Europai diskutuojant apie branduolinio „skėčio“ idėją, kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina nepasiduoti Rusijos gąsdinimams branduoliniu ginklu. Pasak jos, ši atgrasymo priemonė jau pasenusi.
„Tas atgrasymas – jau pasenusi doktrina. Branduolinio atgrasymo veiksmingumas buvo veiksmingas po Antrojo pasaulinio karo, Šaltojo karo metu, bet ne dabar. Dabar yra daug kitokių grėsmių ir kitokių formų grėsmių, kurios yra pavojingesnės negu branduolinis ginklas“, – pirmadienį žurnalistams Vilniuje teigė D. Grybauskaitė.
„Nereikia gąsdintis ir nereikia kreipti dėmesio. Čia yra pasenusi priemonė, ko jos bijoti? Čia rusai patys bijo branduolinio ginklo, tai tegul ir gąsdinasi. Joks skėtis nepadės, nes dabar visai kiti ginklai, visai kitoks karo pobūdis. Branduolinis ginklas jau nieko neišgąsdins“, – akcentavo ji.
ELTA primena, kad kovą Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas kreipėsi į gyventojus, siekdamas užtikrinti prancūzus dėl jų šalies ir Europos saugumo.
Politikas kalbėjo apie tai, kad Europa turi sugebėti geriau apsiginti ir labiau apsiginkluoti, taip pat sakė, kad žada tartis su sąjungininkėmis Europoje, kad Prancūzijos turimi branduoliniai ginklai veiktų kaip atgrasymo priemonė ir gintų žemyną nuo Rusijos grėsmės.
Prancūzijos lyderio iniciatyvą Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sutiko palankiai, teigdamas, jog branduolinis „skėtis“ veiktų kaip labai rimta atgrasymo priemonė.
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis tikino, kad apie E. Macrono siūlymą reikia diskutuoti, nes tai potencialiai sustiprintų Lietuvos saugumą.
Visgi, premjeras Gintautas Paluckas pareiškė, kad šis „pasiūlymas dar labai žalias“. Tuo metu „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis tikino kategoriškai pasisakantis prieš šią idėją.
Prancūzija yra vienintelė branduolinė valstybė ES.
Jungtinėms Amerikos Valstijoms (JAV) svarstant dėl karinio kontingento dydžio ir išdėstymo Europoje, branduoliniai pajėgumai būtų judinami paskutinėje vietoje, gegužės pradžioje interviu portalui lrt.lt teigė prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Deividas Matulionis. Pasak jo, Vašingtone šiuo metu kalbama apie didesnę branduolinio ir konvencinio atgrasymo darną.