respublika.lt

A.Verygos ambicijos ministerija neapsiriboja visas tekstasnuotraukos (65)

2020 balandžio mėn. 25 d. 13:35:34
Danas NAGELĖ

Dar visai neseniai vienu nepopuliariausių politikų buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga džiaugiasi kylančiais reitingais. Matyt, prie to labai prisidėjo ir naujos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo pareigos bei kasdienis šmėžavimas TV ekranuose. Ar aukšti reitingai yra tik balzamas politiko širdžiai? „Valstiečių“ užkulisius pažįstantys žmonės sako, kad ne tik balzamas - aukšti reitingai reikalingi ir siekiant patenkinti politines ambicijas, kurių A.Veryga esą turi didelių.

×
nuotr. 11 nuotr.
Stasio Žumbio nuotr.

 

Kaip amerikietiški kalneliai

A.Verygos reitingai turbūt yra nepastoviausi iš visų politikų. Vos tapęs ministru, 2016 m. pabaigoje, jis avansu turėjo 38 proc. visuomenės pasitikėjimą, kurį po kelių mėnesių netgi paaugino iki 45 proc. Apie 40 proc. dydžio reitingas ministrą lydėjo visus 2017-uosius.

2018-ieji jam buvo katastrofiški, mat spalį A.Veryga pasitikėjo vos 20 proc. gyventojų, o nepasitikėjo net 73 proc.

Dar šių metų vasarį A.Veryga pasitikėjo vos 29 proc, nepasitikėjo 62 proc. Ir štai atėjo stebuklinga kovo pabaiga bei balandžio pradžia. „Baltijos tyrimų“ naujausios apklausos, vykdytos balandžio 5-8 dienoms, duomenimis, 57 proc. A.Verygą vertina teigiamai ir tik 37 proc. - neigiamai.

Neliečiamasis

Kovo pradžioje iš premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo ir Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės vadovo pareigų po incidento su A.Veryga pasitraukęs Skirmantas Malinauskas anksčiau yra sakęs, kad ministras turi didelių politinių ambicijų. Kokios dar didesnės ambicijos gali būti?

S.Malinauskas „Vakaro žinioms“ sakė, kad dirbdamas premjero komandoje buvęs S.Skvernelio patarėjas įsitikino, kad sveikatos apsaugos ministras „valstiečių“ partijoje ir frakcijoje turi besąlygišką palaikymą, ypač iš Ramūno Karbauskio. Štai net prezidentui Gitanui Nausėdai užsiminus, kad A.Veryga yra vienas iš keistinų ministrų, „valstiečiai“ į tai visiškai nereagavo. O dabar, kai A.Verygos reitingai baigia prisivyti S.Skvernelio, S.Malinauskas nenustebtų, kad pirmajam būtų pasiūlyta užimti pirmąją vietą „valstiečių“ sąraše ir vesti partiją Seimo rinkimuose rudenį.

„Vien jau dėl to, kad yra žymiai labiau kontroliuojamas, yra lojalus R.Karbauskiui. Ministru tapo būdamas nepartiniu, tada įstojo į partiją, R.Karbauskis jį padarė savo pavaduotoju“, - priminė S.Malinauskas. Pasak jo, akivaizdu, kad A.Veryga dalyvaus Seimo rinkimuose, tai esą matyti iš jo elgesio viešumoje, iš jo kalbų ir t.t.

Per mažai kompetencijos


Buvusio premjero patarėjo teigimu, akivaizdu, kad A.Veryga iš partijos vadovybės turi daug didesnį palaikymą nei pats premjeras S.Skvernelis.

