Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad buvusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas, įpareigojančias laikytis „atvėsimo“ laikotarpio.
Išgirdusi sprendimą A. Pitrėnienė teigė, kad jį būtinai apskųs teismui. Ji teigė kategoriškai nesutinkanti su tokiu etikos sargų sprendimu.
„Aš manau, kad sprendimas yra neteisingas. Įtariu, kad kažkam tokio sprendimo tiesiog reikėjo. Jokių įstatymų nepažeidžiau, nes nepretendavau į jokias vadovo pareigas. Dėl patalpų skyrimo lapkričio mėnesį negalėjau pasielgti kitaip - negi jūs norėtumėte, kad tokio dydžio patalpos būtų privatizuotos? Žmogus turi kažkur dirbti, todėl tiesiog dirbau švietimo sektoriuje. Jokių kitų sąsajų čia neturiu, todėl sprendimą skųsiu ir tikiuosi, kad jis bus pakeistas“, - sakė A. Pitrėnienė.
Valstybinėje tarnyboje dirbusiam asmeniui draudžiama metus eiti pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo ir kontrolės srityse, jei per pastaruosius savo darbo metus asmuo prižiūrėjo, kontroliavo ar tiesiogiai dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant palankius šiai įmonei ar jos kontroliuojamai įmonei sprendimus.
Tyrimą VTEK atliko savo iniciatyva, remdamasi balandžio mėnesį žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija. Tyrimo metu nustatyta, kad praėjusių metų rugpjūtį bei rugsėjį VšĮ „Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras“ (KMPMC) direktorė Laimutė Anužienė kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM), prašydama panaudos pagrindu suteikti patalpas Palangoje KMPMC Kurorto verslo skyriui. ŠMM parengė atitinkamą nutarimo projektą, kuris buvo pateiktas Vyriausybei. Teikimą pasirašė tuometė ministrė A. Pitrėnienė. Darbą bebaigianti Vyriausybė projektą apsvarstė ir priėmė lapkritį, viename iš paskutiniųjų posėdžių. Klausimo pranešėja buvo A. Pitrėnienė. Kartu su tuomečiu Premjeru ji taip pat pasirašė ir jau priimtą nutarimą, kuriuo dešimčiai metų panaudos teise KMPMC buvo skirtos beveik tūkstančio kvadratinių metrų patalpos Palangoje.
Šių metų sausį L. Anužienei jos pavaldinė perdavė A. Pitrėnienės prašymą įsidarbinti KMPMC. Vasario viduryje A. Pitrėnienė buvo priimta dirbti sektoriaus vadove Palangoje esančiame KMPMC Kurorto verslo skyriuje, - praėjus vos porai mėnesių po to, kai nutrūko jos, kaip švietimo ir mokslo ministrės, įgaliojimai. Kilus visuomenės susidomėjimui, balandžio pradžioje A. Pitrėnienė pasiprašė būti atleista. A. Pitrėnienės KMPMC vykdytos pareigos bei jų pobūdis, remiantis pareiginiais nuostatais, rodo ją de jure turėjus administracinius (kontrolės) įgaliojimus.
VTEK vertinimu, buvusios švietimo ir mokslo ministrės dalyvavimas patalpų suteikimo KMPMC procese, šios įmonės veiklos kontrolės įgyvendinimas per jai pavaldžią viceministrę, o po to įsidarbinimas šio centro skyriaus sektoriaus vadove, nepraėjus metams nuo valstybinės tarnybos pabaigos, atitinka Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme nurodyto draudimo sudėtį. VTEK nuomone, toks elgesys menkina visuomenės pasitikėjimą valstybine tarnyba ir joje dirbančių asmenų priimamais sprendimais.
Buvusi švietimo ir mokslo ministrė šiuo metu teigia esanti bedarbė.
VTEK svarstys buvusios ministrės A.Pitrėnienės elgesį
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins, ar buvusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų.
Tyrimą VTEK atliko savo iniciatyva, remdamasi balandį žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija, kad A. Pitrėnienė šių metų vasarį įsidarbino Palangoje esančio VšĮ „Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras“ (KMPMC) Kurorto verslo skyriaus sektoriaus vadove. Taip pat esą pernai lapkritį, galimai jos teikimu, Vyriausybė panaudos teisėmis KMPMC skyrė beveik 1 tūkst. kv. m patalpas Palangoje, o Švietimo ir mokslo ministerijoje buvo gautas KMPMC prašymas skirti finansavimą Vilniaus Didžiojoje gatvėje esančių patalpų rekonstravimui, jas pritaikant KMPMC reikmėms.
Tyrimo metu aiškintasi, ar A. Pitrėnienės elgesys neprieštarauja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nustatytam „atvėsimo laikotarpiui“. Valstybinėje tarnyboje dirbusiam asmeniui draudžiama metus eiti pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo ir kontrolės srityse, jei per pastaruosius darbo metus asmuo prižiūrėjo, kontroliavo ar tiesiogiai dalyvavo rengiant, svarstant ar priimant palankius šiai įmonei ar jos kontroliuojamai įmonei sprendimus.
VTEK nepritarė 10 tyrimų dėl urėdijų darbuotojų išvadoms ir grąžino tikslinti
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pritarė Generalinės miškų urėdijos (GMU) bei kelių urėdijų atliktų tarnybinių patikrinimų išvadoms dėl 28 darbuotojų urėdijose veiklos. Dešimčiai iš jų buvo konstatuoti pažeidimai, devyniais atvejais pažeidimų neaptikta.
Tyrimų metu nustatyta, kad privačių interesų deklaravimo tvarkos ir terminų nesilaikė trys urėdijų darbuotojai: Robertas Kaselis (Kaunas), Kazys Vutencas ir Zigmas Guoga (Kėdainiai). Reikalavimo vengti interesų konflikto, o jam kilus - nusišalinti nesilaikė septyni urėdai: Sigitas Kinderis (Anykščiai), Romanas Gaudiešius (Biržai), Robertas Judickas (Prienai), Juozas Eismontas (Radviliškis), Arvydas Strazdas (Valkininkai), Kęstutis Šakūnas (Dubrava) ir Stasys Pališkis (Šiauliai). Šie asmenų elgesio įvertinimai, VTEK požiūriu, atitinka Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas.
Išanalizavusi gautus dokumentus, dešimties tyrimų išvadoms VTEK nepritarė ir sugrąžino tikslinti arba pakartoti tyrimus.
Atlikusi patikrinimą, kaip privačius interesus deklaruoja miškų urėdijų darbuotojai, gegužę VTEK pavedė GMU ir kelioms urėdijoms įvertinti urėdų bei kitų urėdijų darbuotojų veiksmus pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas.
VTEK tikrins tyrimų išvadas dėl urėdijų darbuotojų elgesio
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nagrinės Generalinės miškų urėdijos (GMU) bei kelių urėdijų atliktų tarnybinių patikrinimų išvadas dėl 26 darbuotojų urėdijose veiklos. Išanalizavusi gautus dokumentus, VTEK spręs, ar pateikti asmenų elgesio įvertinimai atitinka Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas.
Atlikusi patikrinimą, kaip privačius interesus deklaruoja miškų urėdijų darbuotojai, gegužę VTEK pavedė GMU ir kelioms urėdijoms įvertinti urėdų bei kitų urėdijų darbuotojų veiksmus pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. Prašyta ištirti ir konstatuoti, ar atlikdami pareigas urėdijų darbuotojai nepažeidė minėtojo įstatymo reikalavimo nustatyta tvarka ir terminais deklaruoti privačius interesus bei vengti interesų konflikto, o jam kilus - nusišalinti.