respublika.lt

Briuselis liepia iškirsti Lietuvą visas tekstas (93)

2021 sausio 27 13:00:31
Danas NAGELĖ

Europos Komisija ragina Lietuvą pagrįsti užpernai Seimo priimtą Miškų įstatymo pataisą, kuria draudžiama vienam asmeniui įsigyti daugiau nei 1500 ha miško. Tokie grasinimai sukėlė didelį mūsų šalies įvairių sričių atstovų pasipiktinimą, tačiau atrodo patenkintas aplinkos ministras Simonas Gentvilas savo pasisakymais, esą miškas Lietuvoje kertamas per lėtai, apstulbinęs visuomenę.

×
nuotr. 2 nuotr.
Briuselis liepia iškirsti Lietuvą. Arūno Bernacko koliažas

 

Europos Komisijos tvirtinimu, užpernai Seimo priimta pataisa galimai prieštarauja ES sutarties 63 straipsnio nuostatai, užtikrinančiai laisvą kapitalo judėjimą, todėl gali būti pradėta pažeidimo procedūra, o paskui ir skirtos baudos, jei Aplinkos ministerija nepateiks tvirtų argumentų.

„Pakeistas Miškų įstatymas privatiems asmenims nustatė didžiausią galimą įsigyti miško ūkio paskirties žemės sklypų plotą - 1500 ha, nors tokio ar panašaus ribojimo nėra kitose ES šalyse narėse", - tvirtinama Aplinkos ministerijos išplatintame pranešime.

Tačiau tos pačios ministerijos vadovas S.Gentvilas 2019 m. liepos 23 d. (tiesa, tada jis nebuvo ministras, ėjo tik parlamentaro pareigas), Seime priiminėjant minėtą įstatymą, pateikė ir kitų šalių, kur yra nustatyti ribojimai, pavyzdžių.

„Pavyzdžiui, Švedijoje jau nuo 1903 m., kuomet ši šalis priėmė pirmąjį Miškų įstatymą, galioja apribojimas, kad didžiųjų kompanijų nuosavybėje bendrai turimas miško plotas negali viršyti 25 proc. visų miškų ploto", - sakė būsimasis ministras.

Kodėl jis dabar „apvertė plokštelę"? Pats S.Gentvilas „Vakaro žinias" tikino, kad nieko neapvertė.

„Man jau tada buvo aišku, kad tai prieštaraus ES teisei, ir prezidentas tą patį pasakė, o dabar dar ir Europos Komisija apie tai prabilo. Teikiau Švedijos pavyzdį, tačiau ten yra ribojamas ne miško plotas, o rinkos dalis. Todėl aš ir Lietuvoje siūliau riboti ne hektarų kiekį. Siūliau, kad nuosavybės koncentracija būtų ribojama iki 5 proc. visos Lietuvos privačių miškų savininkų valdų ploto. Tai nebūtų prieštaravę ES teisei", - įrodinėjo S.Gentvilas, kuris prieš tapdamas ministru feisbuke pasidalino tokia žinute: „Miškas Lietuvoje kertamas per lėtai."

Bene aršiausiai prieš miškų parceliavimą tada pasisakė parlamentaras Paulius Saudargas, kuris, nors dabar yra valdančiosios koalicijos narys ir Seimo vicepirmininkas, nekeičia savo nuomonės ir oponuoja ministrui.

„Iš tiesų klausimas fundamentinis. Visuomenėje tikrai kilo pagrįstų nuogąstavimų, ar neatsitiks taip, kad ateis stambus verslas ir nelietuviškos kilmės verslas, ir išties į mūsų miškus pažiūrės kaip į pramoninį objektą, duodantį pelno, ir tiek žinių. O kas bus po 10, 20 ar 50 metų, kuo kvėpuos mūsų vaikai ir anūkai, jiems bus nusispjauti. Mano pozicija nesikeičia, aš visada esu miško pusėje.

Miškas - ne tik pramonės šaka, jis kiekvienam žmogui turi tarnauti ir kaip gamta, ne tik kaip mediena", - „Vakaro žinioms" sakė P.Saudargas.

