respublika.lt

A.Veryga ir A.Matulas pritartų apie žalą sveikatai įspėjančioms etiketėms ant alkoholinių gėrimų: vartotojai turi būti informuoti

Publikuota: 2023 gegužės 30 09:19:00, Irtautė Gutauskaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Aurelijus Veryga. Eltos nuotr.

Airijai tampant pirmąja šalimi pasaulyje, ant alkoholinių gėrimų butelių ir skardinių klijuosiančiai apie žalą sveikatai įspėjančias etiketes, Seimo nariai planuoja pradėti diskusijas apie tokios priemonės pritaikymą Lietuvoje. Anot Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo, tokių etikečių pritaikymas Lietuvoje būtų našta verslui, tačiau, pažymėjo jis, alkoholio gamintojams bus galima pasiūlyti pereinamąjį laikotarpį, per kurį būtų prisitaikyta prie naujų reikalavimų.

 

„Išnagrinėjęs Airijos pavyzdį dabar, pripažįstu, kad pakankamai įdomus dalykas, nes pastebiu, kad labai daug žmonių, pirkdami įvairius maisto produktus, jau žiūri į etiketes ir žiūri, kas ten parašyta, skaičiuoja tas pačias kalorijas, žiūri ar yra maisto papildų, dažiklių, tirštiklių, ir neperka tų produktų“, – LRT radijui antradienį teigė A. Matulas.

„Bet, aišku, kad tai bus labai didelė našta verslui, tikrai manau, kad svarstysime, tarsimės ir su Aurelijum, ir su visais politikais, kurie tuo domisi. Ir galime pradėti galvoti tartis su verslu, nustatyti tam tikrą rimtą pereinamąjį periodą, ir bandyti šitą priemonę įgyvendinti“, – pridūrė konservatorius.

Seimo narys Aurelijus Veryga džiaugiasi, kad apie žalą sveikatai įspėjančios etiketės atsiras Airijoje ir palaiko šios priemonės pritaikymą Lietuvoje. Anot jo, įspėjamosiose etiketėse turėtų būti aiškiai ir nedviprasmiškai nurodytos su alkoholio vartojimu susijusios grėsmės, pavyzdžiui, vėžiniai susirgimai ar širdies ir kraujagyslių ligos.

„Aš labai džiaugiuosi, kad yra šalių, kurios yra savotiškas ledlaužis, nes tai nėra lengvi sprendimai Europos Sąjungoje, kuri turi bendrą rinką ir kur dėl tokių sprendimų, kurie paliečia importuojamus gaminius, tenka įtikinti kitas Europos Sąjungos valstybes. Taip pat tenka įtikinti, kad ta priemonė yra reikalinga, kad jos reikia, kad yra problema, kurią norima išspręsti, ir įrodyti, kad bus nauda sveikatai“, – pažymėjo A. Veryga.

„Kas turėtų būti dar etiketėje, tai turėtų būti aiškiai ir nedviprasmiškai nurodyta, kokios yra grėsmės, aš pavardinsiu kelias. Vieną mes turime nurodytą, bet ji yra taip nurodyta, kad reikia labai ieškoti jos. Tai yra, pavyzdžiui, žala nėščiosioms ir būsimam vaikui, vartojimas yra nesuderinamas su nėštumu, toliau pavojus vairuojant, taip pat nurodyta, kad alkoholis sukelia vėžinius susirgimus, širdies ir kraujagyslių ligas“, – kalbėjo „valstietis“.

A. Matulas pridūrė, kad vienas iš gerųjų Airijoje pritaikytų pavyzdžių – etiketėse ant alkoholinių gėrimų parašyta nuoroda į portalą, kuriame nurodyta konkretesnė ir išsamesnė informacija apie alkoholio žalą.

„Man labai patiko airių pavyzdys, kad šioje etiketėje bus parodoma ir nuoroda į portalą, kur galėsi gauti išsamesnę, konkretesnę informaciją. Tikrai visko surašyti į pakankamai nedidelę etiketę nebus įmanoma“, – sakė politikas.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) atstovė Aušra Želvienė antrino politikams, teigdama, jog vartotojai turi būti informuoti apie galimą alkoholio žalą sveikatai.

„Mes manome, kad vis dėlto vartotojas turėtų būti informuotas, ir jeigu tai yra pati tinkamiausia priemonė, tai kodėl gi ne. Nes iš Pasaulio sveikatos organizacijos pateiktos informacijos matome, kad supratimas apie su alkoholio vartojimu susijusius pavojus vis dar išlieka mažas Europoje, tai tikriausiai ir pas mus yra ne kitaip“, – sakė A. Želvienė.

ELTA primena, kad praėjusių metų gruodžio pabaigoje, pasirodžius Valstybės duomenų agentūros duomenims apie tai, kad auga alkoholio vartojimas, opozicijos atstovas A. Veryga siūlė ant alkoholinių gėrimų klijuoti apie žalą įspėjančias etiketes. Tuo metu šis „valstiečio“ pasiūlymas didelio palaikymo nesulaukė.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Dienos klausimas

Ar pritariate pedagogų streikui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +18 C

+9 +15 C

 

+6 +11 C

+12 +16 C

+11 +14 C

 

+11 +14 C

0-10 m/s

0-11 m/s

 

0-9 m/s