respublika.lt

Ar LIETUVAI jau ALELIUJA, lems antrasis turas

visas tekstas su Vito Tomkaus trigrašiu

(0)
Publikuota: 2020 spalio 12 18:52:31, Justina GAFUROVA, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Ar LIETUVAI jau ALELIUJA, lems antrasis turas. Arūno Bernacko koliažas

Tai, ko gero, nulems antrasis Seimo rinkimų turas. Sekmadienį pasibaigusiame pirmajame ture, kuriame nedalyvavo daugiau kaip pusė rinkėjų, pergalę švenčia liberalios ir joms prijaučiančios jėgos. Konservatoriai ir liberalai jau matuojasi Seimo narių kėdes ir dairosi koalicijos partnerių. Kokioje Lietuvoje nubudome po šitų Seimo rinkimų pirmosios dalies?

 

Iš viso pirmajame Seimo rinkimų ture dalyvavo vos 47,51 proc. rinkėjų. Ne visi, net ir atėję balsuoti, turėjo už ką. Skaičiuojama, kad 3,53 proc. biuletenių buvo sugadinta. Į Seimą nepateko iki tol reikiamą balsų skaičių surinkdavusios jėgos, tokios kaip Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, už borto liko ir valdančioji Lietuvos socialdemokratų darbo partija bei dar 9 prie antisisteminių jėgų priskiriamos partijos. Pergalę kol kas švenčia šiuo metu Seimo opozicinės partijos. Tačiau maratonas dar nesibaigė, po dviejų savaičių antrajame ture bus balsuojama dėl vienmandatėse apygardose iškeltų kandidatų. Tik tuomet paaiškės galutinė naujojo Seimo sudėtis.

Kol kas atrodo, jog labiausiai tikėtina konservatorių ir liberalių jėgų koalicija. Po pirmojo turo visos trys šios partijos jau turi 38 mandatus. Vienmandatėse yra 17 apygardų, kuriose į antrąjį turą pateko arba konservatoriai, arba liberalų atstovai. Tai išaugintų galimos koalicijos mandatų skaičių iki 55 vietų. Iki daugumos Seime trūktų 16 vietų. Tačiau, sprendžiant pagal pirmojo turo rezultatus, dar yra 22 apygardos, kuriose šių jėgų atstovai šiuo metu pirmauja.

Teoriškai valdančiąją koaliciją formuoti dar turi ir „valstiečiai". Jų kandidatai į antrą turą pateko 31 apygardoje. Jeigu rinkėjų pasitikėjimas tektų jiems visiems, dabartiniai valdantieji galėtų turėti 47 mandatus Seime.

Tiesa, konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis, paklaustas, ar tikisi formuoti valdančiąją koaliciją, atsakė, kad laukia antrojo rinkimų turo. O partijos sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė sakė, kad rezultatais partija „santūriai džiaugiasi".

„Valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis, vertindamas antrojo turo galimybes, mano, kad kartu su centro kairės partijomis vis dar gali formuoti valdančiąją daugumą. „Kalbant apie koalicijas, matematiškai sudėjus, antrų turų, kur dalyvauja dešinieji, viena ar kita partija, - apie dvidešimt. Pridėjus prie to, ką jau dabar turi, neužtenka valdančiajai koalicijai sudaryti. Lygiai taip pat neužtenka ir centro kairei. Žiūrėsime, kaip susiklostys antrasis turas. Suprantame, kad gali būti vienaip ir kitaip. Tikrai dar negalime pasakyti, kuri pusė surinks daugiau balsų", - sakė jis ir patikino, kad su jokiomis partijomis dėl bendradarbiavimo kol kas nesikalbėjo.

O štai netikėtai rinkėjų palaikymo sulaukusios Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas teigia, kad jo vadovaujama partija svarstytų galimybę koalicijoje bendradarbiauti su bet kuria partija. Visgi politikas taip pat akcentuoja, kad partija neaukos partijos programos dėl galimybės užimti postus. Tačiau kai kurie partijos nariai jau matuojasi portfelius. Pavyzdžiui, Antanas Guoga teigia manąs, kad galėtų užimti švietimo, mokslo ir sporto ministro postą arba būti užsienio reikalų ministru.

Ketvirtoje vietoje po pirmojo Seimo rinkimų turo likusių Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas pripažįsta turėjęs didesnių lūkesčių. Bet tikina, kad trauktis iš lyderio pozicijos kol kas neketina.

Situaciją komentuoja filosofas, publicistas Vytautas RUBAVIČIUS:

- Kokioje Lietuvoje gyvensime po Seimo rinkimų?

- Galutinį vaizdą parodys antrasis rinkimų turas. Tačiau sprendžiant iš to, kokius rezultatus matome po pirmojo turo, akivaizdu, kad Lietuvoje ateina niūrus metas. Manau, ant liberalų laisvės aukuro bus galutinai sudeginti valstybės, tradicinės šeimos likučiai ir daugybė kitų dalykų, kurie yra vakarietiškos civilizacijos pagrindas. Aplinkinės didžiosios geopolitinės jėgos nesiruošia atsisakyti šitų vertybių, ir jau ima suvokti, kaip svarbu nacionalinis kultūrinis tapatumas, todėl mes rizikuojame likti neatsparūs įvairioms grėsmėms.

