respublika.lt

Brangi G.Kazlausko meilė gyvūnėliams (0)

2011 liepos 18 14:02:12
Valdas KVEDARAS, „Respublikos“ žurnalistas

Kai aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas praėjusiais metais gamtosaugos problemoms viešinti milijonus skyrė televizijos muilo operai „Kelias namo“ ir dėl to kilo triukšmas Seime, galima buvo manyti, kad ministro žarstymasis valstybiniais pinigais į kairę ir dešinę pasibaigs.

×
nuotr. 3 nuotr.
NEKALTAS. Ministras Gediminas Kazlauskas teisinosi, kad jis naujoje skandalingoje istorijoje nieko dėtas


Pasirodo, ir toliau einama panašiu keliu. Ką tik Aplinkos ministerija beveik 4 milijonus litų Europos Sąjungos lėšų skyrė gamtininkams mėgėjams, kad šie per trejus metus į laisvę paleistų 14 lūšių bei 20 didžiųjų apuokų. Apytikriai skaičiuojant, kiekvienas jauniklis atsieis 117 tūkstančių litų.

Kalta aplinka

„Šitie dalykai buvo specialistų nuspręsti ir aš nieko negaliu pakomentuoti“, - paprašytas išsakyti nuomonę, ar ne per didelė prabanga išleisti keturis milijonus litų, aplinkos ministras G.Kazlauskas teisinosi, kad jis šioje naujoje skandalingoje istorijoje niekuo dėtas.

Ministro teigimu, sprendžiant, kokioms sritims būtina leisti europines lėšas - taigi ir mūsų mokesčių mokėtojų pinigus, „yra tarybos, tam yra žmonės, jie apsvarsto, jie vertina, nusprendžia ir pateikia rekomendacijas“.

„Aš kiekvieno paukštelio, kiek jam reikia pinigų, patikėkite, negaliu žinoti. Tam yra specialistai“, - sakė Aplinkos ministerijos vadovas.

Paprašytas įvertinti situaciją kaip ministras, o ne kaip specialistas, G.Kazlauskas vėl išsisukinėjo: „Tokia suma nei tenkina, nei netenkina. Aš tikrai negaliu atsakyti. Buvo pateikti skaičiavimai, kodėl tiek, o ne tiek“.

Pirkimas - iš saviškių

Praėjusių metų pabaigoje Aplinkos ministerija paskelbė vykdanti supaprastintą paslaugų „Lūšių ir didžiųjų apuokų veisimo nelaisvėje programa“ pirkimą. Ministerija kvietė teikėjus, kurie už minimalią kainą per trejus metus galėtų nelaisvėje užauginti 14 lūšių bei 20 pelėdų jauniklių ir paleisti juos į laisvę.

Paslaugų pirkimas vyko šiek tiek ilgiau negu dvi savaites. O šių metų pradžioje su viešąja įstaiga Gamtos paveldo fondu buvo pasirašyta sutartis. Viešoji įstaiga kartu su subrangovais gamtininkų centru „Mini Zoo“, Lietuvos zoologijos sodu, Telšių miškų urėdija, Petru Dabrišiumi ir Petru Adeikiu sutiko ministerijos užsakymą atlikti už 4 milijonus litų.

Gamtininkams, o juo labiau Aplinkos ministerijos klerkams P.Dabrišius bei P.Adeikis gerai žinomi. Abiejų vyrų hobis - žvėrių, tarp jų ir lūšių, auginimas nelaisvėje. P.Dabrišiaus „Žvėrinčius“ Telšių miškų urėdijoje puikiai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Maždaug prieš ketverius metus Kurtuvėnuose gyvenantis P.Adeikis du lūšių patinus parsivežė iš Suomijos Helsinkio zoologijos sodo ir apgyvendino savo malonumui. Vėliau iš Ciuricho parsivežė ir didžiųjų apuokų.
Įkurdinęs užsieniečius, P.Adeikis neslėpė, kad nelaisvėje užauginti ir vėliau paleisti į laisvę jaunikliai vargu ar išgyvens.

Ar milijonų skyrimas savo malonumui lūšis bei apuokus auginantiems asmenims nėra korupcija?