„Kai G.Nausėda užsiminė, kad A.Verygai turi daug klausimų ir jis gal net bus keičiamas, frakcijoje visi žinojo, kad R.Karbauskis gali kalbėtis apie visus ministrus, bet tik ne apie šitą. Ir toks palaikymas buvo tada, kai visuomenės pasitikėjimas A.Veryga dėl įvairių skandalų buvo rekordiškai žemas. Dabartinę situaciją A.Veryga bando išnaudoti, kad sukauptų politinių dividendų, kurių reikės Seimo rinkimuose. Visiškai neaišku, kokia bus jo situacija spalį, nes ne tik medikų bendruomenė, bet ir kiti mato tam tikras klaidas. O dar svarbiau - kad yra daugiau viešųjų ryšių ir netiesos sakymo, negu realių faktų konstatavimo.

Tiesa, dabar jo reitingai baigia pavyti S.Skvernelio, o kai žmonių klausiama, kas geriausiai atliktų premjero pareigas, yra minima Ingrida Šimonytė, S.Skvernelis, A.Veryga. Nežinau, ar tai yra realu. Manau, kad A.Verygai gerokai trūksta kompetencijos. Tas aiškiai matyti kalbant apie įvairias sritis net ir sveikatos apsaugoje. Ministras yra stiprus kovoje su rūkymu ar alkoholizmu, tačiau kai reikia kalbėti apie infekcines ligas, pasiruošimą, savalaikį ligoninių aprūpinimą ir t.t., visa tai virsta spragomis.

Todėl sunku įsivaizduoti, kad A.Veryga galėtų būti premjeru, kuris būtų atsakingas dar ir už krašto gynybą, žemės ūkį, švietimą, finansus. Kita vertus, pasaulyje visko nutinka, juo labiau turint mintyje didžiulį A.Verygos palaikymą iš partijos vadovybės pusės“, - svarstė S.Malinauskas.

Trukdė reklamuotis


Jis iš patarėjo pareigų sakė pasitraukęs todėl, kad buvo pašalintas iš Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės.

„Ilgai galvojau, kodėl taip atsitiko, kokios buvo su ministru nesuderintos žinutės, apie kurias užsiminė pats A.Veryga. Tačiau kai pasikeitė komunikacija, iškart supratau, kad ministrui nereikėjo visuomenės informavimo, o aš buvau nepatogus, nes tiesiog laiku informuodavau visuomenę apie tai, kas vyksta.

Važiavau į Šiaulius, kai buvo užfiksuotas pirmas koronaviruso atvejis - operatyviai reagavau. O ministrui reikėjo tik gerų žinių, šou per kiekvieną konferenciją - tai apsivelkam karinę uniformą, tai - chalatą. Norėjo darytis viešuosius ryšius, o tai, kad informacija vėluodavo ar skaičiai netikslūs, buvo nesvarbu.

Nerūpėjo, kad buvo sakoma, jog visi medikai aprūpinti apsaugos priemonėmis, kai patys medikai žinojo, kad taip nėra. Ministrui šalia savęs tokio kaip aš nereikėjo, nes toks žmogus trukdė.

Reikėjo labai skubių sprendimų, o vietoj to jis užsiimdavo savireklama. Nebuvo kaukių - tai sakydavo, kad jų ir nereikia. Kaukių atsirado - pasirodo, visiems jų reikia“, - priminė S.Malinauskas.

Komentuoja politologas Kęstutis GIRNIUS:


Nesutikčiau su S.Malinausku. Taip, A.Verygai aukšti reitingai reikalingi, kad paglostytų širdį, taip, galbūt jis turi didelių politinių ambicijų, bet manau, kad apie kažką daugiau, nei ministro postas, A.Veryga gali tik pasvajoti - ir apie pirmą vietą partijos rinkimų sąraše, ir apie premjero postą.

Dabartiniai aukšti A.Verygos reitingai visiškai nestebina. Juk vos įsijungi televizorių, iškart pamatai jį pamokslaujantį. Kai tu žmogų matai, matai, matai, atsiranda natūralus polinkis jį teigiamai vertinti. Tą patį galėjome stebėti Amerikoje, kai Donaldas Trampas (Donald Trump) pradėjo kasdien rengti spaudos konferencijas. Jo reitingai iškart šoktelėjo aukštyn, o Demokratų partija net buvo susirūpinusi: jei padėtis užsitęs, bus sunku konkuruoti. Bet kas po to atsitiko? D.Trampas ėmė taip nusišnekėti, kad reitingai smuko net žemiau, nei buvo iš pradžių.

Kai A.Veryga pradėjo rodytis televizijoje, jo reitingai ne iškart pakilo. Iš pradžių juk buvo klaidingų, netgi pusiau melagingų žinių: kad netrūksta apsaugos priemonių, kad jų gausim ryt ar poryt. Paskui paaiškėjo, kad tų priemonių nebuvo. Todėl žmonėms susidarė įspūdis, kad A.Veryga nevaldo padėties, bet bando tai nuslėpti. O pastaruoju metu atrodo, kad Lietuvai pavyko išplaukti, visi duomenys yra stulbinamai geri palyginus su kitomis šalimis. Todėl ministras gali ramiai kalbėti, jis yra tų gerų žinių pranešėjas. Be to, iš žmonių akiračio visiškai dingo Seimas ir prezidentas Gitanas Nausėda. Nuolat rodosi arba A.Veryga, arba premjeras Saulius Skvernelis, arba pastarojo patarėjas Giedrius Surplys. Toks dominavimas irgi prisideda prie reitingų.

Ir dar vienas svarbus dalykas yra tas, kad korespondentai linkę netiesiogiai pataikauti A.Verygai. Neseniai ministras pasipiktino tuo, kas įvyko „Klaipėdos hospise“. Tačiau jis jau visą mėnesį kalba, kaip reikia prižiūrėti tuos senukus, žiūrėti, kad jie neužsikrėstų, nes yra rizikos grupėje. Tai ką, per visą mėnesį negalėjo kam nors nurodyti patikrinti slaugos namų? Neatliko savo pareigų, tačiau ateina į televiziją ir emocingai piktinasi, kaip čia toks dalykas galėjo atsitikti, ir sako, kad dabar mes tikrinsime. O kodėl to prieš mėnesį nedarei?

Apibendrinant A.Verygos darbą per visą kadenciją, įvertinčiau jį - 50 su 50. Man kai kurie jo draudimai nepatiko ir atrodė nelogiški. Pavyzdžiui, 20 m. žmogus gali balsuoti, gali tarnauti kariuomenėje, žūti ir žudyti dėl Tėvynės, bet negali išgerti alaus. Ir apskritai nepatinka toks moralizuojantis ministro tonas ir įsivaizduojamas žinojimas, kaip žmonės nori gyventi. Bet A.Verygai pakanka kompetencijos ir jis akivaizdžiai yra darbštus: bando reikalus tvarkyti pats, neatiduoda svarbių reikalų pavaduotojams. Tikrai būta prastesnių sveikatos apsaugos ministrų, o ir dabartinėje Vyriausybėje yra ministrų, kurių kompetencija mažesnė nei A.Verygos. Tačiau būtų gerai, kad kadencija greičiau baigtųsi ir A.Veryga galėtų grįžti į mediciną.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (65)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PATVIRTINTA: Kėdainių rajono merui Valentinui Tamuliui patvirtinta koronaviruso infekcija.
  • RUSIJOJE: praėjusią parą užregistruota 290 mirčių nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19), bendras su infekcija siejamų mirčių skaičius šalyje išaugo iki 25 242.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate karantino įvedimui labiausiai paveiktuose miestuose, rajonuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+8 +11 C

+10 +13 C

 

+7 +11 C

 +13 +15 C

+13 +14 C

 

 +11 +13 C

3-8 m/s

1-6 m/s

 

1-6 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1852 PLN - 4.5740
RUB - 91.4095 CHF - 1.0715
GBP - 0.9075 NOK - 10.9315

Nuorodos