taromatų sistemos plėtros, daugybė mūsų pačių keliamų temų yra žaliosios krypties. Čia yra ta niša, kurią „valstiečiai“ apleido visiškai“, – mano jis.

Nors parlamentaras ir turi naujosios politinės partijos viziją, tačiau kartu pabrėžė, kad naujoji politinė jėga jokiu būdu neturėtų būti priklausoma nuo vieno lyderio.

„Mano pagrindinis credo, kad tai nėra Sauliaus Skvernelio partija, arba Tomo Tomilino partija. Tai yra Demokratų partija. Pačiame pavadinime užkoduota būtent tai, kad partija nebus asmenybinė. Daugelis prieš tai Lietuvoje buvusių partijų, deja, buvo susietos su asmenybėmis ir dėl to tvarumas, ilgaamžiškumas arba netgi nuoseklumas visą laiką kentėjo“, – tvirtino frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys.

Jis pabrėžė turįs lūkestį, kad partijos pirmininko rinkimuose konkuruotų kuo daugiau politikų.

„Frakcijos kūrime pagrindiniais vaidmenimis dalyvavo labai daug žmonių, tas pats Linas Kukuraitis, Rima Baškienė ir Rūta (Miliūtė – ELTA), ir Lukas (Savickas – ELTA). Žmonės, kurie ėmėsi iniciatyvos, net neturėdami kažkokių pareigų“, – galimus kandidatus į partijos pirmininkus įvardijo T. Tomilinas.

L. Kukuraitis: dabar svarbiau surinkti 2 tūkst. partijos steigėjų

Tuo metu prie naujosios frakcijos įkūrimo aktyviai prisidėjęs L. Kukuraitis, paklaustas, ar svarstytų apie galimybę kandidatuoti į kuriamos partijos pirmininkus, pabrėžė, kad kur kas svarbesnis uždavinys dabar – surinkti reikiamą skaičių žmonių politinei jėgai įsteigti.

„Dabar visai ne tie klausimai darbotvarkėje. Dabar reikia surinkti tuos 2 tūkst. žmonių, kurie norėtų prisidėti prie kūrimo, kurių vertybės ir idėjos panašios, kurie norėtų politiškai angažuotis, pasiūlyti kitokią politinę kultūrą Lietuvai“, – tikino L. Kukuraitis.

Pasak jo, klausimas dėl būsimo partijos lyderio šiuo metu apskritai yra nesavalaikis, kadangi daug svarbiau yra sukurti veikiantį partinį mechanizmą.

„Tikslas yra surinkti žmones, bet kartu ir sustatyti partinę struktūrą, nes man atrodo, pagrindinis dalykas, kurio mums reikia, tai sukurti gerai veikiančias procedūras“, – aiškino politikas.

Frakcijos „Vardan Lietuvos“ parlamentaras įsitikinęs, kad itin svarbu ne tik surinkti reikiamą skaičių žmonių, bet kartu užtikrinti, jog šie asmenys aktyviai įsitrauktų į partinę veiklą.

„Surinkti tik 2 tūkst. žmonių, o paskui keliolikai žmonių viską spręsti, tai būtų visiškai prieš idėją, prieš Demokratų partijos pavadinimą. Kaip dabar esame lygiaverčiai visi, taip ir norime, kad kiekvienas steigėjas toks būtų“, – mano parlamentaras, kartu pridurdamas, kad per tą laiką, kol susiburs reikiamas partijos steigėjų skaičius, išryškės ir potencialūs kandidatai į partijos lyderius.

„Per tą laiką tikrai išryškės lyderiai, kurie angažuojasi partijos reikaluose ir manau, kad bendruomenė atpažins, juos įvardins. Tada galėsime kalbėtis apie realius kandidatus“, – sakė jis.

Tačiau politikas pripažino, kad tai, jog daugelis Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių anksčiau apskritai nėra priklausę jokiai politinei partijai, kelia ir iššūkių, siekiant suformuoti stabilią partinę struktūrą.