„Jei jūs už Europos Sąjungos lėšas organizuojate dailininkų plenerą, o į jį visi atvyksta su savo darbo priemonėmis, ar tai korupcija?“ - „Respublikai“ aiškino Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius. Jo teigimu, Lietuvoje paprasčiausia nėra daugiau fizinių bei juridinių asmenų, kurie galėtų užsiimti šių nykstančių rūšių veisimu.

Pasak S.Paltanavičiaus, šiuo metu pastatyti 4 voljerai lūšims bei 5 - pelėdoms.

Tačiau ministerijos pareigūnas prisipažįsta, kad didieji apuokai Lietuvoje jau penkeri metai kaip veisiami ir paleidžiami į laisvę. Tačiau už tai niekam milijonų nemokama.

Alibis - nykstanti rūšis

Lūšys Lietuvoje nėra jau toks retas žvėris, nors jų suskaičiuojama apie 50-70. Iki 1979 metų šis katę primenantis miškų gyventojas buvo medžiojamas. Estijoje, kur, gamtininkų teigimu, šiai rūšiai yra palankesnės gyvenimo sąlygos dėl atšiauresnės gamtos, lūšis iki šiol yra medžiotojų objektas.

S.Paltanavičiaus teigimu, Lietuvoje lūšis sunaikino brakonieriai, jų pakliūva po automobiliais, žūsta jaunų.

Didžiųjų apuokų, gamtininkų teigimu, belikę maždaug 20 porų.

Pasak S.Paltanavičiaus, ES milijonai leis šias dvi nykstančias populiacijas atkurti. Ar ne per brangiai tai kainuos, S.Paltanavičius į didesnes diskusijas nesileido. Girdi, brangiai kainuoja metaliniai voljerai, daug išleisti teks specialiems radijo siųstuvams, kurie bus tvirtinami prie į laisvę išleidžiamų lūšių bei pelėdų.

Tačiau ši Aplinkos ministerijos programa nepasibaigs po trejų metų, kaip iš anksto numatyta.

„Veikla turi būti tęsiama dar penkerius metus. Iš kokių fondų - ES ar valstybės, negaliu pasakyti“, - S.Paltanavičius neslėpė, kad ir ateityje lūšių bei pelėdų veisėjams žadama mokėti ne centus.

Utopinė programa


Darius Stončius, VšĮ Gamtosaugos projektų vystymo fondo vyriausiasis biologas, stebisi tokia brangia Aplinkos ministerijos lūšių bei pelėdų veisimo koncepcija.

Pasak D.Stončiaus, apstu įvairios literatūros, įrodančios, kad, pavyzdžiui, lūšių veisimas nelaisvėje tam, kad jaunikliai būtų paleisti į laisvę norint gausinti populiaciją, - tai gryna utopija.

Dauguma šių programų baigiasi visiška nesėkme. Antra, išleistų į laisvę gyvūnų stebėsena nepakankama, kad leistų nustatyti nesėkmės priežastis.

„Ministerijos valdininkams tai nė motais. Jos iniciatoriai nesupranta, kad lūšies veisimas nelaisvėje - tai ne tas pats, kaip į gardą prileisti kiaulių. Išauginus ir paleidus į laisvę dešimt lūšių, jau po metų jų tiek tikrai nebus. Kitose šalyse vykdytų bandymų patirtis taip pat leidžia tvirtai teigti, kad siekis per trejus metus iki 20 proc. padidinti lūšių skaičių yra neįgyvendinamas. Kitaip ir negali būti. Numatytos į laisvę išleisti lūšys bus pasmerktos kamikadzių vaidmeniui, nes pradedama ne nuo nykimo priežasčių nustatymo ir bent dalinio jų pašalinimo“, - piktinasi D.Stončius.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
  • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
  • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
  • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
  • KELIAUKIME: Dzūkijos nacionaliniame parke lankytojų laukia atsinaujinęs Merkinės piliakalnis - populiarus ir gilią istoriją menantis piliakalnis buvo tvarkomas pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarybos vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +6 C

0 +6 C

 

+7 +13 C

+5 +10 C

+10 +14 C

 

+18 +20 C

0-5 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos