respublika.lt

Dėl privalomojo darbuotojų testavimo – Seimo „darbiečių“ kreipimasis į Konstitucinį Teismą (7)

2021 balandžio 09 11:00:00
Jadvyga Bieliavska, Elta

Seimo narys Aidas Gedvilas, įpareigotas Darbo partijos frakcijos, parengė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl kovo 23 d. priimtų Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimų, įteisinančių privalomąjį darbuotojų testavimą ir įpareigojančių darbdavius nušalinti testuotis nesutinkantį darbuotoją nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio.

×
nuotr. 1 nuotr.
Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna. Eltos nuotr.

 

Seimo narys mano, kad tokie dirbančiųjų teisių apribojimai pažeidžia tris Lietuvos Konstitucijos straipsnius: 18, 29 ir 48.

„Parengiau kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, paragintas rinkėjų ir gavęs frakcijos pritarimą. Žmonėms kyla klausimų ir abejonių, ar skuboti Seimo sprendimai, neatsižvelgus į jų nuomonę, tinkamai neišdiskutavus problemų ir neišanalizavus situacijos, atitinka pagrindinį šalies teisės aktą", - teigia A. Gedvilas.

„Mes negalime palaikyti neišdiskutuotų sprendimų, ribojančių žmogaus laisves ir prigimtines teises. Ir, svarbiausia, prieštaraujančių pamatiniam šalies įstatymui - Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Mūsų valdantieji sukuria precedentą, kuriuo paminami konstitucinės demokratijos principai. Dėl šios priežasties ir inicijavome kreipimąsi į Konstitucinį Teismą", - sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna.

Parengtame kreipimesi, be kita ko, yra nurodoma, kad Konstitucijos 29 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog „Įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams visi asmenys lygūs." Visų asmenų lygybės įstatymui principas - demokratinės visuomenės pagrindas. Konstitucijos nuostata „įstatymui visi asmenys lygūs" reikalauja, kad šalies teisėje būtų įtvirtintos pagrindinės teisės ir pareigos kiekvienam asmeniui lygiai su kitais, be jokių išimčių. Taip pat pabrėžiama, kad Konstitucijos 48 straipsnyje nustatyta, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostata „Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą" suponuoja valstybės, įstatymų leidėjo pareigą sudaryti teisines prielaidas įgyvendinti šią teisę.

Kaip nurodoma  nutarimo projekte dėl kreipimosi į KT,  Konstitucinio Teismo doktrinoje yra išaiškinta, kad Lietuvoje nėra deleguotosios įstatymų leidybos, todėl Seimas - įstatymų leidėjas negali pavesti Vyriausybei ar kitoms institucijoms poįstatyminiais aktais reguliuoti tų visuomeninių santykių, kurie pagal Konstituciją turi būti reguliuojami įstatymais.

Kreipimesi į KT pažymima, kad įstatymo nuostata, kurioje nurodoma,  kad „darbuotojas, atsisakęs nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, <...> perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jam leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę, o jeigu tokių galimybių nėra, nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio <...>", galimai varžo asmens teisę  laisvai pasirinkti darbą, kuris siejamas su asmens gebėjimais, išsilavinimu ir kt. savybėmis.

„Šiuo reguliavimu įstatymų leidėjas nesuteikia darbuotojui galimybės laisvai pasirinkti darbą, nesuteikia jam pasirinkimo alternatyvos, o nurodo, kad „darbuotojas skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę", tokiu būdu neįvertinant, ar darbuotojas galės dirbti tą darbą pagal savo gebėjimus ir pan.", - sakoma nutarimo projekte dėl kreipimosi  į KT.

Jame pažymima, kad iš Konstitucijos kylanti žmogaus teisė į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas nepaneigia ir kiekvieno darbuotojo pareigos laikytis saugos darbe reikalavimų, todėl nėra aišku, kodėl įstatymų leidėjas nutarė išskirti tam tikras asmenų grupes pagal profesinį kriterijų ir taikyti jiems privalomą sveikatos tikrinimą dėl užkrečiamų ligų.

„Konstitucijos nuostata, pagal kurią kiekvienas žmogus turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, suponuoja ir valstybės pareigą nustatyti teisinį reguliavimą, pagal kurį būtų sudarytos teisinės prielaidos įgyvendinti šią teisę. Tai darydama valstybė kartu privalo nustatyti ir veiksmingus šios konstitucinės teisės įgyvendinimo kontrolės mechanizmus, o nepavesti šiuos mechanizmus kurti poįstatyminiais teisės aktais, kurie suvaržo asmenų konstitucines teises", - sakoma dokumento projekte.

„Iš karto po Seimo rinkimų Lietuva gyvena pašėlusiu ritmu. Nieko neaiškinant ir nekomunikuojant žaibo greitumu imtasi ribojimų, draudimų, bausmių ir pan. Natūralu, kad skubant galima pridaryti daug lemtingų klaidų, ribojančių žmonių teises, todėl šis mano kreipimasis taps tarsi lakmuso popierėliu valdantiesiems, norint pasitikrinti, ar jų sprendimai yra teisėti ir neprieštarauja laisvos ir demokratinės valstybės principams. Todėl tikiuosi tiek Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, tiek premjerės Ingridos Šimonytės palaikymo, tiek visų frakcijų lyderių parašų, nes šis kreipimasis susijęs su pamatinėmis žmonių teisėmis ir laisvėmis", - sako Seimo narys A. Gedvilas.

Parlamentaras pabrėžia, kad šiuo kreipimusi jis nebando paneigti COVID-19 keliamos grėsmės, tačiau jis laikosi nuomonės, kad konstitucinė valstybė negali remtis ir propaguoti prievartinių priemonių, o žmogaus apsisprendimo laisvė negali būti varžoma.

„Visi mes turime savo nuomonę apie taikomas priemones kovoje su koronavirusu. Laikas parodė, kad dalis šių priemonių buvo neefektyvios ir nepagrįstos, kaip, pavyzdžiui, prievolė nešioti kaukes lauke ar judėjimo apribojimai tarp savivaldybių. Iš tiesų - kai kurios tebetaikomos priemonės yra prieštaringos tiek efektyvumo, tiek teisėtumo prasme. Akivaizdu, kad šiuo metu efektyviausia priemonė kovoje su koronavirusu - testavimas ir vakcinavimas, tačiau taip pat matome, kad mokslas nestovi vietoje, atsiranda naujų vakcinų, testavimo būdų, atsiskleidžiamas šalutinis kai kurių vakcinų sukeliamas poveikis. Todėl valstybė negali prievartiniu būdų versti žmonių testuotis ir skiepytis, o nesutinkančius - bausti nušalinimu nuo darbo. Tai yra totalitarinės valstybės pradžia, o demokratinėje valstybėje kiekvienam žmogui turi būti garantuota apsisprendimo laisvė", - sako Seimo narys A. Gedvilas.

Teisę kreiptis į Konstitucinį Teismą su prašymu ištirti Seimo priimto teisės akto konstitucingumą turi ne mažesnė kaip 1/5 visų Seimo narių grupė, t.y. 29 Seimo nariai.

Seimo narys A. Gedvilas tikisi, kad penktadienį Darbo partijos frakcijos įregistruotą nutarimo projektą dėl kreipimosi į KT  palaikys tiek opozicijos, tiek valdančiosios koalicijos nariai.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
  • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
  • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
  • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +6 C

0 +6 C

 

+7 +13 C

+5 +10 C

+10 +14 C

 

+18 +20 C

0-5 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos