respublika.lt

Biurokratų nesąmones apmokame mes

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 16 10:42:12, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius žada, kad žalą, patirtą dėl iš valstybės priteistų kompensacijų, bus bandoma išieškoti iš tiesioginių kaltininkų. Stasio Žumbio nuotr.

Finansų ministerija siūlo Vyriausybei iš valstybės vardu skolintų lėšų daugiau nei pusę milijono eurų skirti Teisingumo ministerijai - kad ši sumokėtų kompensacijas, priteistas teismų. Priteistas dėl mūsų valdininkų sąmoningų ar nesąmoningų klaidų, aplaidumo. Pastariesiems dėl to nė plaukelis nuo galvų nenukrito, tiesa, vienas savo noru atsistatydino iš pareigų.

 

Vyriausybė iš valstybės vardu skolintų lėšų 515 tūkst. eurų turės skirti Teisingumo ministerijai, kad ši privatiems asmenims išmokėtų teismų sprendimais priteistas kompensacijas. Nors eiliniai mokesčių mokėtojai čia niekuo dėti, būtent jiems teks padengti nuostolius, atsiradusius dėl politikų, pareigūnų, biurokratų aplaidumo, žioplumo ir t.t.

Pavyzdžiui, daugiau nei 39 tūkst. eurų Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priteisė pareiškėjai L.K. bei jos teisių perėmėjui A.K. dėl Molėtų rajono savivaldybės, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos, Nacionalinės žemės tarnybos klerkų pridarytų nesąmonių.

L.K. nuosavybės teise priklausė sklypas Molėtų rajone. Ten ji nusprendė pasistatyti namą, gavo visus leidimus. Tačiau vėliau bendros kompetencijos teismo sprendimu namas buvo nugriautas, kaip pastatytas neteisėtai. LVAT nusprendė, kad valstybė turi atlyginti ne tik namo statybos išlaidas.

„Pareiškėja, būdama garbingo amžiaus, statėsi gyvenamąjį namą, siekdama jame gyventi, tačiau tokios galimybės neteko, prarado daug laiko, patyrė neigiamų dvasinių išgyvenimų ir dėl vykusių teisminių procesų, kurie prasidėjo nuo 2010 metų, todėl už patirtus dvasinius išgyvenimus, nepatogumus jai priteistina 15 tūkst. eurų neturtinei žalai atlyginti", - rašoma LVAT sprendime.

Net 341 tūkst. eurų valstybė turės sumokėti merginos, žuvusios 2013 m. rugsėjo 21 d., artimiesiems.

Tądien bendrosios pagalbos telefonu 112 paskambinusi mergina pašnibždomis pranešė, kad yra išprievartauta ir automobilio bagažinėje vežama nuskandinti. Ji ne tik apibūdino nusikaltėlius bei vietą, iš kurios buvo išvežta, bet ir automobilio markę. Tačiau nepavyko nustatyti vietos, iš kurios buvo skambinta, mat telefonas buvo be SIM kortelės. Vėliau paaiškėjo, kad pagalbos laiku nesulaukusi mergina buvo sudeginta automobilyje. Šis įvykis buvo pavadintas Dembavos (Panevėžio r.) tragedija. Po jos atsistatydino Bendrojo pagalbos centro viršininkas Artūras Kedavičius.

Arba štai 27 tūkst. eurų valstybei, atstovaujamai Teisingumo ministerijos ir Generalinės prokuratūros, teks sumokėti dėl neteisėtų valstybės pareigūnų veiksmų ieškovo atžvilgiu vykdytame baudžiamajame procese tolimųjų reisų vairuotojų atveju. Šis 2011 m. paprašytas savo viršininko, kuris paaiškino, kad jo draugai skrenda lėktuvu, todėl negali pasiimti visų reikalingų daiktų, paėmė parvežti į Lietuvą krepšius. Padėjo juos krovininio automobilio kabinos gale, kas jų viduje, nežiūrėjo. Muitinės poste vilkikas buvo sustabdytas, krepšiuose rasta narkotikų.

Vairuotojui paskirtas suėmimas, kuris buvo tęsiamas maksimalų galimą laiką.

„Suėmimas buvo grindžiamas iš esmės tik tuo, kad ieškovas įtartas sunkaus nusikaltimo padarymu ir neprisipažįsta. Ieškovui skirta kardomoji priemonė nebuvo individualizuota. Ji taikyta maksimaliai ilgai dar ir dėl to, kad kitam bylos įtariamajam paskirta ekspertizė, kas su ieškovu visiškai nesusiję. Ieškovas tyrimui niekada netrukdė, tačiau yra įsitikinęs, kad jo pozicija nesutikti su pareikštais įtarimais netenkino pareigūnų, todėl bylos tyrėjai ir prokuroras, pasinaudodami stipresniojo galimybėmis, siekė ieškovą palaužti, prašydami tęsti suėmimo terminą", - nusprendė Vilniaus miesto apylinkės teismas. Pasak teismo, nustatyta turtinė (pvz., dėl įkalinimo negautos darbinės pajamos) ir neturtinė žala atsirado būtent dėl neteisėtų valstybės pareigūnų veiksmų ieškovo atžvilgiu vykdytame baudžiamajame procese.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, „Vakaro žinių" paklaustas, ar visada už pareigūnų nesąmones atsako mokesčių mokėtojai, atsakė, kad dažniausiai iš tiesioginių kaltininkų priteistos kompensacijos bandomos išieškoti regreso tvarka. Kiek kartų tai pasisekė padaryti - neaišku, mat tokia statistika nerenkama.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s