Aušrinė Armonaitė ir kiti, kad ir mažiau aktyvūs, liberalai, mojuojantys laisvės aukuru, yra nepaprastai pavojingi valstybei. Ko gero, žengiame į naują tarpsnį, kuriame nė nespėję apsidairyti suprasime, kad atsidūrėme didžiulėje bėdoje.

Konservatoriams, socialdemokratams ir visų pakraipų liberalams atsiranda galimybė formuoti valdančiąją daugumą. Neoliberalioji, daugelyje galingų valstybių, beje, jau atgyvena tapusi darbotvarkė, bus diegiama Lietuvoje. Su lozungu: „Kuo mažiau valstybės, kuo daugiau laisvosios rinkos". Šioje darbotvarkėje matome keistalyčių santuokų įtvirtinimą, Stambulo konvenciją, valstybinių funkcijų perdavimą savai chebrai.

- Ar konservatorių viduje visi džiaugsis tokia koalicija?

- Nebus visi patenkinti. Kai sėdi mašinoje, gali būti ja nepatenkintas, bet jeigu ji gerai važiuoja, gali purkštauti, bet neišlipi. Nes tai yra ir politiškai, ir asmeniškai naudinga.

- Kas pakišo koją „valstiečiams"?

- Turbūt ir pandemijos paūmėjimas, ir tai, kad jiems patiems neužteko gebėjimų parodyti, ką jie iš tikrųjų darė gerai. Kartu žmonės jaučia, kad „valstiečiai" viduje taip pat neturi bendro sutarimo tam tikrų vertybių klausimais.

- Vienas didžiausių netikėtumų - rinkėjai lyg feniksą iš pelenų prikėlė Darbo partiją. Kas tai per fenomenas?

- Tai parodo, kad Lietuvos rinkėjai trokšta ryškių figūrų. Galime jį mėgti ar ne, tačiau jis spinduliuoja tam tikrą vyrišką jėgą ir turtą. Prisideda ir jo politinė patirtis. O tai žavi rinkėjus. Tai rinkėjai, kurie būdavo ištikimi ir Rolandui Paksui. Susiklostė palanki situacija ir V.Uspaskichui pasisekė, nors daug kas tuo netikėjo. Ta pati priežastis, kad stokojama ryškių politinių asmenybių, manau, stipriai prisidėjo ir prie Laisvės partijos sėkmės. Galime nesutikti su jų lydere A.Armonaite, tačiau ji yra ryški politikė. Daugeliui jaunimo, nesvarstant, kaip išsigimė šis liberalizmas, to pakako.

- Ar galima sakyti, kad šie rinkimai tautines ir nacionalines vertybes deklaravusioms mažosioms partijoms bus pamoka vienytis?

- Pagrindinė jų visų pralaimėjimo priežastis - kad šiose mažose partijose labai daug žmonių, kurie mano, esantys protingesni už visus kitus. Tik esant bendresnei atsvarai, rinkėjas gali įžiūrėti tam tikrą politinės jėgos stiprybę, vertą pasitikėjimo. Jeigu visose šiose mažose partijose būtų mažiau „protingiausių už visus" ir visi kartu būtų suformavę vieną koaliciją, būtų peržengę 7 proc. ribą ir visų susivienijusių vadovai, jau būtų patekę į Seimą.

***

Vito Tomkaus trigrašis: Kodėl nebalsavau? Niekaip negalėjau savęs priversti - nebent save it veršį su lenciūgu ant kaklo prie urnos nusitempt. Bet ką tada žmonės pagalvotų? Kad nuo Tapino grandinės nutrūkau. Dar supakuotų ir jėga pas liberastus nutemptų. Stovėčiau dabar prie Baltarusijos sienos su furomis nusiminęs. Ar Lietuvai nuo to būtų geriau? Užtai ir nebalsavau. O jei kas man vėl drįs pasakyti, kad aš pats sau durną valdžią išsirinkau - duosiu į snukį, kad nešmeižtų. O jeigu rimtai, žmonės mielieji, leiskite man bent pasvajoti, kokia būtų Lietuva, jeigu ją išmintingi kaip Sniečkus, geraširdžiai kaip Brazauskas, sąžiningi kaip Marcinkevičius valdytų... Nenorėjau galutinai nei Juozaičiu, nei Radžvilu, anei Dagiu nusivilti. Nieko jie ten vieni seime būtų gero nepadarę, tik patys nusivylę arba su kitais supuvę, ir dar lietuvių tautą į Didžiąją depresiją įvarę. O dabar vis dar šiokia tokia viltis. Gal dar jie susiprotės, kad Tautos jėga vienybėje, jei tik himno nepamiršo.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s