respublika.lt

Aistros dėl naujojo biudžeto: iš žmonių kišenių išims daugiau, įdės mažiau?

(0)
Publikuota: 2021 lapkričio 25 12:57:51, Dobilas Sinkevičius ir Elta
×
nuotr. 5 nuotr.
Seimo posėdis. Eltos nuotr.

Nepaisant to jog Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen prieš balsavimą dėl kitų metų biudžeto tvirtino, kad projektas yra tinkamai parengtas, ir vylėsi, jog jam bus pritarta, panašu, kad parlamente nuomonių yra skirtingų.

 

„Nelabai įsivaizduoju racionalių argumentų prieš šį biudžetą, kai iš tikrųjų mokytojams, medikams, socialiai jautrioms sritims algos didėja. Visada galima sugalvoti ir dar dosnesnių pasiūlymų, bet šis biudžetas tikrai kokybiškai parengtas ir viliuosi, kad jam bus didelis palaikymas", - ketvirtadienį prieš Seimo posėdį atsakydama į žurnalistų klausimus teigė V. Čmilytė-Nielsen.

G. Skaistė: prioritetas skiriamas tam, kad augtų mažiausiai uždirbančiųjų pajamos

Finansų ministrė Gintarė Skaistė prieš balsavimą Seime akcentavo, kad šiame biudžete atsižvelgta ir į tarptautinių institucijų pastabas bei skiriamas dėmesys nelygybės mažinimui. Ministrė pažymėjo, kad nemažai dėmesio skiriama tokioms priemonėms, kaip neapmokestinamojo pajamų dydžio, minimalios mėnesinės algos didinimui.

„Tai tikrai yra galimybių biudžetas. Didelės lėšos nukreipiamos struktūrinėms problemoms spręsti, kurias jau daugelį metų įvardindavo ir Europos Komisija, t.y. skurdo ir nelygybės mažinimas, ir taip siekiant užtikrinti kokybiškas viešąsias paslaugas yra tikrai didelis dėmesys skiriamas viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio didinimui. Taip pat apskritai visoje darbo rinkoje prioritetas yra skiriamas tam, kad atlyginimai augtų ypač tiems, kurie uždirba mažesnes pajamas", - teigė G. Skaistė.

R. Tamašunienė: iš žmonių kišenių planuojama išimti daugiau, nei padidinti pajamas

Regionų frakcijos vadovės, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos- krikščioniškų šeimų sąjungos narės Ritos Tamašunienės teigimu siūlomas biudžeto projektas viena ranka duoda, kita ranka atima iš gyventojų pajamas. O labiausiai kentėti gali kaip taisyklė - mažas pajamas gaunantys asmenys.

„Lyginant su iki 60 proc. augančiomis šildymo kainomis, per metus vos ne 50 proc. paaugusiomis degalų kainomis, akivaizdžiai didėjančiomis produktų ir paslaugų kainomis, žmonių pajamos didinamos švelniai tariant nepakankamai. O tokie projektai kaip vaiko pinigų didinimas, darbo užmokesčio augimas yra tęstiniai praėjusios vyriausybės projektai.

Pajamų kėlimas turėtų būti žymiai ryžtingesnis, tam kad nors kiek pasivytume augančią infliaciją ir paskatintume vartojimą, kas galutiniame rezultate lemia didesnes įplaukas į biudžetą. Ypatingai neramina kalbos apie naujus mokesčius. Dabar jau vyriausybėje nutarta priimti automobilių taršos mokestį kuris vienareikšmiškai paplonins pinigines būtent mažas pajamas turintiems asmenims. Taip pat planuojamas ir nekilnojamo turto mokestis. Taigi matome kad iš žmonių kišenių planuojama išimti daugiau, nei padidinti pajamas"- teigė parlamentarė R. Tamašunienė.

M. Puidokas: Biudžetas paremtas milijardinėmis skolomis

Opozicinės darbo partijos atstovas Mindaugas Puidokas, teigia kad šis biudžetas yra paremtas milijardinėmis skolomis kurią vis tiek turės atiduoti Lietuvos žmonės ir būsimos Vyriausybės.

„Biudžetas paremtas 4 mlrd. skola, kuri veda mūsų valstybę į labai gilias finansines problemas. Tas rodo, kad susprogdintos ekonomikos skeveldrų rinkimas ir nepakeliamos skolos našta numetama Lietuvos žmonėms ir būsimoms Vyriausybėms. Neišnaudojami Europinių fondų atsigavimui skiriami pinigai, kurie leistų ženkliai sumažinti skolos dalį biudžete"- teigė parlamentaras.

Darbietis M. Puidokas taip pat nepraleido progos „įkirsti" už neefektyviai naudojamą karinį biudžetą.

„Karinėms reikmėms skiriamos didžiulės lėšos, bet jos panaudojamos neefektyviai ir netikslingai. Lietuvos kariškių atlygimai vieni mažiausių tarp NATO valstybių, nes vos 30 procentų finansavimo gynybai skiriama karių atlyginimams. Tuo tarpu kitose NATO šalyse tam skiriama apie 50 proc. visų gynybos lėšų. Visos šalys supranta, kad valstybės gynybinė galia visų pirma paremta tinkamu karių materialiniu aprūpinimu ir jų šeimų socialinio saugumo užtikrinimu"- sakė Mindaugas Puidokas.

Seime - pirmasis 2022 metų biudžeto projekto priėmimas

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje pirmajame priėmime bus sprendžiama dėl kitų metų valstybės biudžeto projekto. Parlamentarams pritarus, projektas būtų grąžinamas tobulinti Vyriausybei, kuri vertintų ir parlamento komitetų pateiktus siūlymus bei pastabas.

Kitų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte numatomas biudžeto deficitas sieks 3,1 proc. nuo šalies BVP. 2022 metais į biudžetą Finansų ministerija planuoja surinkti 13,86 mlrd. (įskaitant ES lėšas) , o išleisti - 16,48 mlrd. eurų.

Daugiausiai - 4,9 mlrd. eurų - planuojama surinkti iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Dar 2,34 mlrd. - iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Iš akcizų tikimasi surinkti 1,69 mlrd. eurų, o iš pelno mokesčio - 1,25 mlrd. Dar 2,76 mlrd. eurų lėšų numatoma iš Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės paramos šaltinių.

Galutinis balsavimas dėl biudžeto priėmimo turėtų vykti gruodžio 9 d.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s