Rubrikoje „Mini interviu“ kalbamės su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariu Algirdas Stončaičiu.
- Turime Konstitucijos dieną - spalio 25-ąją, - bet ar iš tiesų gerbiame savo Konstituciją ir laikomės jos nuostatų?
- Klausimas be galo platus. Manau, kad visos demokratinės valstybės neturi jokios alternatyvos nesilaikyti Konstitucijos. Kiekvienas įstatymas, teikiamas svarstymui, praeina vienokią ar kitokią ekspertizę, kad nebūtų prieštaravimo konstitucinėms normoms. Aišku, priiminėjama labai daug teisės aktų, todėl galbūt kartais kažkas ir praslysta, prasilenkiame su konstitucinėmis normomis.
- Apie tokį prasilenkimą ir noriu paklausti. Parlamentarai praėjusioje sesijoje nerado laiko priimti naujo Referendumo įstatymo, tad, nuo liepos 1 d. nustojus veikti senajam, neliko teisės akto, kuris reguliuotų referendumo rengimo tvarką. Kaip vertinate tai, jog iki šiol Konstitucijos 9 straipsnis yra eliminuotas?
- Taip, šį Referendumo įstatymo projektą buvo galima svarstyti ir priimti praėjusioje sesijoje, kad nebūtų tokios padėties, kokia yra dabar. Mes, būdami opozicijoje, šį klausimą kėlėme kokį 10 kartų, sakėme, jog negali būti, kad šalis neturėtų Referendumo įstatymo. Bet, kaip žinoma, opozicijos „balsas į dangų neina".
- Kaip vadintumėte situaciją, kai visuomenė palikta be pagrindinės savo konstitucinės teisės rengti referendumą?
- Na, nežinau, epitetų sunku rasti. Negalime vadintis nesubrendusia valstybe, nes valstybė tikrai subrendusi. Bet kodėl būtent tokio įstatymo nepaleido valdantieji, nežinau - gal jie nesubrendę.
- Ar Teisės ir teisėtvarkos komitetui nekliūva tai, jog pats Seimas pažeidinėja Konstituciją nepriimdamas reikiamų įstatymų?
- Kad mūsų komitete būtų keltas šis klausimas, nepamenu. Bet atskiri komiteto nariai buvo išreiškę nuomonę, jog taip negali būti. Sutinku, kad ir mūsų komitetas galėtų turėti ryžtingesnį požiūrį į tokius dalykus ir būti aktyvesnis.