respublika.lt

800 mln. eurų reformai, bet ne gydymui (74)

2021 liepos 13 21:00:10
Olava STRIKULIENĖ

Nuo pat COVID-19 pandemijos pradžios sveikatos apsaugos ministrai - tiek Arūnas Dulkys, tiek jo pirmtakas Aurelijus Veryga - ir būrys infektologų žmones gąsdino, kad reikia karantinuotis, saugotis, o atsiradus skiepams - ir vakcinuotis, nes ligoninių stacionaruose tuoj pritrūksime laisvų lovų. Tačiau, kai vasarą susirgimų nuo COVID-19 infekcijos sumažėjo, SAM vėl prabilo, kad reikia sveikatos apsaugos reformos - sumažinti šalies sveikatos apsaugai esą per didelį, visiškai neracionalų ir neekonomišką stacionarinių lovų skaičių. Kur logika? Lovų skaičių sumažinsime, nors premjerė Ingrida Šimonytė vis užsimena, jog žmonės vangiai skiepijasi, todėl esą jau reikia ruoštis rudeniop atslinksiančiai ketvirtajai pandemijos bangai. Ar nebūtų racionaliau ne reformą už 800 mln. eurų daryti, bet įsigyti daugiau plaučių ventiliavimo aparatų, medikamentų?

×
nuotr. 1 nuotr.
Jei nuolat akcentuojama, kad gydo ne lovos, kodėl pandemijos metu skaičiuotas būtent lovų užimtumas? Eltos nuotr.

 

Ką sako skaičiai?

SAM duomenimis, 2018 m pabaigoje, tai yra likus vieneriems metams iki pandemijos, Lietuvoje veikė 82 valstybinės ir savivaldybių ligoninės bei 140 ambulatorinių sveikatos priežiūros įstaigų. Taip pat veikė 3023 privačios sveikatos priežiūros įstaigos. Dirbo 13 680 gydytojų, įskaitant ir rezidentus, bei 2823 odontologai.

Gydytojų užteko, o lovų buvo per daug. Turėjome stacionaruose 24 078 lovas. Šimtui tūkstančių šalies gyventojų teko 530,46 lovos. Europos Sąjungoje pagal šį rodiklį daugiau lovų turėjo tik Bulgarija, Austrija ir Vokietija. Kitos šalys, pavyzdžiui, Italija, Prancūzija, lovų skaičių taip „optimizavo", kad prasidėjus COVID-19 pandemijai teko statyti laikinas ligonines ar, kaip Prancūzijai, vežti gydyti savo pacientus į Vokietiją.

Naująjį sveikatos priežiūros patobulinimą žadama rugpjūtį pateikti derinti su Europos Komisija. Mat reformai skirtos lėšos - 530 mln. Eur - bus gautos iš ES investicijų fondo, o likę pinigai - 268 mln. Eur - iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo.

Negi dabar pats tinkamiausias laikas „gaivinti" ligonines, nurėžiant jų lovas? Nebent visada yra tinkamas metas įsisavinti ES duodamus milijonus.

Mūsiškė Ligonių kasa paskaičiavo, kad ligoninė, norinti, kad jos veikla būtų ekonomiška, jog galėtų pati išsilaikyti, turi turėti 90 lovų ir tūkstantį stacionarinių atvejų per metus. Per metus 1 lova turėtų būti aktyviai naudojama ne 270 dienų, bet 300 dienų. Na, panašiai kaip konvejeris - vos vienas pacientas pakyla iš lovos, iškart atsigula kitas.

Anot sveikatos apsaugos viceministrės Danguolės Jankauskienės, neketinama jokių ligoninių uždaryti. Sveikatos apsaugos įstaigos tiesiog turės sudaryti tarpusavyje sutartis dėl bendradarbiavimo. O aukščiausios, tretinio lygio, ligoninės liks tik dvi. Viena - Vilniuje, o kita - Kaune. Chirurgijos lovų sumažėtų beveik visuose regionuose.

Prijungti, sujungti, apjungti...


Profesorius, medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas sakė, kad viena yra aišku, jog per pandemiją, gelbėjant kovidinių ligonių gyvybes, būtina labai greitai padidinti stacionarinių lovų skaičių iki tokio, koks yra būtinas.

„Bet būtų negerai, jei lovų skaičius būtų didinamas kitų ligonių sąskaita, - svarstė S.Čaplinskas. - To būtų galima išvengti, jei būtų padaryti vadinamieji namų darbai. Kad vėl nereikėtų ieškoti papildomų lovų.

O dėl reformos aš galiu tik tiek pasakyti, kad per visą Nepriklausomybės laikotarpį ir prie visų vyriausybių vyksta sveikatos apsaugos reformos ir vis ką nors sugalvoja - ką prie ko prijungti, sujungti, atjungti - ir kur kokį savą vadovą pastatyti. Tos reformos orientuotos į skaičius."

O gal į didelių pinigų įsisavinimą? Juk Europos Sąjunga duos apie 800 mln. eurų?

„Kas galėtų paneigti? - šyptelėjo S.Čaplinskas. - O šiaip vienas pagrindinių sveikatos priežiūros uždavinių - ligų prevencija. Kovidinė pandemija kaip lakmuso popierėlis parodė silpniausias mūsų sveikatos apsaugos sistemos vietas. Ir ne tik sveikatos, bet ir socialinių, ekonominių santykių silpniausias vietas. Pavyzdžiui, nuotoliniu būdu dirbantys dėstytojai buvo paskiepyti anksčiau už policininkus.

