Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigia, kad jau kitą savaitę turėtų būti išnagrinėtos paskutinės nelegalių migrantų prieglobsčio prašymo bylos. Anot ministrės, bus siekiama, kad neigiamo atsakymo sulaukę asmenys būtų grąžinti į kilmės šalis.
„Kitą savaitę turėtų būti išnagrinėti visi prieglobsčio prašymai, liko keletas šimtų. Žinoma, iš to, ką mes matome, didžioji dalis asmenų bus tie, kurie negaus prieglobsčio, nes tai nėra prieglobsčio prašytojai, todėl įjungsime išsiuntimo procedūrą“, – penktadienį kalbėjo A. Bilotaitė.
Ministrės teigimu, yra pozityvių ženklų, kad Irakas priims ne tik savanoriškai sutinkančius grįžti, tačiau ir priverstiniu būdu grąžinamus nelegalius migrantus.
„Mano žiniomis, kiek man tenka bendrauti ir tartis su Užsienio reikalų ministerija, turime labai pozityvių signalų, kad Irakas jau kalbasi apie galimybę priimti ne tik savanoriškai, bet ir priverstiniu būdu grąžinamus migrantus“, – kalbėjo ministrė.
Anot A. Bilotaitės, norint sėkmingai pradėti nelegaliai sieną mėginančių kirsti migrantų grąžinimo į kilmės šalis procesą, svarbu susitarti ir dėl asmens dokumentų išdavimo.
„Klausimai susiję ir su dokumentais. Jeigu asmenys neturi savo asmens dokumentų, tai reikalingas dokumentų organizavimas. Jau tris kartus į Lietuvą buvo atvykę Irako konsulai, tikrai sėkmingas buvo paskutinis atvejis, kai jie atvyko ir buvo išduoti 88 dokumentai“, – teigė ministrė ir pridūrė, kad klausimai dėl grąžinimo politikos sprendžiami tiek nacionaliniu, tiek europiniu lygiu.
„Žinau, kad tai labai aktualus klausimas, dirbama ties juo ir europiniu lygiu. Europos Komisija taip pat ieško būdų, sprendimų ir, manau, kad tie sprendimai bus rasti. Dirbsime labai intensyviai tiek nacionaliniu, tiek europiiu lygiu, kad rezultatai būtų pasiekti“, – pridūrė A. Bilotaitė.
ELTA primena, kad šią savaitę A. Bilotaitė kalbėjo, jog nelegaliai sieną kirtusių migrantų grąžinimo procesą stabdo tai, kad Irakas priima tik savanoriškai sutinkančius grįžti.
„Noriu pažymėti, kad vyksta aktyvus darbas ES su Iraku, nes akivaizdu, kad čia yra būtinas aukščiausias įsitraukimas. Mūsų europinės institucijos dirba tuo klausimu, kad Irakas priimtų asmenis, kurie ne tik kad savanoriškai sutinka grįžti, bet ir tuos, kurie yra priverstinai grąžinami, o jų yra didžioji dalis“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo A. Bilotaitė.