respublika.lt

CEDAW: deklaraciją dėl Stambulo konvencijos pasirašę parlamentarai buvo suklaidinti (2)

2018 kovo 23 13:18:56
Eleonora Budzinauskienė

Jungtinių Tautų konvencijos dėl visų formų diskriminacijos prieš moteris panaikinimo (CEDAW konvencijos) komiteto pirmininkė prof. Dalia Leinartė sako, kad kai kurie 76 Seimo narių kovo 12 d. pasirašytos deklaracijos „Dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo” punktai neatitinka tiesos. Komiteto pirmininkė pažymi, kad šie punktai suklaidino Seimo narius ir, tikėtina, nulėmė jų sprendimą pasirašyti Deklaraciją bei stabdyti labai reikšmingo Lietuvai tarptautinio dokumento priėmimą, kuris iš esmės spręstų smurto prieš moteris Lietuvoje problemas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Dalia Leinartė. Eltos nuotr.

 

Pateiktoje Seimo nariams pasirašyti Deklaracijoje klaidingai teigiama, kad Europos Tarybos konvencija dėl prevencijos ir kovos su smurtu prieš moteris (dar vadinama Stambulo konvencija) neva dubliuoja JT CEDAW konvencijos principus ir todėl nėra prasmės ratifikuoti dar vieną, t.y. Stambulo konvenciją.

Nepriklausoma ekspertė pažymi, kad 1979 m. priimtoje CEDAW konvencijoje apskritai nėra specialaus straipsnio, skirto smurtui prieš moteris. Smurto prieš moteris tema priskiriama CEDAW konvencijos 5 straipsniui, kuris kalba apie neigiamų stereotipų žalą visuomenėje. Atitinkamai, 2014 m. CEDAW rekomendacijose Lietuvai smurto temai buvo skirti du pastebėjimai ir dvi išplėstinės rekomendacijas, nes CEDAW komitetas didžiausią dėmesį skiria kitoms moterų diskriminavimo sritims. Tuo metu Stambulo konvencijos įgyvendinimą prižiūrintis GREVIO komitetas šalims narėms įsipareigoja pateikti mokslinį-praktinį padėties vertinimą ir išsamias rekomendacijas. Pavyzdžiui, GREVIO ataskaitą Austrijai sudaro profesionaliai parengta 62 lapų studija, kuri Austrijos politikams, pilietinei visuomenei, teismams, policijai tapo vadovu kovoje su smurtu. Kiekvieno dialogo su šalimis narėmis metu CEDAW komitetas ragina ratifikuoti Stambulo konvenciją, kurią jau priėmė 28 valstybės.

D. Leinartė pažymi, kad pateiktoje Seimo nariams pasirašyti Deklaracijoje taip pat klaidingai ir pavojingai teigiama, kad Stambulo konvencijos tekste yra sąvoka „socialinė lytis”.

„Atsakingai pareiškiu, kad sąvokos „socialinė lytis” Stambulo konvencijos tekste nėra. Sąvokos „socialinė lytis” nėra nei CEDAW konvencijoje, nei apskritai jokiame kitame tarptautiniame ar regioniniame dokumente. Toks terminas neegzistuoja jokioje solidžioje akademinėje literatūroje. Sąvoka „gender” iš anglų kalbos į lietuvių kalbą verčiama „lytimi”, taip pat kaip „gender equality” verčiama „lyčių lygybė”, o ne „socialinių lyčių lygybė”. Lietuvos Respublikos Konstitucijos (jos vertimo į anglų kalbą) 29 straipsnis draudžia būtent šią diskriminaciją dėl lyties („on the grounds of gender”). Manipuliuojant „gender” (lyties) sąvoka yra pavojingai kvestionuojama Lietuvos visuomenės kova už lyčių lygybę ir moterų teises, visų mūsų kova su fiziniu, seksualiniu, ekonominiu ir psichologiniu smurtu prieš moteris, vaikus ir vyrus“, - sakoma D.Leinartės pareiškime.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio inicijuotai peticijai 76 parašus iš skirtingų frakcijų narių surinko Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas ir Užsienio reikalų komiteto narys Mindaugas Puidokas. Deklaraciją pasirašė 42 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai, 19 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narių, visi 8 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai priklausantys Seimo nariai, 6 frakcijos Tvarka ir teisingumas nariai ir vienas Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys, primena ELTA.

Deklaracijoje pritariama kovai su smurtu pažymint, kad smurtas prieš moteris yra ir nusikaltimas, ir grubus žmogaus teisių pažeidimas, kuris neturėtų būti toleruojamas visuomenėje. Kartu atkreipiamas dėmesys, kad iš esmės visos konvencijos nuostatos, kurios skirtos moters apsaugai nuo smurto, jau yra tapusios Lietuvos nacionalinės teisės dalimi.

Vienintelė naujovė, kurią konvencija atneštų į nacionalinę teisę - socialinės lyties (angl. „gender“) sąvoka. Keliamos abejonės, kad šios sąvokos įteisinimas vestų prie netradicinės seksualinės orientacijos asmenų santuokų įteisinimo ir leidimo jiems įsivaikinti vaikus. Tai yra visiškai nesuderinama su LVŽS remiama tradicinės šeimos samprata, šeimos politika, vertybėmis ir rinkimų programa. Sociologinės apklausos ir susitikimuose su LVŽS politikais išreikštos nuomonės rodo, kad tam nepritaria ir dauguma šalies gyventojų.

Deklaracijoje taip pat pabrėžiama, kad bandymai keisti „socialinės lyties“ sąvokos vertimą į lietuvių kalbą, kurie yra stebimi atskirų ministerijų lygmeniu, nekeis šios sąvokos aiškinimo tarptautinės teisės prasme, nes oficialus Stambulo konvencijos tekstas yra anglų ir prancūzų kalbomis - tai labai aiškiai nurodo Vienos konvencijos 33 straipsnis, apibrėžiantis tarptautinių sutarčių aiškinimo taisykles.

Konvencijoje vartojama „gender“ sąvoka ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse vertinama prieštaringai. Diskusijos ypač paaštrėjo pastaruoju metu. Daugėja ir valstybių narių pareiškimų, kad, siekdamos išvengti dviprasmiškos situacijos su „gender“ sąvoka, jos neratifikuos Stambulo konvencijos. Pastaruoju metu Bulgarijos ir Slovakijos premjerai paskelbė pareiškimus apie atsisakymą ratifikuoti konvenciją, Kroatijoje ir Vengrijoje ratifikavimo klausimo svarstymas atidėtas, didelės diskusijos vyksta ir Latvijoje. Stambulo konvencijos dar nėra ratifikavusios 18 ją pasirašiusių Europos Tarybos narių, tarp kurių yra ir Jungtinė Karalystė, Liuksemburgas, Airija, Islandija, Graikija bei Čekija.

„Dėl to esame įsitikinę, kad Stambulo konvencijos ratifikavimas nėra tikslingas ir šia deklaracija raginame Lietuvos Vyriausybę nebetęsti konvencijos ratifikavimo procedūros, o daugiau dėmesio skirti teisės aktų tobulinimui, gerinant moterų apsaugos nuo smurto sistemą ir užtikrinant pagalbą visoms smurtą patyrusioms moterims“, - pabrėžia Seimo narys M. Puidokas.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +19 C

+12 +22 C

 

+17 +23 C

+22 +28 C

+26 +31 C

 

+27 +29 C

0-4 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos