Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius pirmadienį dalyvavo Koimbroje (Portugalija) vykusioje neformalioje Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų taryboje (BRT), kuri buvo skirta ES ateities klausimams. Tarybos metu įvyko pirmasis ES ateities ministrų susitikimas, taip pat buvo aptartas nuo ES nutolusių salų-regionų potencialo panaudojimas.
Susitikimo metu inauguruotas ES prognozavimo ministrų lygmeniu tinklas. Šis strateginio pobūdžio tinklas, kaip teigiama Užsienio reikalų ministerijos pranešime, nagrinės klausimus, susijusius su ES ir jos politikų ateitimi, perspektyvomis, atsparumu bei atitinkamais instrumentais. Šįkart vyko diskusijos dėl ES atsparumo grėsmėms didinimo bei strateginės autonomijos vystymo.
„ES turi didinti atsparumą, demonstruoti lyderystę pasaulyje, ypač klimato kaitos, skaitmeninių standartų ir reguliavimo srityse, ambicingiau siekti technologinės sklaidos ir priklausomybės nuo žaliavų iš trečiųjų šalių mažinimo. ES būtina stiprinti aljansus su tokiomis bendramintėmis valstybėmis, kaip JAV, Japonija, Australija ar Jungtinė Karalystė“, – pažymėjo A. Pranckevičius.
„Kalbant apie ES gynybos pajėgumus, ES turi imtis daugiau atsakomybės ir gebėti efektyviai veikti. ES turėtų stiprinti gynybą, tačiau NATO išlieka pagrindinis Europos saugumo garantas. Dėl to turi būti toliau plėtojami tie ES projektai, kurie papildo NATO, kaip antai Europos gynybos fondas ar karinis mobilumas. Galiausiai ES turi toliau mažinti energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių, įskaitant dujų tiekimą iš Rusijos bei elektrą iš nesaugių branduolinių jėgainių ES pašonėje“, – pabrėžė viceministras.
Susitikimo metu ES Tarybai pirmininkaujanti Portugalija pristatė nuo ES nutolusių regionų – Gvadelupos, Prancūzijos Gvianos, Martinikos, Majoto, Reunjono, Sen Marteno, Azorų salų, Madeiros ir Kanarų salų bendrą socioekonominį potencialą ES rinkoje, jų galimą indėlį į klimato kaitos, vandenynų, biotechnologijų, tvaraus turizmo, atsinaujinančios energetikos sritis.