Situaciją komentuoja filosofas, publicistas Vytautas RUBAVIČIUS:

Tose sutartyse, kurias esame pasirašę, yra apibrėžtas laisvas darbo jėgos, kapitalo judėjimas. Tačiau tai, kad kapitalo laisvė iškeliama kaip aukščiausia laisvės apraiška, yra absurdas. Ši laisvė yra tarsi ideologinis stabas, kuriam reikia lenktis. Tačiau kaip ta kapitalo laisvė turi reikštis, nėra vien ES sutarčių dalykas, tai yra ir nacionalinė jurisdikcija, kuri nėra panaikinta. Keista, kad kapitalo laisvė tiesiogiai siejama su mūsų miškų kirtimo ribojimu. Pažiūrėkime, kaip Skandinavijos šalys saugo savo miškus, nors ten apie 70 proc. teritorijos dengia miškai. Pavyzdžiui, Suomija saugo savo miškus, kirsdama juos Karelijoje ir veždama pas save.

Kai klimatas šyla, miškingos vietos tuoj taps aukso vertės - kaip gamtiniai rezervatai, vietos, vis dar tinkamos gyventi žmonėms.

Globalių veiksnių akivaizdoje turime suvokti vieną dalyką: geros gyvenamosios vietos pasaulyje nedaugėja. Tik mažėja. O žmonių labai daugėja. Geros gyvenamos žemės vertė kyla, tik ne mūsų sąmonėje. Viską iš mūsų bando išplėšti. Kol kas dar liko iki galo neišplėšti miškai ir požeminio vandens atsargos. Bet ir prie jų bus greitai prisisiurbta. Prasidės įvairios machinacijos, kaip ir tuos paskutinius išteklius nugvelbti ir pelningai pasinaudoti. Tik ne Lietuvos visuomenės ir Tautos naudai.

Kaip dabar negalima pasinaudoti savais miškais, kurie kažkam parduoti, taip negalėsime net ir savo gėlu vandeniu pasinaudoti. Teks ir už jį susimokėti „savininkams".

Situaciją komentuoja visuomeninės organizacijos Lietuvos žaliųjų judėjimo tarybos narys Rimantas BRAZIULIS:

Man nesuprantama, kodėl Europos Komisija mano turinti teisę nuspręsti, kad mes negalime išsaugoti to, ką norime išsaugoti. Tiesa, į tai reikia žiūrėti giliau. Dabar akivaizdu, kad viską norima perduoti valdyti transnacionalinėms kompanijoms. Kuo daugiau visokios „Ikea" supirks žemių ir miškų, tuo lengviau bus viską valdyti, o kai kokia nors valstybė ima tam prieštarauti, ardomi planai.

Vertimas naikinti tokius draudimus yra baisus dalykas, nes teritorijų pirkimas yra ne kas kita, kaip šalies okupacija. Koks skirtumas, kas okupuoja - kita šalis ar koks nors milijardierius, kokia nors kompanija? Beje, pirmasis variantas dar nėra toks baisus. Kaip okupuoja valstybė, po kokių 50 metų iš okupacijos dar galima išsivaduoti ir būna restitucija. O kai teritorijas superka kompanijos, kaip išsivaduoti iš tokios okupacijos ir kokios restitucijos galima tikėtis? Jei už popierius pardavei ir paskui viską pravalgei, amžiams praradai Tėvynę.

Žemės ir miškai iš viso neturi būti parduodami kitų šalių piliečiams. Pas mus viešai nekalbama, tačiau akivaizdu, kad pagrindinis tikslas - pasiekti, kad nebūtų valstybių, nebūtų tautų. Nes jos trukdo stambiam kapitalui. Tačiau jei nevaldai savos žemės, esi kaip palestinietis, kuris negali net įeiti į buvusią savo teritoriją.

Mūsų valdžia, jei norėtų, galėtų Europos Komisijai pareikšti paprastai: „Mes iš viso neleisime parduoti nei žemės, nei miškų užsieniečiams, nors tai draudžia ES sutartis, kadangi jūs, pavyzdžiui, išmokų žemdirbiams taip ir nesulyginote, patys įsipareigojimų nevykdote." Tačiau keliaklupsčiaujama, nors kitos šalys elgiasi kitaip. Prieš kelerius metus buvau Bavarijoje ir paklausiau bavarų, kiek pas juos kainuoja hektaras žemės. Atsakė: „Nežinome, nes niekas jos neparduoda."

Na, visokios „Ikea" gal visų miškų iš karto neiškirs, gal norės, kad miškas subręstų ir jį po kokių 50 metų panaudos baldų gamybai. Tačiau kokia mums nauda iš tų parduotų miškų? Juk savininkai galės uždrausti į juos net įeiti.

