Seimo pirmininko pavaduotojas, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas siūlo Seime sudaryti laikinąją tyrimo komisiją, kuri ištirtų buvusio Seimo kanclerio Gintauto Vilkelio neteisėto atleidimo 2009 m. aplinkybes.
Praėjusią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) buvusio Seimo kanclerio atleidimą pripažino neteisėtu. Už priverstinę pravaikštą Seimo kanceliarija G. Vilkeliui turės sumokėti per 250 tūkst. litų.
A. Sysas tikina, kad šią sumą turėtų sumokėti ne mokesčių mokėtojai, o už neteisėtą sprendimą atsakingi asmenys - politikai ar valstybės tarnautojai.
"Kuo pasižymėjo praeita Seimo ir Vyriausybės kadencija, tai dešimtimis priimtų antikonstitucinių įstatymų ir įstatymo pažeidimų, kurie mokesčių mokėtojams kainuoja ne vieną tūkstantį litų. Grubiai galima pasakyti, kad kai kurių ministrų sprendimai (šiuo atveju ir Seimo Pirmininko A.Valinsko, kuris inicijavo šitą skubų atleidimą) mokesčių mokėtojams jau perkopė milijoną litų", - antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Sysas.
Socialdemokratas neslėpė įtariantis, kad Seimo Teisės departamento darbuotojai, pateikę lakonišką išvadą, jog G. Vilkelio atleidimo projektas atitinka juridines taisykles, patyrė politinį spaudimą.
"Aš tikrai siūlysiu Seimo valdybai rimtai svarstyti šitą atvejį, nepraleisti pro pirštus (...). Mes turime ištirti, ar Teisės departamento išvada - grynai politinio spaudimo rezultatas, ar tai yra tam tikras nekompetentingumas mūsų teisininkų, kurie dirba Seime", - kalbėjo parlamentaras.
A. Sysas pabrėžė, kad įstatymai numato galimybę finansinę žalą išsireikalauti iš kaltųjų, o ne mokesčių mokėtojų kišenės.
"Išieškojimo pavyzdys jau yra buvęs Teisingumo ministerijoje - atgaline tvarka už neteisėtą vieno iš pareigūnų veiksmą buvo išieškoti, rodos, 24 tūkst. litų. (...) Tai (išieškojimo galimybė. - ELTA) priklauso nuo institucijos vadovo, kuris turi teisę kreiptis į teismą ar prokuratūrą", - pabrėžė socialdemokratas.
Nors A. Sysas konkrečiai įvardijo asmenis, kurie, anot jo, turėtų prisiimti atsakomybę, tačiau galutines išvadas, parlamentaro teigimu, turėtų padaryti specialioji Seimo komisiją. Tokia komisija, pasak A. Syso, ir išsiaiškintų, kas turi prisiimti atsakomybę - spaudimą galimai darę politikai ar Seimo teisininkai.