Seimo Etikos ir procedūrų komisija imasi svarstyti „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ir Seimo vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus skundus dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atleidimo procedūros teisėtumo.
Trečiadienį vykusiame etikos sargų posėdyje nutarta išsamiai įsigilinti į šį klausimą ir paskirti išvadų rengėjus.
A. Nekrošiaus skunde nurodytas aplinkybes tirs ir rengs išvadas Seimo narys konservatorius Kazys Starkevičius ir „valstietė“ Aušra Papirtienė.
Išvadų projektą dėl R. Karbauskio skundo rengs Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Antanas Matulas ir jo pavaduotoja „valstietė“ Aušrinė Norkienė.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininko Antano Matulo nuomone, šiandien priimti tokį sprendimą būtų skubota. „Vakar viskas vyko skubotai, kėlė įtarimą visuomenei. Jeigu mes šiandien tą patį būtume padarę, irgi atrodytume prieš visuomenę labai kvailai“, – žurnalistams sakė A. Matulas.
Jo prognozėmis, etikos sargų verdikto šiais klausimais galima tikėtis po savaitės arba po dviejų trijų savaičių.
A. Matulo nuomone, Seime vykusi V. Pranckiečio atleidimo procedūra yra politinis žaidimas. „Iš esmės kažkokių teisinių, Statuto pažeidimų, mano manymu, nelabai ir buvo. Tiesiog buvo dvi stovyklos, kurios turėjo savo taktiką. (...) Kolega A. Nekrošius teigė, kad galbūt valdybos posėdis buvo neteisėtas, nes vyko Seimo plenarinių posėdžių metu, bet tokia praktika yra daugybė kadencijų... A. Nekrošius pats pirmininkavo plenariniam posėdžiui ir visiškai turėjo laisvę pagal Statutą padaryti pertrauką ir nueiti į valdybos posėdį. Mūsų komisija surinks papildomą medžiagą, surinks visą informaciją ir priims sprendimą už savaitės arba dviejų“, – sakė A. Matulas.
Į Seimo etikos sargus kreipęsis Seimo vicepirmininkas „valstietis“ A. Nekrošius suabejojo, ar teisėtai Seimo plenarinio posėdžio metu buvo sušauktas Seimo valdybos posėdis.
Kalbėdamas apie R. Karbauskio skundą, A. Matulas sakė, kad etikos sargai jau anksčiau yra konstatavę, kad parlamento narys gali balsuoti už darbotvarkę, kurioje bus svarstomas ir jo klausimas, bet jau klausimo svarstyme nerekomenduojama jam dalyvauti ir parlamento narys neturėtų dalyvauti.
„Tai šiuo atveju, mano žiniomis, parlamento pirmininkas dalyvavo tik tvirtinant darbotvarkę. Dėl tolesnio jo dalyvavimo sprendžiant konkrečiai jo klausimą mes kol kas tikslių duomenų neturime. Dėl to komisija priėmė sprendimą pradėti tyrimą, paskyrė išvadų rengėjus ir sprendimą priimsime už kelių savaičių“, – sakė A. Matulas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnas R. Karbauskis kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydamas įvertinti procedūrinius pažeidimus, padarytus tiek rengiant nenumatytą Seimo valdybos posėdį, tiek ir sušauktame neeiliniame plenariniame Seimo posėdyje, kuriame buvo sprendžiamas V. Pranckiečio atstatydinimo klausimas, primena ELTA.
„Jau nestebina tai, kad V. Pranckietis plenarinio posėdžio metu surengia neteisėtą Seimo valdybos posėdį – dėl šio veiksmo į Etikos ir procedūrų komisiją kreipėsi jo paties pavaduotojas. Maža to – šiame valdybos posėdyje buvo svarstomas vienintelis klausimas – dėl neeilinio Seimo plenarinio posėdžio, kuriame būtų svarstomas Seimo nutarimo projektas dėl Seimo pirmininko atleidimo iš pareigų, sušaukimo. V. Pranckietis neteisėtai sušauktame valdybos posėdyje ir balsavo priimant sprendimą sušaukti tokį posėdį, kuriame būtų sprendžiama dėl jo paties atstatydinimo. Tuo tarpu Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas draudžia asmeniui, dirbančiam valstybinėje tarnyboje, dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą. Tad toks valdybos posėdžio sušaukimas ir balsavimas pačiam dėl savęs yra neabejotinas įstatyme įtvirtintų normų ir etikos pažeidimas“, – teigia LVŽS frakcijos seniūnas R. Karbauskis.
Pasak jo, nenumatyto posėdžio metu padaryta daug procedūrinių pažeidimų: posėdžiui šališkai pirmininkavusi konservatorė Irena Degutienė atvirai ignoravo Seimo narių prašymus ir neteikė Seimui balsuoti Seimo narių siūlomų klausimų, balsus skaičiavo kitos sudėties, nei buvo Seimo patvirtinta, balsų skaičiavimo komisija. Visa tai prašoma įvertinti Seimo etikos sargų.