Dirbti nuotoliniu būdu - sėdint ant sofos - yra saugu, bet sėdėdamas ant sofos, jokios sofos nepagaminsi."

 

Komentuoja Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė:


Lovų skaičiaus mažinimas - tik vienas iš punktų, kuriuos žadame padaryti. Tai jau gana daug metų rekomenduoja visos Europos institucijos, kaip sutvarkyti mūsų sveikatos priežiūros sistemą, kad pagerėtų paslaugų prieinamumas, kuris nėra nei pats pigiausias, nei pats efektyviausas.

Lovų skaičius, kuris yra perteklinis, bus šiek tiek sumažintas. Vienkartinis pagulėjimas stacionare iš esmės neduoda daug naudos, kai žmogus serga lėtine liga. Bet pagerinsime ambulatorinių paslaugų - slaugos, reabilitacijos, specialistų konsultacijų, pirminės sveikatos priežiūros - prieinamumą.

Taip, jei rudenį prasidėtų ketvirtoji kovidinės pandemijos banga, jai reikia pasiruošti. Bet pati lova iš savęs nieko nereiškia. Reikia žiūrėti, ar ji aprūpinta specialia įranga, nes ne visos lovos, kai reikėjo gydyti kovidinius ligonius, buvo kokybiškos.

Lova pati iš savęs dar neparodo, kad gydymas bus kokybiškas. Prie kiekvienos lovos turi būti ir deguonis, ir kita būtina įranga. Todėl ruošiamės infekcinių korpusų kokybę pagerinti, juos sutvarkyti taip, kad būtų kokybiški. Dabar guldome į infekcinius korpusus tik vidutinio sunkumo ir labai sunkius kovidinius ligonius, o per pirmąją pandemijos bangą stengėmės visus į ligonines sugrūsti. Iš klaidų mokomės.

Turime infekcinių ligų gydymo infrastruktūrą ir Vilniuje, ir Kaune, ir kituose didžiuosiuose miestuose, bet reikia į ją investuoti. Pavyzdžiui, Kauno infekcinių ligų klinika turi ir aukštos kvalifikacijos gydytojus, ir įrangos, ir boksai ligoniams įrengti, bet nemačiusi normalaus remonto nuo caro, maro laikų.

O apie pripučiamas ligonines buvo galvojama per antrąją pandemijos bangą. Ir ši Vyriausybė apie tai galvojo. Bet kur rasti personalo? Ligoninę galima pripūsti, bet medicininio personalo nepripūsi. Geriau turėti kelias aukšto įrangos lygio ir aukštos kvalifikacijos specialistų ligonines ir čia koncentruoti kovidinius bei kitų infekcijų ligonius, nei išmėtyti juos po įvairias šalies ligonines.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (74)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KAPITALAS: Vyriausybė pritarė Lietuvos dalyvavimui steigiant Baltijos šalių regioninį kapitalo rinkų plėtros fondą, kurio tikslas – didinti Baltijos valstybių mažų ir vidutinių įmonių finansavimo prieinamumą, taip pat plėsti Baltijos šalių kapitalo rinkas.
  • PAŠTAS: Pagrindinė Kauno centrinio pašto įveiklinimo galimybių studijos rekomendacija dėl šio unikalaus pastato išsaugojimo ir pritaikymo visuomenės reikmėms – čia įsteigti Architektūros centrą (institutą), vykdantį ir muziejaus funkcijas.
  • TURIZMAS: Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija tenkino Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareiškimą ir panaikino Trakų rajono savivaldybės administracijos priimtus administracinius aktus, leidusius kaimo turizmo pastatų statybą Aukštadvario regioninio parko Vilkokšnio kraštovaizdžio draustinyje.
  • ĮSTATYMAS: Ketvirtadienį Seimas ketina priimti parlamentarų darbo sąlygas reglamentuojantį įstatymą.
  • ATLYGINIMAS: Nepaisant vidutinių atlyginimų skirtumo mažėjimo, užfiksuoto nuo balandžio iki liepos, Lietuvoje vyrai liepą uždirbo vidutiniškai 185 eurais daugiau nei moterys: vyrų vidutinis atlyginimas šiuo metu siekia 1596 eurus, moterų – 1411 eurų.
  • TERMINAS: Siūloma iki 12 mėnesių (vietoj šiuo metu nustatytų 6 mėnesių) ilginti nelegalių migrantų sulaikymo maksimalų terminą ir šiuo laikotarpiu nesuteikti jiems teisės laisvai judėti Lietuvos teritorijoje.
  • ANGLIS: Kinija pažadėjo nebefinansuoti naujų anglies kasybos projektų užsienyje.
  • SODRA: Rugpjūtį pirmą kartą šiais metais „Sodra“ fiksavo neigiamą priėmimų į darbą ir atleidimų balansą: „9.220 žmonių daugiau atleista nei priimta“
  • BALTAI: Rugsėjo 22 dieną 21 val. Vilniuje ant Altanos kalno Vilniaus Romuva kartu su apeigų grupe „Kūlgrinda“ visus kviečia švęsti Rudens lygiadienį bei Baltų vienybės dieną.
  • PROTESTAS: Australijoje, Melburno mieste, jau trečia diena vyksta statybos darbuotojų protestas, kurį išprovokavo valdžios sprendimas neleisti neskiepytiems darbininkams dirbti savo darbo.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertinate I.Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės darbą COVID-19 valdyme?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+4 +7 C

+3 +13 C

 

+8 +12 C

+6 +12 C

+8 +14 C

 

+11 +13 C

0-4 m/s

0-9 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos