Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės teigimu, nors testavimasis ir jo kompensavimas siekiant pasinaudoti Galimybių pasu nebus ribojamas, testavimo pajėgumus galimai apribos asmens sveikatos specialistų ir testavimo vietų skaičiaus. Ji taip pat pažymi, kad sprendimai dėl testavimų logistikos bus priimami kartu su savivaldybėmis.
„Dabar su savivaldybėmis ieškosime būdų, kaip išplėsti testavimo apimtis būtent šiam profilaktiniam testavimui, nesimptominiam, o būtent Galimybių paso testavimui. Ir čia tikrai labai reikės savivaldos paramos išpildant šį punktą“, – teigė ji spaudos konferencijoje po Vyriausybės posėdžio.
A. Armonaitė pažymi, kad padidinti testavimo apimtis prireiks šiek tiek laiko.
„Neplanuojama riboti, kiek bus kompensuojama testų, bet noriu pasakyti, kad įsivažiuoti testavimo komponentui reikės šiek tiek laiko. Testavimo veikloje interpretuojant testą būtinai turi dalyvauti asmens sveikatos priežiūros specialistas. Šių specialistų skaičius yra ribotas, nes jie dalyvauja organizuojant vakcinaciją ir simptominį testavimą. Dėl to tam tikras vietų skaičius bus ribotas. Žinoma, Sveikatos apsaugos ministerija ir vaistinėms sudaro sąlygas testuoti, tikiuosi, kad ir tai įsivažiuos“, – sakė ji.
Ministrė taip pat pridūrė, kad nenorintys laukti testavimosi eilėse galės COVID-19 testą atlikti privačiai.
„Nėra plano riboti kažkaip testų skaičių, bet bus ribotos vietos, kuriose bus galima pasidaryti testą. Tai irgi reikėtų įsivertinti. Tačiau yra labai svarbu paminėti, kad žmonės, kurie galbūt nenorės laukti eilėse ar neturės daug laiko, bet finansinių resursų turės, galės pasidaryti testą privačiai ir jis taip pat dalyvaus Galimybių paso schemoje“, – akcentavo A. Armonaitė.
Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad Vyriausybės sprendimas, jog Galimybių pasu galės pasinaudoti ir asmenys, ne vėliau nei prieš 24 val. pasidarę COVID-19 testą, yra laikinas ir sąlygojamas vakcinavimo tempų.
„Noriu akcentuoti, kad kai kalbame apskritai apie imuniteto sertifikatą tarptautine prasme, pagrindiniai dalykai bus pilna vakcinacijos schema ir tie, kurie jau persirgo. Testas yra inovatyvus sprendinys, juos taiko Danijoje, Norvegijoje, Nyderlanduose. Tai yra papildomas laikinas sprendimas, kol nėra daug vakcinuotų žmonių, sudaryti galimybes platesniam skaičiui žmonių sugrįžti į gyvenimą. Tuo pačiu paskatinti vakcinuotis ir testuotis apskritai, nes tai svarbu dėl epidemiologinės situacijos. Dėl to tas 24 val. terminas yra pats konservatyviausias“, – teigė jis.
„Supraskime, kad šis sprendimas įtraukit testą į Galimybių pasą yra mūsų visų susitarimas prisiimti riziką, nes pats testas nereiškia, kad jūs jau negalėsite užsikrėsti ir kad nėra rizikų. Rizikų yra. Kaip ne kartą minėjau, (...) visi pereiname į etapą, kai ir visuomenė dalinasi su valdžia bendra atsakomybe“, – pridūrė A. Dulkys.
Vyriausybė apsisprendė atverti platesnės veiklos galimybes pasiskiepijusiems, persirgusiems ar 24 val. prieš planuojamą atlikti veiklą COVID-19 testą pasidariusiems asmenims, kurie nuo gegužės 24 d. galės naudotis Galimybių pasu. Tarp laisvinamų sričių – bendravimas didesnėmis grupėmis, dalyvavimas renginiuose bei naudojimasis pramogomis ir paslaugomis uždarose patalpose.