Higienos instituto duomenimis, 2018 metais 100 tūkst. gyventojų teko beveik 600 alkoholinės priklausomybės atvejų. Žmonių išblaivinimui sugalvota ir draudimų, ir nepigių konsultacijų paslaugų, tačiau ko reikia iš tikrųjų? Užauginti sąmoningumą.
Sprendimas - draudimai
Mūsų Vyriausybė, jau pagarsėjusi kaip draudimų Vyriausybė. Nuo ateinančio lapkričio parduotuvėse dings net vaikiškas šampanas. Tačiau lentynose vis dar puikuojasi vadinamasis „rašalas“, pigiausias vynas, kurį dažnai perka nuo alkoholio priklausomi žmonės. Ar nuo to galo sprendžiamos problemos?„Visos priemonės, mano manymu, numatytos Vyriausybės programoje yra įgyvendinamos palaipsniui, tolygiai. Šiandien dar sunku įvertinti ir paskaičiuoti jau priimtų priemonių efektyvumą, tačiau praėjus ilgesniam laikui, bus galima daryti išvadas, imtis ir kitų ribojimo priemonių“, - „Vakaro žinioms“ sakė Seimo priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė.
Psichoanalitikas prof. Albinas Bagdonas sako, jog atsparumą priklausomybėms būtina ugdyti. „Nenoriu kategoriškai sakyti, kad gerai, jog uždraustas vaikiškas šampanas, nes tai vis tiek draudimas. Geriausia yra ugdyti atsparumą, kad žmogus netaptų alkoholiku. Žinoma, visko draudimais neišspręsi, nes draudžiamas vaisius yra saldus, - sako jis. - Žmogus alkoholį vartojo, dar kol buvo „beždžionė“, kitaip sakant, ikižmogiškoje stadijoje. Iš alkoholio kvapo buvo nustatoma, ar vaisius prinokęs, ar ne. Vaisiuose būdavo alkoholio, todėl jis atsirado apykaitos sistemoje.“ Psichoanalitikas akcentuoja, kad žmogus turi savarankiškai reguliuoti savo gyvenimą ir būti sąmoningas. „Psichologai dabar labai kalba apie vadinamas vykdomąsias smegenų funkcijas, gebėjimą save sustabdyti nuo neigiamų potraukių, nuo netinkamų veiksmų“, - teigė jis.
Projektui - 84 tūkst. eurų
2018 metais buvo patvirtinti pirmieji teisės aktai, susiję su priklausomybės konsultavimo paslaugų teikimu. Šiuo metu priklausomybės konsultavimo paslaugos yra teikiamos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Marijampolėje, taip pat Kauno, Vilkaviškio, Anykščių bei Pakruojo rajonuose. Šiais metais tokias paslaugas planuojama teikti dar šešiose savivaldybėse - Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat Tauragės, Švenčionių, Vilniaus bei Klaipėdos rajonuose. Šiose savivaldybėse paslaugos teikiamos iš projekto, kuris yra finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo. Projektui skirta 84 tūkst. eurų.
Tokia paslauga žmonės gali naudotis be gydytojo siuntimo, tai nėra gydymas, tik konsultavimas, nukreipimas į reikalingas ir tinkamas įstaigas. „Šiandien matome labai aktyviai ir netgi pavyzdingai šiuo klausimu dirbančių savivaldybių, tikėtina, kad iki metų galo ši paslauga jau bus teikiama visose Lietuvos savivaldybėse“, - teigė L.Matkevičienė.
Šiandien Lietuvoje paruošti 74 priklausomybės ligų konsultantai, o paslaugas teikia 40, todėl, pasak Seimo narės, skubiai reikia spręsti jų priskyrimo ir įdarbinimo klausimą, taip pat iš anksto numatyti mokymams skirtus centrus.
Tiesa, per dvejus metus tokiomis konsultacijomis pasinaudojo 2 tūkst. asmenų. Paklausta, kiek žmonių pasveiko gavę tokias paslaugas, L.Matkevičienė tikino, kad kol kas nėra pakankamai duomenų, kurie leistų daryti išvadas apie priklausomybės konsultavimo paslaugų teikimo efektyvumą Lietuvoje.
Skaičiai
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2018 m. vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui teko 11,2 litro suvartoto absoliutaus alkoholio. Kasmet Lietuvoje oficialiai fiksuojama iki 10-ies vaikų, kurie priklausomi nuo alkoholio, toksinių, narkotinių medžiagų.