respublika.lt

Apie Seimo narius žinome ne viską (28)

2019 liepos 20 14:00:54
Danas NAGELĖ

Visoje visuomenėje yra be galo išsimokslinusių žmonių ir yra vos baigusių vidurinę ar profesinę mokyklą, yra mokančių daugybę užsienio kalbų, yra temokančių gimtąją ir vos vieną užsienio kalbą. Lygiai taip pat yra ir Seime, kur keli parlamentarai neturi aukštojo universitetinio ar net apskritai aukštojo išsilavinimo, be gimtosios kalbos temoka rusiškai, tačiau yra ir daugiakalbių, išradėjų, žinomų sportininkų, aktorių, dainininkų ir t.t.

×
nuotr. 31 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas.

 

Medžiotojai, skaitytojai ir keliautojai

„Vakaro žinias“ pasidomėti dabartinių seimūnų pomėgiais, išsilavinimu ir apskritai biografijomis paskatino faktas, kad parlamentarai vėl ėmėsi Medžioklės įstatymo, kuris kiekvieną kadenciją „tobulinamas“ po keliolika kartų, pataisų. Ankstesnėse kadencijose tai nestebindavo, nes kone trečdalio Tautos išrinktųjų pagrindinis pomėgis kaip tik ir būdavo medžioklė. Todėl jie vis norėdavo pasilengvinti sąlygas medžioti. Teko peržiūrėti visų dabartinių parlamentarų anketas, kuriose nurodomi pomėgiai (tiesa 10 parlamentarų jose pomėgių nenurodo), ir įsitikinti, kad šiame Seime medžioklių yra gerokai mažiau. Iš deklaravusių savo hobius - vos 17.

Medžioklė pagal pomėgių populiarumą užima 3 vietą ir kiek lenkia žvejybą, tačiau smarkiai atsilieka nuo skaitymo ir populiariausio pomėgio - kelionių. Keliauti dievina daugiau nei pusė Seimo. Matyt, tai buvo viena iš priežasčių siekti mandato, juk parlamentarai už mokesčių mokėtojų pinigus aplanko ir itin egzotiškas šalis.

Į Seimą - iš miško

Kai kurių seimūnų pomėgiai - kaip eilinių žmonių ir gerokai taikesni nei medžioklė. Pavyzdžiui, Vida Ačienė mėgsta tenisą, aktyvų sportą ir jau minėtas keliones, Rima Baškienė - gėlininkystę bei literatūrą, Kęstutis Bacvinka - laisvalaikį gamtoje, kiną, teatrą, Algirdas Butkevičius - literatūrą ir sportą, Ramūnas Karbauskis - fotografiją, literatūrą, istoriją, teatrą ir t.t. Beje, nemaža dalis konservatorių hobiu įvardina važinėjimą dviračiais. Neaišku, ar tai yra nuoširdus pomėgis, ar jis deklaruojamas tik todėl, kad dviratis yra viena iš konservatorių įvaizdžio dalių.

Kai kurių parlamentarų anketos nustebino netikėtais, mažai kam žinomais faktais apie seimūnus. Pavyzdžiui, praeityje garsus disko metikas Virgilijus Alekna disko mėtymo tarp savo pomėgių nenurodo, tačiau jam patinka golfas, aktyvus laisvalaikis bei kelionės, K.Bacvinka, pasirodo, į Seimą pateko tiesiai iš miško tiesiogine šio žodžio prasme: miškininkas pagal specialybę jis iki pat 2016-ųjų dirbo girininku.

Linas Balsys yra radijo mėgėjas trumpabangininkas, P.Čimbaras mėgsta nardyti, garsi šachmatininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pasirodo, yra anglų filologė, Dainius Gaižauskas dievina graikų-romėnų imtynes ir atletinę gimnastiką.

Kolekcionuoja narystę partijose

Jonas Jarutis turi itin retą tarp vyrų specialybę - jis yra pradinių klasių mokytojas, Vytautas Kamblevičius 1985-aisiais pelnė autorinį išradėjo vardą. Darius Kaminskas dabar priklauso „valstiečių“ frakcijai ir yra nepartinis, tačiau anksčiau buvo ir Pilietinės demokratijos partijos narys, ir Darbo partijos narys, ir socialliberalas. Astos Kubilienės vienas iš hobių - joga, o žinomas diplomatas bei užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, pasirodo, yra inžinierius-elektrikas.