Kai valstybei nebepriklauso jos pačios teritorija, jos gyventojai tampa paprasčiausiais samdiniais, svetimais savoje žemėje. Tačiau dabar pasaulį užvaldė neoliberalizmas, jo pasekėjai neturi nei Tėvynės, nei tėvo, nei motinos, nei lyties, todėl jiems tai ir atrodo normalu. Tačiau mums, kaip mažai Tautai, yra tikra pragaištis.

Seimo balsavimas už sprendimą drausti vienam asmeniui įsigyti daugiau nei 1500 ha miško

„UŽ":

- Vida Ačienė

- Vilija Aleknaitė Abramikienė

- Rimas Andrikis

- Audronius Ažubalis

- Valius Ąžuolas

- Kęstutis Bacvinka

- Linas Balsys

- Juozas Baublys

- Antanas Baura

- Bronius Bradauskas

- Guoda Burokienė

- Petras Čimbaras

- Rimantas Jonas Dagys

- Irena Degutienė

- Algimantas Dumbrava

- Justas Džiugelis

- Aurimas Gaidžiūnas

- Dainius Gaižauskas

- Petras Gražulis

- Arūnas Gumuliauskas

- Irena Haase

- Juozas Imbrasas

- Audronė Jankuvienė

- Jonas Jarutis

- Zbignevas Jedinskis

- Eugenijus Jovaiša

- Vytautas Juozapaitis

- Ričardas Juška

- Vytautas Kamblevičius

- Darius Kaminskas

- Laurynas Kasčiūnas

- Dainius Kepenis

- Gintautas Kindurys

- Algimantas Kirkutis

- Vanda Kravčionok

- Dainius Kreivys

- Asta Kubilienė

- Andrius Kupčinskas

- Michalas Mackevičius

- Mykolas Majauskas

- Kęstutis Masiulis

- Laimutė Matkevičienė

- Antanas Matulas

- Alfredas Stasys Nausėda

- Andrius Navickas

- Arvydas Nekrošius

- Petras Nevulis

- Aušrinė Norkienė

- Česlavas Olševskis

- Andrius Palionis

- Aušra Papirtienė

- Virgilijus Poderys

- Edmundas Pupinis

- Naglis Puteikis

- Vytautas Rastenis

- Jurgis Razma

- Juozas Rimkus

- Irina Rozova

- Algimantas Salamakinas

- Paulius Saudargas

- Rimantas Sinkevičius

- Algirdas Sysas

- Gintarė Skaistė

- Artūras Skardžius

- Lauras Stacevičius

- Andriejus Stančikas

- Levutė Staniuvienė

- Kazys Starkevičius

- Zenonas Streikus

- Algis Strelčiūnas

- Dovilė Šakalienė

- Rimantė Šalaševičiūtė

- Robertas Šarknickas

- Stasys Šedbaras

- Irena Šiaulienė

- Audrys Šimas

- Agnė Širinskienė

- Leonardas Talmontas

- Rita Tamašunienė

- Tomas Tomilinas

- Stasys Tumėnas

- Petras Valiūnas

- Juozas Varžgalys

- Gediminas Vasiliauskas

- Virginija Vingrienė

- Antanas Vinkus

- Emanuelis Zingeris

„PRIEŠ":

- Eugenijus Gentvilas

- Simonas Gentvilas

- Kęstutis Glaveckas

- Andrius Mazuronis

- Gintaras Steponavičius

- Gintaras Vaičekauskas

SUSILAIKĖ:

- Virgilijus Alekna

- Vytautas Bakas

- Kęstutis Bartkevičius

- Sergejus Jovaiša

- Jonas Liesys

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (93)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • KOSMOSE: trys kinų astronautai pakilo į Kinijos statomą kosminę stotį „Tiangong“ - juos skraidinantis erdvėlaivis ketvirtadienio rytą atsiplėšė nuo žemės Cziuciuanio kosmodrome Gobio dykumoje.

  • PAKEITIMAI: nuo liepos 1 dienos įsigalioja palankesnės valstybinių pensijų mokėjimo sąlygos.
  • SOMALYJE: mažiausiai 15 kariuomenės šauktinių žuvo antradienį, kai savižudis sprogdintojas atakavo karinę treniruočių stovyklą Mogadiše, pranešė pareigūnai.
  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
  • EVAKUACIJA: Pietų Filipinuose dėl artėjančios tropinės audros, galinčios sukelti stiprių liūčių ir nuošliaužų, evakuota tūkstančiai žmonių
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Ž.Pavilionis turėtų pasitraukti iš URK pirmininko pareigų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+19 +27 C

+21 +28 C

 

+21 +26 C

+30 +35 C

+32 +36 C

 

+28 +30 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos