respublika.lt

Cenzūruoti partizanai

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 26 10:05:52, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 9 nuotr.
Cenzūruoti partizanai. Arūno Bernacko koliažas

Kryžkalnyje iškilmingai atidengtas memorialas žuvusiems partizanams turėjo tapti gražiu pagarbos ženklu už Lietuvos laisvę kovojusiems ir gyvybę atidavusiems žmonėms. Deja, paaiškėjo, kad ne visų partizanų pavardės turi teisę atsidurti memoriale. Kurie yra išrinktieji, o kurie net po mirties neverti pagarbos - sprendžia saujelė žmonių.

 

Atidengiant paminklą Kryžkalnyje, buvo skelbiama, kad ant jo pakaks vietos maždaug 20-čiai tūkst. žuvusių ir nukankintų partizanų pavardžių. Tačiau ant paminklo iškalta viso labo 11 tūkst. Kitose vietose iškalti užrašai - „nežinomas partizanas". Teisinamasi, esą tam, kad būtų perkeltos visos pavardės, pritrūko laiko. Tačiau aiškėja, kad tai gali būti tiesiog cenzūra - ant paminklo vietos neatsirado partizanams, įtariamiems ar priskiriamiems prie dalyvavusių holokauste.

Kaip „Vakaro žinioms" sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius Adas Jakubauskas, dalies partizanų pavardės tikrai nebuvo iškaltos paminkle. „Kaip nežinomi paskelbti todėl, kad apie juos nėra išsamios informacijos arba informacija prieštaringa. Toks buvo priimtas sprendimas. Ypatingasis archyvas sudarytas iš tiek bylų, kad visos jos sudaro 17,5 km. Ten informacijos ieškojimas kartais prilygsta adatos ieškojimui šieno kupetoje", - sakė direktorius.

Memorialo projektą koordinavusi Centro istorinių tyrimų programų skyriaus vedėja Ramona Staveckaitė-Notari „Vakaro žinioms" patvirtino, kad neva prieštaringai vertinamų partizanų asmenybių memoriale nebus: „Nežinomas partizanas" reiškia, kad rasta informacija, jog partizanas žuvo kažkokioje vietoje, bet jo tapatybė nebuvo nustatyta.

Visuomet tikrinama, ar partizanas nedalyvavo nusikaltimuose prieš žmogiškumą. Tokie partizanai į sąrašą neįtraukiami, nesvarbu, ar jie buvo žuvę, ar mirė įkalinti. Tokį bendrą sprendimą priėmė centras, paminklo autoriai ir Vyriausybė.

Jeigu per klaidą bus įtraukti ir tokie, kurie dalyvavo nusikaltimuose prieš žmogiškumą, tuomet tokios plokštelės bus pašalintos. Kiek tokių žmonių gali būti, nežinome."

Specialistė neslepia kad tokia situacija susiklostė dėl per didelės skubos memorialą atidengti dar iki rinkimų. „Teikėme pavardžių sąrašą, o autoriai, ko gero, nespėjo visų pateiktų pavardžių iškalti fiziškai. Memorialo atidarymas buvo paankstintas dėl mums visiems žinomos priežasties - rinkimų. Bet kiekvienais metais sąrašas bus atnaujinamas. Ir mano šeimos žmonių nespėjo iškalti", - sakė R.Staveckaitė-Notari.

Tačiau prie memorialo nėra informacijos apie tai. Žmonės, apsilankę memoriale ir neradę ten savo artimo giminaičio pavardės, taip ir nesužinos, kad ateityje jo pavardė memoriale dar gali atsirasti.

Už projektą atsakingas Raseinių rajono Architektūros ir teritorijų planavimo vyriausiasis specialistas Gintas Brazas „Vakaro žinias" patikino, kad ant paminklo perkeltos visos pavardės, kurias savivaldybei pateikė centras: „Išgraviruota tiek pavardžių, kiek jų buvo gauta iš Genocido centro. O jeigu atsiras naujų patikslinimų, pagal poreikį bus sprendžiama, kartą per metus ar dažniau, pavardes patikslinti ir iškalti naujose stelose."

Tačiau Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narys Povilas Urbšys tikina, kad memoriale net ir žinomi partizanai neatsiras. „Aš pats dalyvavau diskusijose Seime, kai vasarą buvo svarstoma, ką daryti su šiais 9 tūkst. pavardžių. Problema buvo įvardyta, kad nežinia, ar tarp tų pavardžių nebus tokių, kurie galėjo būti susiję su holokaustu.

Šita problema žinoma nuo seno. Buvo netgi siūlyta iš viso pavardžių nerašyti. Galiausiai buvo apsispręsta dėl 11 tūkst. pavardžių, o kitas nutarta tikslinti. Nors kai partizanai buvo žudomi, visi jie buvo įvardinami. Kodėl dabar nesugebame nustatyti jų asmenybių? Ką galvoti artimiesiems, kurių giminaičiai žuvo pasipriešinime, bet jų pavardžių memoriale nėra? Manau, nauja centro vadovybė per trumpiausią laiką turėtų padaryti viską, kad likę 9 tūkst., kritę už Lietuvos laisvę, būtų pagerbti deramai - memoriale", - sako P.Urbšys.

Buvusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Teresė Burauskaitė „Vakaro žinioms" patvirtino, kad Vyriausybė buvo nurodžiusi, jog į memorialą nepatektų partizanai su prieštaringa patirtimi: „Pradedant darbą mums buvo pasakyta, kad nebūtų partizanų biografijose tokių faktų, dėl kurių galėtų mūsų oponentai „prisikabinti". Mes taip ir darėme. Esame tik vykdytojai. Bet jūs turbūt teisi dėl visų įamžinimo memoriale. Jeigu partizanas žuvo, tai rašant jo biografiją, galima paminėti faktus apie dalyvavimą holokauste ar kt. Niekas nesako, kad visi partizanai šventi. Taip nebūna jokiame judėjime.

Bet 9 tūkst. yra kaip nežinomi ne dėl to. Yra toks 1953 m. Rusijos imperijos dokumentas, kuriame rašoma, kad banditų ir jų rėmėjų Lietuvoje likviduota 20,5 tūkst. Tačiau įvardinta tik apie 11 tūkst. Todėl aš pati siūliau ant memorialo iš viso nerašyti pavardžių. Tačiau mano siūlymo Vyriausybė nepriėmė. Dabar renkame informaciją ir tiksliname pavardes. Manau, lapkričio mėnesį bus paskelbtas sąrašo papildymas ir pavardžių iš viso bus apie 15-16 tūkst."

Tiesa, egzistuoja toks 2002 m. Vyriausybės nutarimas, kuriame prie Bendrųjų nuostatų minimas Lietuvos Respublikos prezidento 1995 m. vasario 22 d. dekretas Nr. 552 „Dėl asmenų, represuotų už pasipriešinimą okupaciniams režimams, sąrašo sudarymo ir jų atminimo įamžinimo". Vadinasi, poreikis sudaryti pasipriešinime dalyvavusių partizanų sąrašą buvo numatytas dar 1995 m., tačiau taip ir neįgyvendintas iki šiol. Kiek metų tam dar reikės?

Situaciją komentuoja Panevėžio vyskupas emeritas Jonas KAUNECKAS:

Atidengimo iškilmėse sakiau pamokslą ir dar ilgokai pabuvau ten po renginio. Buvo žmonių, kurie dejavo neradę savo brolių ar tėvų pavardžių ant memorialo. Iš pradžių nė nesupratau, kodėl dalis partizanų nežinomi, kol vienas istorikas nepasakė, kad neįmanoma jų nežinoti. Nes tarybiniai organai registravo kiekvieną nužudytą partizaną. Archyve galima rasti visas pavardes.

Jeigu toks sprendimas buvo priimtas dėl prieštaringų biografijos faktų, tai yra tikra neteisybė. Memorialas sukurtas partizanams, kurie žuvo arba buvo nukankinti. Net jeigu kažkas iš jų ir buvo kada mums šiandien nepriimtiną žodį pasakęs, tai jo žuvimo fakto nepakeičia.

Tai, kad šie partizanai paminėti kaip „nežinomi", manau, yra nusikaltimas ir visuomenės klaidinimas. Kai žinai žmonių pavardes, rašyti „nežinomas partizanas" yra tikras melas. Gal tada reikėjo rašyti „nenorime skelbti pavardės".

Jeigu nežinomais jie buvo paversti dėl to, kad kažkas kažką pasakė prieš žydus, tai tikrai nebuvo tokia didelė dalis partizanų. Neturėjo jie tam galimybių, miškuose kovodami ir gyvybes atiduodami. Kai kurie išėjo labai anksti.

Nesąžininga, kai kažkas prisiima teisę nuspręsti, kurie verti čia būti, o kurie - ne. Net jei ir yra kažkokia informacija bylose, tai mes visi žinome, kaip tos bylos buvo daromos.

Neseniai varčiau vyskupo Vincento Borisevičiaus, kuris buvo nuteistas sušaudyti, bylą. 1989 m. dar tarybiniai prokurorai reabilitavo jį ir pripažino, kad jis sušaudytas neteisėtai. Tad tik teismai gali nuspręsti, kurie nusikalto žmogiškumui, jeigu tokių buvo. Bet tada paminklas turi būti skirtas ne nužudytiems partizanas, o partizanams didvyriams. Tą reikia žmonėms garsiai pasakyti. Nes atsiras tokių, kurie memoriale neras sau artimų žmonių ir nežinos, kodėl. Vėl naudojamasi žydų korta, kad sukiršintų visuomenę ir pasėtų nepasitikėjimo jausmą.

Tai primena buvusius KGB rūmus, ant kurių sienos iškaltos čia nukankintų žmonių pavardės. Vilniaus merui ir kitiems buvo kilusi mintis, kad kai kurias pavardes reikėtų išbraukti. Pavyzdžiui, Jono Noreikos-Generolo Vėtros. Esą jie nesipriešino žydų naikinimui. Bet palaukite, čia surašyti žmonės, kurie nužudyti tame kalėjime. Nesvarbu, ar jie kažką pasakė, ar padarė, tai nenuneigia jų nužudymo fakto.

Taip ir partizanų memoriale, pavardės surašytos ne už nuopelnus, o patvirtinant faktą, kad šie žmonės buvo nužudyti. Nebandoma pasakyti, kad jie visi didvyriai, gal kuris kada ir ne visai didvyriškai pasielgė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s