Bronislovo Matelio aistra - alpinizmas, Kęstutis Masiulis mėgsta meistrauti, Antanas Matulas kolekcionuoja suvenyrinius šaukštelius, A.Palionis ūkininkauja, kitas žinomas diplomatas Žygimantas Pavilionis turi tekvondo antrojo dano juodąjį diržą, Jurgis Razma mėgsta džiazą, buvusiam bušido kovotojui Kęstučiui Smirnovui suteikti 5 dano MMA bušido, 4 dano dziudo, 2 dano karatė Shindokai ir 2 dano kovinės savigynos meistro vardai.

Nors, kaip minėta, Seime yra 17 medžiotojų, Lauras Stacevičius yra priešingybė jiems - tarp šio politiko pomėgių yra labdaringa veikla beglobiams gyvūnams. Dovilė Šakalienė deklaruoja mėgstanti tylos meditaciją, Irena Šiaulienė dievina anekdotus, Agnė Širinskienė - siuvinėti bei auginti rožes. Savotiška pastarosios kolegė pagal pomėgį yra Virginija Vingrienė, esanti orchidėjininkų draugijos narė.

Komandiruojasi aukodamiesi

Turbūt ne visi žino, kad praeityje buvusi garsi dainininkė Ona Valiukevičiūtė pagal išsilavinimą yra vokiečių kalbos ir literatūros dėstytoja, o užkietėję Seimo keliautojai Egidijus Vareikis bei Emanuelis Zingeris tarp savo pomėgių kelionių nenurodo. Matyt, vykdami į nesuskaičiuojamas komandiruotes aukojasi ir kankinasi. Nepaisant to, abiejų anketos - įspūdingos. E.Vareikis be to, kad mėgsta naršyti po internetą, moka ne tik lietuviškai, bet ir angliškai, rusiškai, lenkiškai, vokiškai, prancūziškai, yra biochemijos mokslų daktaras, studijavo Kanadoje bei JAV, stažavosi dar penkiose valstybėse. E.Zingeris, kaip minėta, nesako mėgstantis keliauti, tačiau teigia mėgstantis muziką, literatūrą, kiną, yra lituanistas pagal išsilavinimą, kalbantis jidiš, anglų, rusų, lenkų, vokiečių kalbomis.

Spalvingumu išsiskiria Petro Valiūno biografija. Į Seimą 2016-aisiais patekęs politikas mokėsi keturiose mokyklose. 1980-aisiais įgijo tekintojo specialybę, 1986-aisiais baigė mokslinio agronomo studijas, 2010-aisiais tapo teisės magistru. Darbinę karjerą pradėjęs 1980 m. Alytaus šaldytuvų gamykloje, kur dirbo krovėju, vėliau darbavosi kolūkiuose, saugos tarnybose, po kurių tapo „Sodros“ specialistu bei europarlamentaro padėjėju.

Be universitetų diplomų

Įdomu, kad Seime dirba keturi parlamentarai, savo anketose nurodantys neturintys aukštojo išsilavinimo. Justas Džiugelis nurodo nebaigtą aukštąją mokyklą, Aurimas Gaidžiūnas - baigtą technikumą, Petras Gražulis rašo nuo 2013 m. studijuojantis vadybą universitete, o Algimantas Salamakinas baigė vidurinę ir yra tekintojas.

Situaciją komentuoja Seimo narys, trijų išradimų bendraautoris Rimantas DAGYS:

„Į Seimą atėjau iš mokslo pasaulio, esu biochemikas, mokslų daktaras. Išradimai susiję būtent su biochemijos, biotechnologijos sritimi (bet tai buvo dar sovietmečiu). Konkrečiau - su procesų valdymo sritimi, taikomosios matematikos dalykais ir aminorūgščių sintezės technologijomis. Jos dabar vienaip ar kitaip realizuotos, galbūt nebūtinai pagal išradimą“, - pasakojo R.Dagys. Pridūręs, kad abu jo sūnūs irgi yra mokslininkai: vienas - biochemijos mokslų daktaras, kitas ginsis daktaro laipsnį fizikos srityje.

