Pastarąjį pusmetį sporte įsitvirtino sąvoka „burbulas", reiškiantis izoliuotą vietą varžyboms. Prie pandemijos teko prisitaikyti ir Lietuvos biatlonininkams, kurie, atvykę į pasaulio taurės etapą Antholce (Italija), pateko į ketvirtą „burbulą" šį sezoną. „Laisvėje" sportininkai praleido visai nedaug laiko, tačiau Lietuvos komandos lyderis Vytautas Strolia sako, kad skųstis nėra kuo. Varžybų vietos bei viešbučiai tikrai neprimena kalėjimo, o pramogos vykstant taurės etapams bet kuriuo atveju nerūpi.
Dėl kelialapių į 2022 m. Pekino olimpines žaidynes kovojantys biatlonininkai sezoną pradėjo lapkričio pabaigoje. Kontiolahtyje (Suomija) įvyko atidarymo varžybos ir pirmasis taurės etapas. Vėliau po du etapus buvo surengta Hochfilcene (Austrija) bei Oberhofe (Vokietija). Dabar estafetę perėmė Antholcas, ten šiandien prasidės šeštasis taurės etapas.
Visur bandoma sukurti saugumo saleles, taigi sportininkai keliauja iš vieno „burbulo" į kitą. Nuo sezono pradžios buvo viena pertrauka - šventiniu laikotarpiu, kai biatlonininkai galėjo pabūti namie. Grafikas nepavydėtinas, bet, V.Strolios nuomone, jis nėra kažkuo ypatingas. Panašiai būdavo ir ankstesniais metais, kai netrukdydavo jokie karantinai.
Ketvirtą dieną Antholce esantis anykštėnas „Vakaro žinioms" sakė, kad skirtingose šalyse „burbulai" yra panašūs vienas į kitą: „Principas visur toks pats - nuolat atliekami tyrimai, viešbučiuose gyvena tik komandos, startuojančios pasaulio taurėje, jokie pašaliniai žmonės nepriimami. Bet šiaip kardinalių pokyčių aš nejaučiu. Ir iki karantino viešbučiuose dažniausiai gyvendavo tik komandos.
Be to, nėra taip, kad mes negalime niekur išeiti. Galime išeiti į lauką, į parduotuvę, nors ir nepiktnaudžiaujant. Dabar dauguma parduotuvių nedirba, daug neprivaikščiosi, bet didelio skirtumo nuo praėjusio sezono nematau. Galima sakyti, mes visada gyvendavome tarsi „burbuluose". Visada būdavo principas: „viešbutis - stadionas". Nieko daugiau neprigalvosi, nes ir laiko papildomai veiklai nėra. Aišku, yra toks pokytis, kad kas keturias dienas reikia darytis testus. Ir labai žiūrima, kad visi būtų su kaukėmis, bet tai nėra diskomfortas - nuvažiuoti su kauke iki stadiono ir jame nueiti iki trasos".
Šiokių tokių skirtumų tarp „burbulų" visgi yra. Skiriasi tai, kaip šeimininkai organizuoja apgyvendinimą ir maitinimą. „Viešbučiuose bandoma sportininkus išdėlioti kuo rečiau. Būdavo, kad gyvendavome ir po vieną kambaryje. O dabar, Antholce, visa mūsų komanda įsikūrė apartamentuose - viename nedideliame pastate. Kambaryje gyvename po du.
Maitinimas irgi yras įvairus. Ankstesniuose „burbuluose" būdavo organizuotas maitinimas. Pavyzdžiui, Vokietijoje maistą į lėkštes įdėdavo darbuotojai, pats negalėdavai imti bendro šaukšto ar šakutės. Suomijoje galėdavome ir patys įsidėti. Antholce gaminamės patys namie. Didelės problemos tikrai nėra", - pasakojo V.Strolia.
Anot jo, rutina šiek tiek įgrįsta, bet kelionės ją paįvairina: „Tarp etapų į naują vietą dažniausiai važiuojame mašina. Iš Suomijos į Austriją buvo organizuotas užsakomasis skrydis. Išėjo netgi pigiau, o sportininkams buvo labai patogu".
Garsiausias sporto „burbulas" buvo sukurtas vasarą ir rudenį Orlande (JAV), kur sezoną užbaigė NBA krepšininkai. Ten žaidėjai gyveno nedidelėje teritorijoje, NBA žvaigždės turėjo pramogų pasirinkimą - nuo žvejybos iki golfo. Biatlono „burbulai" visiškai kitokie. Be abejo, ir sportininkai šiuo atveju ne tokie išlepę, kaip NBA milijonieriai.
„Pramogų organizatoriai nesiūlo ir to visai nereikia. Komandos yra gan toli viena nuo kitos, nėra taip, kad jos gyventų viena šalia kitos. Būname kaimeliuose, o ne didmiesčiuose, atstumai - nemaži. Čia Antholce iki stadiono reikia važiuoti gal 20 km. Komandos yra išsidėsčiusios maždaug 20 km spinduliu. Pramogos nėra labai aktualus dalykas", - teigė V.Strolia.
Biatlono „burbulai" kol kas nesproginėja. Varžybos vyksta pagal numatytą grafiką. Sezono pradžioje kai kurie sportininkai, tarp jų - mūsiškis Tomas Kaukėnas, buvo užsikrėtę COVID-19, tačiau pastaruoju metu tokių žinių nesigirdi. V.Strolios nuomone, „burbuluose" yra nedaug šansų pasigauti virusą. „Gan ramiai į tai žiūrime", - patikino
biatlonininkas.
Pandemija kol kas netrukdo siekti tikslų. V.Strolia šį sezoną jau surinko 74 pasaulio taurės įskaitos taškus ir užima 40-ąją vietą tarp visų biatlonininkų. Praėjusį sezoną anykštėnas užėmė 49-ąją poziciją, tai buvo jo asmeninis rekordas. Jei pavyks išvengti duobių, rekordas bus pagerintas. „Tai yra įdėto darbo rezultatas. Kai kada išeina geriau, kai kada - prasčiau. Jaučiu, kad galiu pasirodyti dar geriau, yra niuansų, kuriuos galima pagerinti. Manau, vyksta normalus progresas. Tiesiog stengiuosi dirbti, o „burbulai" tam tikrai jokios įtakos neturi", - sezono pradžią įvertino V.Strolia.
Neblogai sekasi ir visai Lietuvos vyrų komandai, Nacijų taurės įskaitoje užimančiai 16-ąją vietą. Tam, kad būtų iškovotas komandinis kelialapis į Pekino žaidynes, užtektų ir 20-osios pozicijos. Žiūrint į lentelę, sunku įsivaizduoti, kaip lietuviai per likusią sezono dalį galėtų nukristi iki 21-osios vietos.
„Stengiamės pernelyg neapkrauti galvų, skaičiuodami, kiek reikia taškų. Aišku, mes pasižiūrime, kiek jų surinkome, bet taip būdavo visada, ne tik vykstant olimpinei atrankai. Visada norisi būti kuo aukščiau. Užtikrinumo dar nėra, nes sezonas ilgas ir daug kas gali keistis. Tiesiog stengiamės kiekvieną dieną pasirodyti kuo geriau, judėti į priekį", - teigė V.Strolia.
Šeštasis pasaulio taurės etapas Antholce šiandien prasidės moterų asmeninėmis lenktynėmis. Analogiška vyrų rungtis įvyks rytoj. Savaitgalį biatlonininkai varžysis estafečių ir bendro starto lenktynėse.