„Čia yra ir mūsų silpnybė, nes tų kompetencijų reikia formuojant partiją, be, kita vertus, tai yra stiprybė, kad mes dar gana idealistiškai žiūrime į tą politinį darinį, kūrinį, kurį norime sukurti“, – svarstė L. Kukuraitis.

A. Butkevičius tikina neketinąs kandidatuoti į naujosios partijos pirmininko postą

Tačiau vienas iš Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ politikų, turinčių ilgametę vadovavimo politinei jėgai patirtį – Algirdas Butkevičius sako neketinąs siekti naujai kuriamos jėgos lyderio posto.

„Tikrai nekandidatuosiu į partijos pirmininkus. Aštuonerius metus buvau Socialdemokratų partijos pirmininku, tai tikriausiai vienas iš ilgiausių, geriausių laikotarpių Socialdemokratų partijos gyvenime, kai ėjau pirmininko pareigas“, – tikino A. Butkevičius.

Politikas sako ir toliau ketinąs tiesiog dirbti Seime, įsitraukti į įstatymų leidybos procesą.

„Dirbsiu Seime, apygardoje ir toliau, kaip ir seniau, aktyviai dalyvausiu tiek ruošiant įstatymų projektus, tiek svarstant, tiek dalyvaujant diskusijose“, – sakė jis.

Dar 2012 - 2016 metais pats Ministrų Kabinetui vadovavęs politikas įsitikinęs, kad kitas ekspremjeras – S. Skvernelis pukiai vadovautų naujai kuriamai partijai.

„Manau, kad labai svarbu, kas bus partijos lyderis. Tikrai, Skvernelis turi labai aukštus reitingus, didelį visuomenės pasitikėjimą. Manau, kad šiuo metu partijos pirmininku galėtų būti Saulius Skvernelis“, – sakė A. Butkevičius.

ELTA primena, kad Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai pirmadienį pranešė steigią naują politinę partiją. Pasak frakcijos seniūno S. Skvernelio, steigiama partija bus centro kairės politinė jėga, jau turinti valstybės valdymo patirties.

Rugsėjo pradžioje S. Skvernelis Martyno Mažvydo bibliotekoje pranešė apie pasitraukimą iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos ir paskelbė apie naujos frakcijos steigimą. Kartu su ekspremjeru iš „valstiečių“ frakcijos pasitraukė dar 9 nariai, o prie naujosios frakcijos prisijungė ir trys Mišrioje Seimo narių grupėje dirbę parlamentarai.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (77)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
  • ELEKTRA: Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje didėjo 21 proc. ir siekė 157,25 Eur/MWh.
  • UŽSIENIEČIAI: 72 procentais padaugėjo mūsų šalyje darbo ieškančių užsieniečių, kurie nėra Europos Sąjungos narės arba Europos laisvosios prekybos asociacijos narės piliečiai.
  • PADIDĖJO: „Carlsberg“ grupei priklausančios didžiausios šalies alaus gamybos bendrovės „Švyturys–Utenos alus“ pardavimo pajamos per šių metų devynis mėnesius, palyginti su 2020-ųjų sausiu-rugsėju, padidėjo 6% iki 150,4 mln. Eur.
  • PAJAMOS: Vilniaus šilumo tinklų pajamos augo 18 proc. ir siekė 86,7 mln. eurų.
  • ĮRANKIS: Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru, Europos žmogaus teisių fondu ir Tautinių mažumų departamentu kuria įrankį, kuris padės automatizuotai identifikuoti ir pašalinti neapykantos kalbos atvejus, pavyzdžiui, naujienų portalų komentarų skiltyse.
  • INFLIACIJA: Metinė infliacija lapkritį Lietuvoje, palyginti su atitinkamu praėjusių metų mėnesiu, pakilo iki 9,3%.
  • AKCIJA: Vokietijos policija šeštadienį nutraukė nesankcionuotą skiepijimo akciją Liubeko oro uoste, į kurią buvo susirinkę daug žmonių.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip manote, ar nesiskiepijantys nuo COVID-19 gydomi taip pat, kaip paskiepyti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +3 C

-7 +1 C

 

-2 +5 C

-6 +1 C

-4 +2 C

 

-1 +2 C

0-9 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s