Savo pomėgiams - žvejybai, grybavimui, medžioklei - parlamentaras sako mažai turintis laiko, nors keturiese stengiasi nuvykti prie ežero ar upės. Ir dažniausiai - su meškere.

„Mokslą, aišku, jau užmečiau, nes į politiką atėjau 1992 m. Tiek laiko praėjo, biochemijos srityje tiek visko įvyko, kad man pasivyti neįmanoma, diskutuojant su sūnumi biochemiku reikia specialiai pasidomėti, kad suprasčiau, ką jis daro. Jei nebūčiau perrinktas į Seimą, pagal specialybę tikrai negalėčiau įsidarbinti“, - pripažino R.Dagys.

Politikas apgailestauja, kad į Seimą renkami ir žmonės be aukštojo išsilavinimo.

„Rinkėjams neuždrausi rinktis, tačiau valstybę valdyti reikia gerai pasiruošus. Juk tu turi priimti sprendimus, o diplomas duoda bendrą supratimą, kurio dažnai reikia. Tie žmonės, kurie turi menkesnį išsilavinimą, dairosi į šalis, žiūri, ką kiti pasakys, nes patys neturi supratimo ir dirba paviršutiniškai, būna neatsparūs populizmui“, - tvirtino R.Dagys.

Situaciją komentuoja Seimo narys, šachmatininkas Julius SABATAUSKAS:

„Na, nors ir mėgstu žaisti šachmatais, su V.Čmilyte-Nielsen mes esame tarsi iš skirtingų galaktikų. Jos lygis yra tiek aukštas, kad man nėra jokių šansų jos įveikti. Esu žaidęs, regis, Šiaulių mero taurės varžybose žaibo turnyre. Tačiau, aišku, pralaimėjau. Nereikia norėti, kad tarptautinė didmeistrė pralaimėtų man, kažkada turėjusiam pirmąjį atskyrį. Kitas stiprus Seimo narys būdavo Česlovas Juršėnas, su juo tekdavo ir laimėti, ir pralaimėti, dar vienas stiprus buvo Laimontas Dinius. Bet mes esame mėgėjai. Dažnai žaidžiu ir internetu, nes ten galima žaisti ir naktį“, - sakė J.Sabatauskas.

Parlamentaras nemano, kad Seimo nariai būtinai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą. Visų pirma, anot jo, draudimas be jo dirbti Seime būtų grubus Konstitucijos pažeidimas.

„Be to, pažiūrėkime kad ir į A.Salamakiną. Dažnas kolega, sužinojęs, kad jis neturi aukštojo išsilavinimo, sako, kad net nebūtų apie tai pagalvojęs. Algimanto profesionalumas, žinios, įgyta patirtis yra aukščiausio lygio, jis yra neabejotinas procedūrų, Seimo statuto žinovas ir autoritetas“, - teigė J.Sabatauskas.

Situaciją komentuoja Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras Kazys STARKEVIČIUS:

K.Starkevičius garsėja tuo, kad, net ir būdamas Seimo nariu, ūkininkauja. Tačiau turbūt mažai kas žino, kad jis turi dvi specialybes - bibliotekininko ir teisininko.

„Bibliotekoje teko dirbti kokius 6 metus. Buvau Lietuvos mokslinės techninės informacijos instituto bibliotekos Kauno filialo poskyrio vedėjas. Dabar tokio nebėra. Ūkininku tapau tik 1992 m., kai susigrąžinau nuosavybę. Tačiau tie du aukštojo mokslo diplomai labai praverčia Seimo nario darbe, nes kiekvienas išsilavinimas yra universalus“, - įsitikinęs K.Starkevičius.

Politikas sako, kad mėgsta ūkio darbus dirbti pats, teko laukus arti ir su arkliais.

Politikas teigė, kad, jei nebūtų perrinktas, atsiduotų vien ūkininkavimui.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (28)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate SAM „tyrimą", kuriuo nustatyta, kad dažniausiai nuo COVID-19 mirė Jonai ir Onos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Liko savaitė iki Olimpiados pabaigos. Kaip manote, ar lietuviai gaus medalių?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+10 +17 C

 

+10 +17 C

+17 +22 C

+17 +23 C

 

+20 +23 C

0-7 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Nuorodos