Po pirmojo mėginimo tapti prezidentu praėjus 34 metams, Džo Baidenas (Joe Biden) vakar buvo prisaikdintas kaip 46-asis JAV prezidentas.
Prieš ketverius metus Donaldas Trampas (Donald Trump) į Baltuosius rūmus įžengė kaip drąsus, politikos elitui nepriklausantis milijardierius, kurį jo politiniai oponentai iš demokratų stovyklos aršiai puolė nuo pat pirmosios dienos JAV prezidento poste. Kadenciją D.Trampas baigė visiškai užblokuotas stambiųjų transnacionalinių kompanijų valdomų interneto tinklų ir jo oponentams pradėjus jau antrąją per kadenciją apkaltą.
78-erių buvęs JAV viceprezidentas ir ilgametis senatorius Dž.Baidenas buvo prisaikdintas vakar vidurdienį (19 val. Lietuvos laiku) prie JAV Kapitolijaus, toje pačioje vietoje, kur prieš dvi savaites D.Trampo rėmėjai bei rinkimų klastojimu pasipiktinę žmonės per šturmą susirėmė su policija.
Nors valdžia buvo perduota tokiu pačiu principu kaip ir pastaruosius du šimtmečius, ceremonija vis dėlto smarkiai skyrėsi nuo ankstesnių.
Dabartinis Vašingtono vaizdas panašėja į karo stovyklą - tam, kad nebūtų organizuojama panašių išpuolių, kaip prieš dvi savaites, miesto centre dislokuota maždaug 25 tūkst. Nacionalinės gvardijos karių. Todėl susidaro įspūdis, kad Vašingtoną valdo kariuomenė - civilių žmonių aplink Kapitolijų beveik nematyti. Dėl koronaviruso pandemijos šalyje ceremonijoje nedalyvavo plačioji visuomenė, paprastai sausakimša Nacionalinė alėja inauguracijos dieną - beveik tuščia. Joje tik buvo susmaigstyta maždaug 200 tūkst. vėliavėlių, kurios simbolizuoja inauguracijoje nedalyvausiančią minią.
Viešumoje visą savaitę nesirodęs D.Trampas dar inauguracijos išvakarėse paskelbė iš anksto įrašytą atsisveikinimo vaizdo įrašą. Pirmą kartą jis paragino Amerikos gyventojus melstis dėl išrinktojo prezidento sėkmės.
Dž.Baidenas taip pat pažadėjo darbo imtis iš karto po inauguracijos. „Siekdami tvarkytis su mus, kaip tautą, ištikusia krize, negalime švaistyti nė sekundės, - antradienio vakarą kol kas dar neužblokuotoje tviterio paskyroje rašė Dž.Baidenas.
Jo inauguracinė kalba vakar truko apie pusvalandį, tačiau nebuvo pasakyta nieko konkretaus. Dž.Baidenas tik „kreipėsi į visus Amerikos gyventojus ir kvietė piliečius visiems kartu įveikti iškilusius iššūkius".
Jau paviešinti ir artimiausi Dž.Baideno planai. Jis planuoja vos pradėjęs kadenciją grįžti prie Paryžiaus klimato susitarimo ir prisijungti prie Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), pranešė jo patarėjai.
Netrukus, kai buvo prisaikdintas, Dž.Baidenas pasirašė 17 dekretų, kuriais bus atšaukiami kadenciją baigiančio prezidento D.Trampo sprendimai, susiję su imigracija, aplinkosauga, COVID-19 situacija ir ekonomika.
Per pirmąsias kadencijos dienas jis ketina D.Trampo įvestą draudimą į šalį patekti žmonėms iš kelių musulmoniškų valstybių ir sustabdyti sienos JAV ir Meksikos pasienyje statybas, nepaisant nelegalių migrantų antplūdžio.
Be to, jis ruošiasi įvesti reikalavimą valstybinėse įstaigose dėvėti kaukes, taip pat jis žada atnaujinti gamtos rezervatų apsaugą, siekti sustabdyti priverstinį iškeldinimą ir garantuoti saugumą asmenims, kurie dėl koronaviruso krizės vėluoja mokėti būsto paskolos įmokas. Dž.Baidenas taip pat ketina Kongresui perduoti įstatymo projektą, kuriuo bus siūloma atnaujinti imigracijos politiką ir milijonams šalyje neteisėtai gyvenančių migrantų suteikti galimybę įgyti pilietybę, pradžiugindamas įvairius svetimšalius, nelegalų mafiją, BLM negrus, visų rūšių homoseksualistus, neseniai šalyje siautėjusias „Antifa" padugnes, tuo dar labiau papiktindamas tikruosius amerikiečius, nors pats visą laiką pasakojo apie „šalies suvienijimą".
Situaciją komentuoja M.Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitikas, saugumo politikos ekspertas Ignas STANKOVIČIUS:
Po inauguracijos Jungtinių Valstijų politika daugiau-mažiau grįš į senąsias vėžes, kuriomis dar iki D.Trampo ir važiavo visa Amerikos valdymo sistema. D.Trampas savo pareiškimais ir veiksmais mėgino iš tų vėžių išklibinti visą sistemą ir jam iš dalies tai padaryti pavyko.
Kodėl Amerika sugrįš prie senosios sistemos? Pirmiausia todėl, jog ponas Džo Baidenas nėra labai energingas ir jaunas žmogus (jis tik turi labai daug patirties), kad galėtų leistis į kažkokius rimtus pokyčius. O tai reiškia, kad visas valstybės valdymo aparatas įgis daugiau įtakos ir iniciatyvos. O aparatas visada nori likti prie senų vėžių...
Tačiau naujoji viceprezidentė - pakankamai jauna ir energinga moteriškė, pakankamai „kieta" ir valdinga. Todėl įtakos šaltiniai naujoje Amerikos valdymo sistemoje eis pro viceprezidentės kabinetą... Na, o prezidentas bus toks savotiškas „stabilizatorius", kuris stengsis nedaryti neapgalvotų ir neapskaičiuotų staigių judesių į vieną arba kitą pusę. Visa valdymo sistema, nuo departamentų iki valstybinių įstaigų, atsistos į senąją vagą ir įgaus ne tik daugiau įtakos svertų, bet ir aiškumo savo veikloje.
Matyt, aiškiau susidėlios santykiai su ES, bus aktyviau derinami tarpusavio interesai ir vėl gilės transatlantinis bendradarbiavimas. Bus labiau išgryninti santykiai su Rusijai bei Kinija, o jų formatas taps kur kas aiškesnis. Viena svarbiausių užsienio politikos krypčių taps siekis vėl įtikinti potencialius sąjungininkus, kad Amerika yra patikimas partneris ir derina su jais savo veiksmus. Na, o ekonominiams bei politiniams oponentams bus aiškiau nubrėžtos raudonosios linijos, kurių peržengti nevalia. Vadinasi, bus lengviau prognozuoti tiek JAV, tiek ir visų kitų elgesį.